Królowa Danii pozbawiła wnuki tytułów książęcych. Podano powód

Dzieci najmłodszego syna królowej Małgorzaty II stracą tytuły książęce. Dlaczego monarchini podjęła taką decyzję?

Po śmierci królowej Elżbiety II jedyną kobietą zasiadającą na tronie w Europie jest władczyni Danii - Małgorzata II. Choć ma 82 lata, nadal sprawuje swoje obowiązki. Spełnia się też jako babcia ośmiorga wnucząt. Niedawno podjęła decyzję, która będzie miała wpływ na życie księżniczki Ateny i jej braci: książąt Feliksa, Mikołaja i Henryka. 

Zobacz wideo Król Karol III - najstarszy wstępujący na tron w dziejach Wielkiej Brytanii

Królowa Danii pozbawiła swoje wnuki tytułów książęcych

O decyzji królowej Małgorzaty II poinformowano na oficjalnym profilu duńskiej rodziny królewskiej. Dekret zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. Wówczas dzieci Księcia Joachima będą mogły używać wyłącznie tytułów hrabiego i hrabiny Monpezat.

Królowa Danii Małgorzata II, postanowiła, że od przyszłego roku jej wnuki: książę Mikołaj, książę Feliks, książę Henryk i księżniczka Atena stracą tytuły książęce i otrzymają tytuł hrabiów/hrabiny Monpezat. (...) Odtąd trzeba będzie się do nich zwracać per "ekscelencje". Decyzja królowej jest zgodna z podobnymi zmianami, które w ostatnich latach wprowadziły inne rodziny królewskie.

W opublikowanym na Instagramie poście podano również, dlaczego monarchini podjęła taką decyzję. 

Swoją decyzją Jej Wysokość chce dać im możliwość, aby w znacznie większym stopniu mogli osobiście kształtować swoje życia tak, aby nie byli ograniczani szczególnymi względami i zobowiązaniami, jakie przynależność do rodziny królewskiej niesie za sobą - czytamy na Instagramie.

Na końcu dodano, że cała czwórka wnuków nadal zachowa swoje prawo do sukcesji.

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.