Skandal wokół pogrzebu królowej Elżbiety. Księżna Danii nie mogła się pojawić na uroczystościach

Pogrzeb królowej Elżbiety przyciągnął do Londynu prawdziwe tłumy. W jednym miejscu zebrali się przywódcy polityczni i rodziny królewskie z całego świata. Wśród nich zabrakło księżnej Marii z Danii. Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wysłało oficjalne przeprosiny do duńskiej rodziny królewskiej.

19 września odbył się pogrzeb królowej Elżbiety. W opactwie westminsterskim zorganizowano nabożeństwo, w którym wzięło udział aż 2000 osób. Obok pogrążonej w żałobie rodziny królewskiej zjawili się arystokraci z całego świata, a także przywódcy polityczni. Królową żegnali prezydenci Polski, Francji, były premier Wielkiej Brytanii, aktualna premierka, a także królowa Rania wraz z mężem królem Jordanii Abdullahem II, były król Hiszpanii Juan Carlos, król Filip i królowa Letizia, cesarz Naruhito i cesarzowa aponii Masako oraz król Bhutanu i jego żona. Na uroczystość wybierała się też księżna Maria z Danii. Jak się okazało, doszło jednak do pomyłki. Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych teraz gęsto się tłumaczy. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Książę Harry kończy 38 lat. Pamiętacie, jak bawił się nago w Las Vegas i paradował ze swastyką? Skandali jest więcej

Zobacz wideo 19 września 2022 r. pożegnaliśmy królową Elżbietę II

Skandal wokół pogrzebu królowej Elżbiety. Księżna Danii nie pojawiła się przez pomyłkę

Księżna Maria nie wzięła udziału w państwowym pogrzebie królowej Elżbiety II, mimo że pojawili się na nim inni członkowie duńskiej rodziny królewskiej. Co ciekawe, jej obecność została oficjalnie potwierdzona przez duński Pałac. 13 września wydano oświadczenie, w którym przekazano, że "Jej Wysokość Królowa i Książęca Para będą obecni na państwowym pogrzebie Królowej Elżbiety II".

Zaproszenie na pogrzeb wysłane przez brytyjskie MSZ wprowadziło duńską rodzinę królewską w błąd. Ci mieli opatrznie zrozumieć, że gość królowej Małgorzaty II - jej syn książę Frederik - również może przyjść z osobą towarzyszącą, czyli żoną księżną Marią. 

Więcej zdjęć duńskiej rodziny królewskiej znajdziecie w naszej galerii na górze strony.

Zgodnie z królewskim protokołem, oficjalne zaproszenia na pogrzeb zostały wysłane do obecnych głów państw, które mogły przyprowadzić ze sobą jednego gościa. 

Jednak w oświadczeniu wydanym kilka dni później stwierdzono, że tylko "Jej Wysokość Królowa i Jego Królewska Wysokość Książę Koronny" będą reprezentować Danię na pogrzebie Elżbiety II - słowem nie wspominając o żonie arystokraty. Księżna Maria nie pojawiła się na nabożeństwie.

Niedopatrzenie na pogrzebie królowej Elżbiety. Księżna z Danii zaproszona przez pomyłkęNiedopatrzenie na pogrzebie królowej Elżbiety. Księżna z Danii zaproszona przez pomyłkę Fot. Agencja Wyborcza.pl

Rzecznik brytyjskiego MSZ wydał oświadczenie w tej sprawie:

Ministerstwo spraw zagranicznych przekazało głębokie przeprosiny duńskiej rodzinie królewskiej za pośrednictwem ambasady Danii.

Król Karol III podczas wizyty w Cardiff. Walia, 16 września 2022 r.Co lubi jeść król Karol III? Ma szczególne upodobania kulinarne

Jak donosi "Daily Mail", ten "godny pożałowania błąd" został popełniony przez niedopatrzenie, wynikające z konieczności wysłania wielu zaproszeń w krótkim czasie, a te mogły zostać błędnie zinterpretowane. 

Więcej o: