Na spotkaniach z królową obowiązują ścisłe zasady. Nietrudno o wpadkę. Protokół złamał sam Joe Biden

Nie każdy ma zaszczyt spotkać królową Elżbietę, a nawet ci, którym jest to dane, muszą przestrzegać królewskiego protokołu. Oto jego najważniejsze zasady.

Zastanawialiście się, dlaczego na słynnym ślubie Meghan Markle i księcia Harry'ego królowa Elżbieta pojawiła się zaledwie kilka minut przed parą młodą? Albo dlaczego po czerwcowym szczycie G7 w Kornwalii brytyjska prasa rozpisywała się na temat okularów przeciwsłonecznych Joe Bidena? Chodzi oczywiście o królewski protokół.

Zobacz wideo Królowa Elżbieta pokroiła tort mieczem

Anna WendzikowskaAnna Wendzikowska zachwyca sukienką w grochy! Ma wyszczuplający fason, który pasuje na każdą sylwetkę

Nie odwracaj się plecami

Jedna z najbardziej oczywistych zasad protokołu mówi, że jeśli królowa stoi, każdy kto przebywa w jej towarzystwie również musi stać. Po zakończeniu rozmowy nie można natomiast po prostu obrócić się na pięcie i wyjść. Do Jej Królewskiej Mości pod żadnym pozorem nie można odwracać się plecami, dlatego należy zaczekać, aż ona pierwsza opuści pomieszczenie.

królowa Elżbieta II, Boris Johnsonkrólowa Elżbieta II, Boris Johnson EN

Królowa siada przed gośćmi

Według protokołu to królowa zawsze siada pierwsza przy stole. Goście nie mogą zająć miejsc, zanim ona tego nie zrobi. To samo dotyczy jedzenia. Pierwszy kęs zawsze bierze właśnie ona.

Królowa ElżbietaKrólowa Elżbieta Agencja Gazeta

Pierwsze słowo należy do królowej

Zgodnie z kolejną zasadą nie należy rozpoczynać rozmowy z członkiem rodziny królewskiej przed uściśnięciem z nim dłoni. Zazwyczaj to monarchini pierwsza odzywa się na powitanie. Warto również zwrócić uwagę na jej torebkę - jeśli przekłada ją do drugiej ręki, chce zakończyć rozmowę.

Królowa ElżbietaKrólowa Elżbieta EastNews

Utrzymuj kontakt wzrokowy

Członkowie rodziny królewskiej utrzymują kontakt wzrokowy ze swoimi rozmówcami. Dlatego na znak szacunku również goście powinni tak robić. Ostatnio protokół złamał Joe Biden. Prezydent Stanów Zjednoczonych w czerwcu 2021 roku przebywał na szczycie G7 w Kornwalii, a następnie odwiedził rodzinę królewską. Podczas spotkania nie zdjął jednak okularów przeciwsłonecznych. Mało tego, później pochwalił się prasie, o czym rozmawiał z królową, co również oznacza złamanie protokołu.

Jill Biden, królowa Elżbieta II, Joe BidenJill Biden, królowa Elżbieta II, Joe Biden East News

Na początek: Wasza Wysokość

Protokół mówi, by do członków rodziny królewskiej nie zwracać się po imieniu. Prawidłowa oficjalna forma, gdy zwracamy się do królowej Elżbiety, brzmi: Wasza Wysokość. Do pozostałych członków rodziny powiemy: Wasza Królewska Mość. Później można używać zwrotów "pani" i "pan".

Królowa Elżbieta IIKrólowa Elżbieta II fot. East News

Nie wychodź z imprezy przed królową

To królowa dyktuje warunki, kiedy impreza może się rozpocząć i zakończyć. Według protokołu na zaplanowanym wydarzeniu powinna pojawić się jako jedna z ostatnich (tak było na przykład na królewskim ślubie Meghan Markle i księcia Harry'ego), a goście nie powinni opuszczać imprezy zanim ona tego nie zrobi.

Królowa Elżbieta IIKrólowa Elżbieta II AP

Phoebe Dynevor i Pete Davidson już nie są parąPhoebe Dynevor z "Bridgertonów" znowu singielką. Romans trwał pięć miesięcy

Nie odmawiaj królowej

Trzeba mieć dobre usprawiedliwienie, aby mimo zaproszenia nie spotkać się z królową. Według protokołu takie zachowanie bez solidnych podstaw jest dla rodziny królewskiej nie do przyjęcia. Kiedyś aktorka Hellen Mirren wywołała niemały skandal, ponieważ odmówiła przybycia na spotkanie z królową, ponieważ kręciła film.

Hellen Mirren jako Królowa Elżbieta II w filmie 'Królowa' z 2006 roku.Hellen Mirren jako Królowa Elżbieta II w filmie "Królowa" z 2006 roku. East News /Materiały prasowe

Więcej o: