To on stworzył posąg księżnej Diany. Znają go wszyscy Brytyjczycy, ale nawet o tym nie wiedzą

Uroczystość odsłonięcia pomnika księżnej Diany koncentruje na sobie oczy całego świata. Kto stworzył posąg, który w czwartek odsłonią książę William i książę Harry? Okazuje się, że Brytyjczycy świetnie znają rzeźbiarza, a nawet nie zdają sobie z tego sprawy.

1 lipca 2021 roku księżna Diana obchodziłaby 60. urodziny. Tego dnia w ogrodzie Pałacu Kensington książę William i książę Harry oddadzą matce piękny hołd. Odsłonią posąg przygotowany ku jej czci przez sławnego brytyjskiego rzeźbiarza, Iana Rank-Broadleya. Nic wam to nie mówi? Nie przejmujcie się, Brytyjczycy też go nie kojarzą, choć jego najsławniejsze dzieło widzą właściwie codziennie.

Zobacz wideo BBC nagle wstrzymało reportaż ws. szokującego wywiadu księżnej Diany. Książę William komentuje

Posąg księżnej Diany stworzył sławny rzeźbiarz. Wcześniej portretował królową

Rzeźba księżnej Diany została wykonana przez Iana Rank-Broadleya. Być może nie słyszeliście tego nazwiska, ale jeśli byliście w Wielkiej Brytanii, to z pewnością widzieliście jego prace. Ian jest bowiem autorem m.in. portretów królowej Elżbiety II znajdujących się na wszystkich brytyjskich monetach. Artysta zaprojektował również wspólne portrety monarchini oraz księcia Filipa z okazji ich 60. rocznicy ślubu.

Jako student zdałem sobie sprawę, że wiele z tego, co przeszło do rzeźby, nie posiadało cech, których szukałem. Wiedziałem, że muszę zacząć od samego początku: dla mnie oznaczało to wiele długich godzin patrzenia i studiowania modelu. Forma i artykulacja figury całkowicie mnie pochłonęły - czytamy na oficjalnej stronie artysty.

10 grudnia 2017 ogłoszono, że Rank-Broadley dostał zlecenie od księcia Williama i księcia Harry’ego, aby wykonać pomnik księżnej Walii. Jego odsłonięcia początkowo spodziewano się w 2019, ale prace zostały opóźnione, zaś uroczystość przełożono na 1 lipca 2021 roku.

Pomnik stanie w ogrodzie Pałacu Kensington. To w tym miejscu księżna Walii mieszkała zarówno w czasie małżeństwa z księciem Karolem, jak i po rozwodzie. Teraz jest to rezydencja księcia Williama i księżnej Kate, a także innych członków brytyjskiej rodziny królewskiej.

Warto wspomnieć, że w Londynie znajduje się kilka miejsc i obiektów nazwanych imieniem księżnej Diany. To m.in. fontanna w Hyde Parku czy ogrody, ale do tej pory nie było pomnika w formie posągu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.