Królowa Elżbieta II zgromadziła olbrzymi majątek. Padły konkretne kwoty. Wiadomo, co z testamentem

Data 8 września 2022 będzie zapamiętana jako smutny dzień i zakończenie pewnej epoki oraz rządów najdłużej panującej monarchini w historii. Królowa Elżbieta zgromadziła także olbrzymi majątek. Pojawiły się pierwsze informacje w związku z jej testamentem.

Królowa Elżbieta II nie żyje. Światowe media obiegła informacja o kryptonimie "London Bridge" oraz szczegóły dotyczące żałoby narodowej, która potrwa dziesięć dni. W tym smutnym czasie pojawiają się także pierwsze informacje dotyczące zmian, po odejściu królowej oraz spekulacje dotyczące olbrzymiego majątku, a także samego testamentu.

Zobacz wideo Jaka była Elżbieta II?

Olbrzymi majątek królowej Elżbiety II

Rodzina królewska poza żałobą i pożegnaniem królowej, musi zająć się także kwestiami spadkowym oraz ogromnym majątkiem, który przez lata się powiększał.

Brytyjska królowa pozostawiła po sobie niewyobrażalnie duży spadek, który należy rozdysponować zgodnie z jej wolą. Królewski testament jest objęty ścisłą tajemnicą i ochroną. Nie zostanie on ujawniony opinii publicznej. Jak wyjawił polityk Steven Baker, królewskie testamenty w Wielkiej Brytanii trzymane są w metalowym sejfie za żelazną bramą w Somerset House. Jak podają brytyjskie media, w skład majątku królowej Elżbiety II wchodzą m.in. luksusowe posiadłości i pałace, bezcenne dzieła sztuki, farmy wiatrowe czy kolekcja najcenniejszej biżuterii na świecie, w której skład wchodzi: 98 broszek, 46 naszyjników i 37 bransoletek. Nieoficjalnie mówi się, że zgodnie z listą Sunday Times 2022, królowa Elżbieta II zgromadziła majątek szacowany na około 370 milionów funtów.

Królowa Elżbieta zgromadziła olbrzymi majątek - wiadomo, co z testamentem

Pośród licznych posiadłości i dobytku królowej Elżbiety II wyróżnić można także lokaty bankowe, akcje i obligacje w banku Coutts. Jak podają media, monarchini wyrażała zgodę jedynie na inwestycje w firmach, które nie wywołują kontrowersji. Królowa była także właścicielką prywatnego majątku szacowanego na ponad 300 mln funtów, dodatkowo odziedziczyła majątek po swojej matce.

Agencja AFP podaje nieoficjalne informacje, że prywatny majątek po śmierci królowej Elżbiety II odziedziczy król Karol III. Zgodnie z brytyjskim prawem, nie będzie objęty podatkiem spadkowym. Rezydencje, posiadłości i zbiory dzieł sztuki zachowa monarchia jako instytucja. Warto wspomnieć, że testament księcia Filipa - męża królowej Elżbiety pozostanie utajniony przez kolejnych 90 lat po jego śmierci. Decyzja została podjęta przez sędziego, bez zapoznania się z treścią utajnionego testamentu. Podobna praktyka obowiązuję przypadku innych członków rodziny królewskiej - w sądowym sejfie znajduje się 30 zapieczętowanych kopert zawierających ostatnią wolę zmarłych bliskich Elżbiety II, m.in. królowej matki Elżbiety. Wszystko wskazuje zatem na to, iż testament królowej Elżbiety przez długie lata pozostanie tajny.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.