To on dyryguje orkiestrą w "Tańcu z Gwiazdami". Wstaje o 5 rano i jest ulubieńcem studentów

"Taniec z Gwiazdami" to nie tylko znane osobistości, ale też oprawa muzyczna, za którą stoi sztab ludzi. Orkiestrą dyryguje Tomasz Szymuś, ceniony artysta z wieloma sukcesami. Pracował przy wielu programach rozrywkowych.

Tomasz Szymuś od 2007 roku jest kierownikiem muzycznym i dyrygentem orkiestry w "Tańcu z Gwiazdami". Niewiele osób o tym, wie, ale każdy odcinek poprzedza wiele godzin przygotowań i prób, aby wszystko wyglądało tak, jak oglądamy to w telewizji. Mimo tego zdarza się, że muzycy muszą działać spontanicznie. Tomasz Szymuś ma duże doświadczenie w pracy przy programach muzycznych oraz imponujący dorobek artystyczny. Jest także cenionym wykładowcą, a prywatnie oddanym mężem i ojcem.

Jamala, Oceana"TzG". Nie tylko Jamala. Te zagraniczne gwiazdy podbijały taneczny parkiet

Zobacz wideo Iwona Pavlović zaliczyła wpadkę. Mówi o swoich faworytach

Kim jest Tomasz Szymuś, dyrygent z "Tańca z Gwiazdami"?

Tomasz Szymuś od małego miał styczność ze sztuką. Jego pradziadek grał na akordeonie, a mama była nauczycielką muzyki. Ukończył studia w klasie kompozycji i aranżacji na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Prowadzi zespół Tomasz Szymuś Orkiestra i to właśnie razem z nim występuje w "Tańcu z Gwiazdami". Kompozytor ma na swoim koncie także współpracę z programami: "X Factor", "Idol", "Mam talent!", "Budzik" czy "Od przedszkola do Opola". Tomasz Szymuś tworzy przede wszystkim muzykę jazzową i rozrywkową. Nagrał kilkadziesiąt płyt ze swoją orkiestrą, ale pracował także z największymi gwiazdami polskiej estrady, takimi jak Justyna Steczkowska, Edyta Górniak, Jacek Wójcicki, Sistars czy Golec uOrkiestra.

Tomasz Szymuś współpracował m.in. z Teatrem Muzycznym "Roma" czy Teatrem 6. piętro. Odpowiadał także za oprawę takich widowisk, jak jubileusz 100-lecia Opery Leśnej w Sopocie czy 50. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. W wywiadzie dla Polskiego Radia PiK opowiedział, jak do tego doszło.

Natomiast w pewnym momencie, właśnie w teatrze, dzięki pewnym koncertom, jeden z producentów teatralnych robił też festiwal w Sopocie - to się nazywało wówczas TOP Trendy. On pozyskał pierwszą emisję telewizyjną tego festiwalu, którą mógł sprzedać w całej Polsce i w związku z tym potrzebował orkiestry i kogoś, kto napisze aranżacje, porozmawia z artystami, z każdym się spotka i jeszcze poprowadzi to od pulpitu. No i widział, że ja takie rzeczy robię właśnie na deskach teatru, więc zaproponował mi to.

Dodał, że nie miał doświadczenia, jednak otrzymał kredyt zaufania.

To było trochę z jego strony bardzo ryzykowne, bo amatorowi zaproponował coś takiego. Natomiast udało mi się to zrobić i to był mój pierwszy duży koncert jednocześnie z dyrygowaniem i ze złożeniem orkiestry, więc od tej pory właściwie co roku robię jakiś festiwal.

W rozmowie Szymuś ujawnił także, z czym wiąże się praca w programach telewizyjnych.

To taka praca na słuchawkę. Na uszach mam słuchawki i tak pracuję w oderwaniu od rzeczywistości. Muszę szybko reagować na nieprzewidziane sytuacje.

Z kolei w wywiadzie dla Polsatu opowiedział, jak wyglądają przygotowania do "Tańca z Gwiazdami".

Program poprzedza kilka dni prób z orkiestrą, potem z tancerzami następnie próby kamerowe, na których decydujemy o niuansach muzycznych potrzebnych tancerzom do realizacji choreografii. Pomimo wielu prób podczas programu zdarza się spontaniczna reakcja publiczności, jurorów lub prowadzących. Wtedy otrzymuję komunikat do słuchawek: "...grajcie coś!". To jest moment, w którym doświadczenie i umiejętność improwizacji muzyków jest niezbędna i nieoceniona.

Artysta jest wykładowcą w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zdobył uznanie studentów i zwyciężył uczelniany plebiscyt "Belfer 2018". Szymuś ma za sobą także drobne doświadczenie aktorskie, bo wystąpił w jednym z odcinków serialu "Niania". Kompozytor był autorem aranżacji i szefem muzycznym gali "Uroczysty Wodecki". Z polskim wokalistą poznał się właśnie poprzez "Taniec z Gwiazdami", kiedy to Zbigniew Wodecki zasiadał w jury.

Prywatnie Tomasz Szymuś jest mężem Dagny i ojcem. W rozmowie z Polskim Radiem PiK powiedział, że ze względu na dzieci, dzień zaczyna o piątej rano.

Patrząc z boku, dzień jest bardzo nudny. Wstaję o 5:00, trzy godziny pracuję. Potem budzi się moja rodzina i wszyscy działamy "na kupie", więc wtedy nie jestem w stanie pracować. Jakoś to ogarniamy z żoną do 14:00. Kiedy najmłodsze dziecko idzie spać, to mogę znowu popracować, no i później wieczór pozostaje też na pracę. Tak to wygląda przez ostatni rok. Wcześniej prowadziłem tryb życia takiego muzyka jazzowego, czyli wstawałem, kiedy chciałem i pracowałam do nocy - opowiadał.

Tomasz Szymuś z żonąTomasz Szymuś z żoną KAPiF.pl

Paweł Golec, Łukasz Golec, Maja GolecMaja Golec przejmie pałeczkę w zespole? Córka Pawła ma 19 lat i ogromny talent

Artysta raz w roku robi sobie dwa tygodnie przerwy od muzyki, chociaż, jak przyznaje, nawet wtedy, kiedy jej nie słucha, to o niej myśli. Najchętniej wypoczywa w ciszy, na Mazurach.

Więcej o: