Król Karol III ma dość? Podjął decyzję w sprawie Harry'ego. Chodzi o koronację

Zbliżająca się uroczystość koronacyjna króla Karola III nie przebiegnie zgodnie z wieloletnią tradycją. Nowy monarcha zmienił plany, a zagraniczne media zastanawiają się, czy ma to związek z szokującymi wyznaniami jego młodszego syna.

10 stycznia na półki księgarń trafi książka autorstwa księcia Harry'ego, w której mąż Meghan Markle opisał wiele faktów ze swojego życia z dokładnymi szczegółami. Ze "Spare" możemy dowiedzieć się m.in., że stracił dziewictwo ze starszą kobietą, a na ślubie starszego brata miał odmrożonego penisa. Syn króla Karola III w wywiadach promujących biografię nie szczędzi też przytyków członkom rodziny, chociaż jednocześnie twierdzi, że chciałby zakopać topór wojenny

Zobacz wideo Jakim władcą będzie król Karol III?

Król Karol III zmienił scenariusz koronacji. Nie ma w nim miejsca dla księcia Harry'ego, ale nie tylko

Publiczne wywody księcia Harry'ego (do których trzeba dodać także serial dokumentalny, który trafił na Netfliksa pod koniec ubiegłego roku) przypadły na bardzo trudny okres w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Zaledwie kilka miesięcy wcześniej zmarła królowa Elżbieta II, a nowy monarcha stanął przed niezwykle trudnym zadaniem zastąpienia ukochanej władczyni Brytyjczyków. Z decyzji podjętych w ostatnim czasie przez króla Karola III można wywnioskować, że jedną z kwestii, którą zamierza się zająć, jest właśnie utemperowanie księcia Harry'ego.

Jak dowiedział się "The Sunday Times", brytyjski monarcha zdecydował się zrezygnować z tradycji, zgodnie z którą podczas koronacji męscy członkowie rodziny mają przed nim klęknąć. W trakcie zaplanowanej na 6 maja uroczystości wyjątkiem będzie książę William, który jako jedyny ma w taki sposób oddać hołd nowemu władcy. W praktyce oznacza to, że ani książę Harry, ani bracia króla Karola III nie będą sprawować żadnej oficjalnej roli w trakcie koronacji.

Zagraniczne media, w tym wspominany już "The Sunday Times", czy "The New York Post", sugerują, że król Karol III chciał w ten sposób dać nauczkę młodszemu synowi, a jego decyzja ma bezpośredni związek z premierą "Spare".

Aby być uczciwym, trzeba jednak dodać, że nowy władca już wcześniej zapowiadał wprowadzenie zmian i chciał, aby jego koronacja była skromniejsza niż ta zorganizowana dla jego matki. Niewykluczone też, że decyzja króla Karola III podyktowana jest chęcią rozwiązania innego problemu, jakim jest obecność na wydarzeniu księcia Andrzeja. Młodszy brat monarchy w związku ze skandalem został odsunięty od oficjalnych funkcji w rodzinie królewskiej, a jego obecność podczas uroczystości pogrzebowych królowej Elżbiety II wywołała spore kontrowersje.

Jak na razie nie wiadomo, czy książę Harry w ogóle zamierza pojawić się na koronacji ojca.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.