Kayah przyznała, że przez pół roku po urodzeniu syna zmagała się z depresją poporodową. "Miałam do siebie wiele żalu"

W jednym z ostatnich wywiadów Kayah zdobyła się na szczere wyznanie. Piosenkarka przyznała, że po urodzeniu syna przez kilka miesięcy zmagała się z depresją i wyrzutami sumienia, że nie potrafi cieszyć się macierzyństwem.

1 grudnia 1998 roku na świat przyszedł syn Kayah, Roch. Jest on owocem małżeństwa piosenkarki z producentem telewizyjnym Rinke Rooyensem. Para w 2002 roku ogłosiła separację i finalnie rozwiodła się w 2010 roku, pozostając w przyjacielskich stosunkach. W jednym z ostatnich wywiadów Kayah przyznała, że przez pierwsze miesiące po porodzie zmagała się z depresją poporodową.

Rinke Rooyens, Roch RooyensRinke Rooyens pochwalił się zdjęciem dorosłego syna

Zobacz wideo Czy Viki Gabor mówi do Kayah "ciociu"? [Koło Plotka]

Kayah zmagała się z depresją poporodową

Kayah udzieliła wywiadu redaktorce programu "Dzień dobry TVN". Rozmowa odbyła się w ramach akcji #zdrowiewglowie organizowanej przez Fundację TVN. Piosenkarka przyznała, że przez pół roku po porodzie zmagała się z depresją poporodową, która nie pozwalała jej cieszyć się macierzyństwem.  Wyznała, że sposobem na walkę z emocjami stało się przelewanie ich na papier. Artystka pisała wtedy felietony do jednego z kobiecych magazynów.

Na gorąco opisywałam wszystkie swoje emocje, problemy, wątpliwości. Baby blues trwa na ogół trzy dni, u mnie trwał pół roku i miałam do siebie wiele żalu, że nie umiem w pełni cieszyć się swoim macierzyństwem, że widzę je także w ciemnych kolorach, że nie radzę sobie z dzieckiem tak, jak widziałam, że robią to mamusie w telewizji, które na reklamach całują maluszka w stópkę.

Kayah w programie Magdy MołekKayah doprowadziła Magdę Mołek do łez. Opowiedziała o trudnym dzieciństwie

Kayah wyznała też, że poczuła się lepiej kiedy zdobyła się na odwagę, aby głośno powiedzieć o swoich odczuciach. Jej deklaracja zachęciła do szczerości inne kobiety. Dopiero wtedy zauważyła, ile matek zmaga się z podobnymi dolegliwościami.

Kiedy przyznałam, że jestem chora, że nie radzę sobie ze wszystkimi objawami, jakie ta choroba niesie, wtedy inne kobiety zaczęły się do mnie zgłaszać. Naprawdę to jest niesamowite, że w tej chwili gdzieś w sklepie, w centrum handlowym czy na spacerze w parku, podchodzi do mnie mnóstwo kobiet, dziękując mi za podjęcie tego tematu. Bo one nie miały pojęcia, ja nie miałam pojęcia, że tak wiele kobiet choruje.

Depresja poporodowa to zespół objawów takich jak: niepokój, problemy ze snem, obniżenie nastroju, a nawet myśli samobójcze, które pojawiają się zwykle w czasie pierwszego miesiąca po porodzie. Zwykle trwa od 3 do 9 miesięcy, jednak nieleczona może trwać dłużej. Na zaburzenie to cierpi 10-15 procent kobiet, choć ze względu na jego niską wykrywalność ten odsetek może być większy. 

Na stronie Zintegrowanego Portalu Pacjenta udostępnionego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w zakładce "Gdzie się leczyć" znajdują się aktualne informacje o adresach, telefonach, lokalizacji i godzinach otwarcia ośrodków ochrony zdrowia, w tym specjalistycznych Poradni Zdrowia Psychicznego oraz Centrów Zdrowia Psychicznego, w których osoby wymagające pomocy mogą ją otrzymać.

Więcej o: