Meghan Markle i Książę Harry walczą z BBC. Poszło o imię dla ich córki. Czy skonsultowali ten wybór z królową?

Burza wokół imienia Lilibet, jakim Meghan i Harry nazwali swoją córkę trwa w najlepsze. BBC twierdzi, że Sussexowie nie konsultowali tej decyzji z królową Elżbietą II, którą nazywano Lilibet w gronie najbliższych. Meghan i Harry podjęli zdecydowane działania.

Prawie tydzień temu na świat przyszło drugie dziecko Meghan Markle i księcia Harry’ego. Dziewczynka dostała imię po swojej prababci, królowej Elżbiecie, którą bliscy nazywali pieszczotliwie Lilibet. 

Zobacz wideo Wywiad Meghan i Harry'ego u Oprah Winfrey wstrząśnie rodziną królewską? Sekretny ślub, płeć drugiego dziecka i oskarżenia o rasizm

BBC twierdzi, że Meghan i Harry nie konsultowali imienia dla dziecka z królową

Według początkowych doniesień medialnych Meghan Markle i książę Harry konsultowali wybór imienia dla dziewczynki z królową jeszcze przed porodem. Oświadczenie w tej sprawie wydał rzecznik Sussexów.

Książę rozmawiał z rodziną przed ogłoszeniem – w rzeczywistości jego babcia była pierwszym członkiem rodziny, do którego zadzwonił. Podczas tej rozmowy podzielił się ich marzeniem, że na jej cześć nada dziecku imię Lilibet. Gdyby królowa nie poparła pomysłu, nie użyliby tego imienia.

Informacje te postanowił zdementować jednak Jonny Dymond, długoletni korespondent BBC. Podał, że jego informatorzy z pałacu, twierdzą, że królowa nie została poproszona o wydanie zgody na użycie pieszczotliwego skrótu jej imienia. Doniesienia BBC rozwścieczyły Meghan i Harry’ego, których pełnomocnicy wydali pismo sądowe, oskarżające brytyjskie media. Londyńska firma prawnicza Schilling wysłała list, w którym nazywa raport BBC „fałszywym i zniesławiającym".

Lilibet nazywali królową osoby z jej najbliższego otoczenia

Z imieniem Lilibet, wiąże się rozczulająca historia. Takim skrótem zwracał się do królowej jej dziadek, Jerzy V, kiedy Elżbieta była małym dzieckiem i usiłowała poprawnie wymówić swoje imię. Lilibet nazywali królową osoby z jej najbliższego otoczenia. Tym też pseudonimem opatrzony był wieniec pogrzebowy dla jej zmarłego w kwietniu męża, Księcia Filipa.

Teraz to samo imię będzie nosiła córka Meghan i Harry’ego. Wiemy już na pewno, że w przyszłości nie będzie królową ale, być może wraz z imieniem, po babci odziedziczy charyzmę i odwagę?

Więcej o: