Jest najwyższą kobietą na świecie. Jako dziecko mierzyła 180 cm! Linie lotnicze musiały zmodyfikować dla niej samolot

Rumeysa Gelgi, czyli najwyższa żyjąca kobieta świata od urodzenia mierzy się z rzadką chorobą genetyczną. Ponadprzeciętny wzrost sprawił, że już jako nastolatka pobiła rekord Guinnessa. Niedawno linie lotnicze specjalnie dla niej zmodyfikowały samolot, by mogła odbyć swój pierwszy lot w przestworzach.

Rumeysa Gelgi urodziła się 1 stycznia 1997 roku w Turcji. Jest uznana za najwyższą żyjącą kobietę świata. Oprócz tego tytułu, posiada jeszcze cztery wyróżnienia zapisane w Księdze Rekordów Guinnessa. Choć dokonania Turczynki mogą imponować, ta na co dzień mierzy się z ogromnymi problemami zdrowotnymi. Pobite rekordy są tak naprawdę następstwem podstępnej choroby. Co dokładnie dolega 26-latce?

Ponadprzeciętny wzrost i charakterystyczny wygląd są spowodowane Zespołem Weavera. To rzadkie schorzenie powoduje przyspieszony rozrost całego ciała, dysmorfię twarzy oraz malformacje kostne. Ze względu na stan zdrowia, Rumeysa zwykle porusza się na wózku inwalidzkim, a jeśli zdecyduje się chodzić, robi to przy pomocy chodzika.

Zobacz wideo Joanna Przetakiewicz o swojej fantastycznej sylwetce

Jakie rekordy zapisane w Księdze Rekordów Guinnessa posiada Rumeysa Gelgi?

Rumeysa Gelgi mierzy 215,16 cm wzrostu, co czyni ją najwyższą przedstawicielką płci pięknej na świecie. Kiedy skończyła sześć lat, mierzyła już 180 cm. Oprócz tytułu najwyższej kobiety na ziemi, Rumeysa jest także posiadaczką najdłuższych placów u żyjącej osoby (11,2 cm), największych rąk żyjącej osoby (24,93 cm) oraz najdłuższych pleców żyjącej osoby (59,90 cm). Turczynka trafiła po raz pierwszy do Księgi Rekordów Guinnessa, gdy miała 18 lat. Wówczas zyskała tytuł najwyższej żyjącej nastolatki.

 

Warto przypomnieć, że najwyższy żyjący mężczyzna również pochodzi z Turcji. Tytuł ten od 2018 roku jest w posiadaniu Sultana Kösena, który mierzy 251 cm wzrostu.

Najwyższa kobieta świata niedawno odbyła swój pierwszy lot samolotem

Rumeysa Gelgi do września 2022 roku nigdy wcześniej nie leciała samolotem. Jej pierwsza podróż w przestworzach odbyła się na trasie Stambuł-Kalifornia. Na pokładzie Turkish Airlines spędziła aż 13 godzin. Długi lot wymagał specjalnego dostosowania kabiny pasażerskiej. Usunięto sześć miejsc siedzących, aby Gelgi mogła odbyć podróż leżąc na specjalnych noszach. Zdjęciami z tego wyjątkowego dla niej dnia pochwaliła się w sieci.

Bezbłędna podróż od początku do końca - podkreśliła Rumeysa Gelgi na Instagramie.
 

Rumeysa przyznała, że lot samolotem był dla niej niesamowitym doświadczeniem. Największe wrażenie wywarła na niej obsługa znajdująca się na pokładzie, która dbała o nią przez całą podróż. Kobieta zaznaczyła także, że w przyszłości planuje powtórkę.

 

Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Plotek.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.