Chorzewska ostro o wypowiedziach Pawlikowskiej. Mówi o szerzeniu nieprawdy wśród celebrytów [PLOTEK EXCLUSIVE]

Teorie Beaty Pawlikowskiej na temat szkodliwości antydepresantów oburzyły wielu. Odniosła się do nich także Magdalena Chorzewska, psychoterapeutka i ekspertka znana z programu "Ślub od pierwszego wejrzenia". W rozmowie z Plotkiem nie przebierała w słowach.

Beata Pawlikowska przez lata zdobyła uznanie jako dziennikarka i autorka wielu książek na temat podróży, ale także poradników na temat rozwoju osobistego czy też zdrowego odżywiania. Ostatnio jednak zszokowała wielu teoriami na temat medycznego leczenia depresji. Dziennikarka w mediach społecznościowych stwierdziła, że leki antydepresyjne powodują szereg zmian w mózgu, mają wiele skutków ubocznych i mogą "zwiększać depresję". Przeciwko antynaukowym tezom Beaty Pawlikowskiej zaprotestowało już wielu internautów i ludzi mediów. Teraz swój głos wyraziła także psychoterapeutka związana z programem "Ślub od pierwszego wejrzenia", Magdalena Chorzewska

Chorzewska o Pawlikowskiej: Nie wystarczy samemu przejść psychoterapii, żeby pomagać ludziom

W rozmowie z Plotkiem Magdalena Chorzewska przyznała, że treści opublikowane przez Beatę Pawlikowską w sieci także ją zaskoczyły.

Byłam zaskoczona. Szczególnie, że osoba która jest dziennikarką, z ogromną pewnością siebie wypowiada się na temat leczenia depresji, podważając zasadność leczenia farmakologicznego. Leki antydepresyjne są jedną ze sprawdzonych, głównych metod leczenia depresji. Drugą przebadaną metodą jest psychoterapia u wykwalifikowanych specjalistów. Szerzenie nieprawdy przez celebrytów może powodować niechęć pacjentów i ludzi chorych do przyjmowania ich - powiedziała Magdalena Chorzewska w rozmowie z Plotkiem.
 

Psychoterapeutka zauważyła też, że często w mediach na temat depresji wypowiadają się osoby bez kwalifikacji w tym zakresie. 

Jest jakiś dziwny trend wśród osób znanych, które przeszły terapię lub same chorowały na depresję czy zaburzenia lękowe, do zabierania głosu w sprawie leczenia i publicznego wypowiadania się. Psychologia, psychiatria są naukami. Żeby pomagać ludziom, nie wystarczy samemu przejść psychoterapii lub przeczytać kilku książek i wziąć udział w treningu psychologicznym, żeby leczyć ludzi - dodała Magdalena Chorzewska.
 

Ekspertka z programu "Ślub od pierwszego wejrzenia" dodała też, że poleganie na radach influencerów może być bardzo szkodliwe w skutkach. 

Przypominam, że nieleczona depresja czasem kończy się udanymi próbami samobójczymi, a także jest przyczyną ogromnego cierpienia (...). Ludzie przychodzą z tak poważnymi problemami, że poleganie na radach influencerek bez odpowiedniego wykształcenia i praktyki jest bardzo szkodliwe - podkreśliła Magdalena Chorzewska. 

Magdalena Chorzewska wskazała też działania, które należy wprowadzić, by zwalczać nienaukowe teorie szerzone w sieci. Uważa, że należy edukować ludzi w zakresie tego, kto może udzielić profesjonalnej pomocy psychologicznej czy psychiatrycznej. Ważne jest także, by dementować nieprawdziwe informacje i wyciągać konsekwencje prawne wobec osób, które szerzą nieprawdę. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.