Szejk Dubaju musi zapłacić rekordową ugodę rozwodową. Wcześniej stosował przemoc domową i zastraszał żonę

Szejk Mohammed bin Raszid al Maktum, władca Dubaju, a zarazem wiceprezydent i premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich, otrzymał rozkaz zapłaty swojej byłej żonie i dzieciom około 550 milionów funtów (730 milionów dolarów). Uważa się to za najwyższą ugodę rozwodową ogłoszoną przez brytyjski sąd.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie Gazeta.pl

"The Guardian" podaje, że we wtorek szejkowi Mohammedowi bin Raszidowi Al-Maktoumowi sąd nakazał zapłacić księżniczce Hayi Bint Al Hussein, przyrodniej siostrze króla Jordanii Abdullaha II, ryczałt w wysokości 251,5 miliona funtów i zapewnić gwarancję bankową w wysokości 290 milionów funtów na pokrycie kosztów utrzymania i bezpieczeństwa dzieci.

Zobacz wideo Zwiedzamy Dubaj

Szejk Dubaju musi zapłacić rekordową ugodę rozwodową

Sędzia Philip Moor w swoim orzeczeniu o ugodzie rozwodowej zarządził, że koszty zabezpieczenia na całe życie Hai mają być opłacone z góry, a nie corocznie, ponieważ w przeciwnym razie stworzyłoby to sytuację, w której w interesie jej byłego męża leżałoby zmniejszenie płatności. Pieniądze mają zostać wypłacone w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Dodał też, że szejk Mohammed "zaakceptował, że jego majątek jest wystarczający".

Sędzia dodał też, że w przyszłości może dojść do sytuacji, kiedy ponownie będzie rozpatrzona wysokość ugody. Może tak się stać, kiedy dzieci będą dorosłe, pogodzą się z ojcem, albo po jego śmierci. Nie jest to jednak pewne. Rzecznik szejka Mohammeda powiedział, że "zawsze dbał o to, by jego dzieci miały zapewnioną opiekę". Sąd po wydaniu orzeczenia, nie chce dalej komentować sprawy.

Księżniczka Haya i szejk Mohammed - historia

To nie pierwsza batalia sądowa tej dwójki. Księżniczka Haya w 2019 roku zabrała dzieci i po piętnastu latach małżeństwa uciekła od męża i zamieszkała w Londynie. Oskarżyła też partnera o stosowanie pomocy. Wówczas zaczęły się sprawy w sądzie m.in. rozwodowa i ta dotycząca objęcia opieki nad dziećmi - Jalilą i Zayedem, którą wygrała kobieta. Zaraz po ucieczce wystąpiła o zakaz prześladowania, w czym pomógł jej przyrodni brat, król Jordanii Abdullah II. Mianował ją zastępczynią szefa Ambasady Jordanii w Londynie, przyznając jej jednocześnie immunitet i ochronę zgodnie z konwencją genewską. To był dopiero początek. Muhammad oskarżył żonę o romans z ochroniarzem i o kradzież. Ona odpierała jego ataki. Oprócz tego, że zarzuciła mu przemoc domową, oskarżała go też o zatajanie przed nią informacji o swoich dwóch córkach. Według zagranicznych mediów szejk zlecił uprowadzenie córek, torturowanie jednej z nich, a także zastraszanie byłej żony. Miał też zhakować telefon jej i jej prawników. Agenci szejka chcieli też kupić posiadłość niedaleko miejsca zamieszkania Hai w Londynie.

Obecnie niewiele o niej wiadomo. Plotkuje się, że mieszka w okolicach Pałacu Kensington, niektóre źródła podają, że wynajęła apartament w samym pałacu.

Więcej o: