Michał Wiśniewski opowiedział o walce z łuszczycą. "Zaczęło mi to atakować twarz"

Michał Wiśniewski udzielił wywiadu, w którym otwarcie opowiedział o tym, że choruje na łuszczycę. Choroba jest wciąż nie do końca zbadana, przez co nie ma leku, który umożliwiłby jej całkowite wyleczenie.

Więcej o zdrowiu znanych i lubianych przeczytacie w tekstach na stronie głównej portalu Gazeta.pl

Michał Wiśniewski jakiś czas temu udzielił bardzo szczerego wywiadu i opowiedział o chorobie, z którą walczy od lat. Okazuje się, że to łuszczyca, czyli choroba, której do końca nie można wyleczyć. Jej cięższa odmiana spowodowała u wokalisty m.in. problem z wypadającymi paznokciami, a w pewnym momencie "zaczęła atakować jego twarz".  

Zobacz wideo Michał Wiśniewski pokazał syna. Odziedziczył talent po ojcu?

Michał Wiśniewski opowiada o chorobie: Zaczęło mi atakować twarz

Michał Wiśniewski miał wiele problemów zdrowotnych. Przez lata wokalista zmagał się z chorobą alkoholową, o której szczerze opowiadał w mediach. Okazuje się, że oprócz problemów z uzależnieniem, muzyk od lat walczy z łuszczycą. To przewlekła choroba zapalna, objawiającą się charakterystycznymi zmianami skórnymi związanymi z nieprawidłowym procesem keratynizacji (rogowacenia naskórka), a w efekcie jego złuszczania się. Efektem tego są czerwone plamy, które pojawiają się najczęściej na kończynach i owłosionej skórze głowy, ale mogą też obejmować całe ciało. Szczególnie groźne odmiany choroby to łuszczyca krostkowa i łuszczyca stawowa, która może prowadzić do trwałego inwalidztwa.

Więcej na temat łuszczycy znajdziesz tu: "Magda mogłaby się brzydzić". Łuszczyca nie zabija, ale nieraz nie chce się żyć

Michał Wiśniewski, opowiadając o swojej chorobie, opowiedział m.in. o tym, że w jej wyniku całkowicie stracił paznokcie, a do tego zmiany chorobowe pojawiły się na jego twarzy. 

Stres i alkohol to są dwie rzeczy, które wspierają i są najlepszym pokarmem dla łuszczycy. Dochodziłem do tego, że już praktycznie nie miałem paznokci. (...) Gdy robiłem cykl programów w telewizji, dziewczyny mi nakładały paznokcie. To wyglądało fatalnie, a pod koniec zaczęło mi to atakować twarz - podkreślił artysta.

Są różne postaci łuszczycy - lżejsze i cięższe. Lekarze także przepisują pacjentom z tym schorzeniem różne leki, które na każdego mogą działać inaczej. Poważne przypadki choroby mogą być leczone dzięki terapii biologicznej, ale nie każdy przypadek, nawet ten trudny, kwalifikuje się do leczenia w Polsce na NFZ.