Reserved i Fundacja Itaka w akcji charytatywnej na rzecz walki z psychicznymi skutkami pandemii - Telefon Zaufania Młodych

Problem depresji wśród młodzieży wciąż się nasila, a ostatni rok był szczególnie trudny. Odizolowanie, brak spotkań towarzyskich, czy nawet zwyczajnej szkolnej rutyny spowodowały znaczne pogorszenie kondycji psychicznej dzieci i nastolatków. Fundacja ITAKA i marka Reserved wyszły naprzeciw problemom nastolatków i zainicjowały akcję charytatywną, Telefon Zaufania Młodych.

Fundacja ITAKA i marka Reserved połączyły siły i wyszły naprzeciw problemom młodych osób. Z powodu światowej pandemii depresja u nastolatków w ciągu ostatniego roku nasiliła się. Coraz częściej młodzież dotyka ten problem, a nie chcą informować o tym dorosłych. Powstał specjalny chat i telefon zaufania, a nastolatkowie mogą liczyć na wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysowej. 

Zobacz wideo Jak mocno pandemia wpłynie na zdrowie psychiczne Polaków?

Mery Spolsky Mery Spolsky padła ofiarą body shamingu. "Pomyślałam: WTF, a potem płakałam"

Akcja charytatywna fundacji ITAKA i marki Reserved na rzecz walki z psychicznymi skutkami pandemii

Jak mówi Izabela Świergiel z Fundacji ITAKA, ogromna przeszkoda pojawia się już na etapie poszukiwania pomocy. Młodzi boją się zaufać bliskim albo bagatelizują problem, dlatego tak ważna jest możliwość dostępu do takich kanałów wsparcia, które zapewnią komfort anonimowości. 

Dziś wiemy, że coraz młodsze osoby, a nawet dzieci chorują na depresję. (...) Depresja może być chorobą dziedziczną. Wcześniej niezauważone objawy depresji, w trakcie intensywnego rozwoju psychofizycznego, mogą stanowić dodatkowe zagrożenie. W dużych miastach znacznie łatwiej porusza się tematy zdrowia psychicznego. (...)W małych miejscowościach czy na wsiach rozmowa o depresji wciąż jest ogromnym problemem, a dziecko, które chodzi do psychologa, bywa uznawane za gorsze, dlatego często ten fakt się ukrywa – mówi Izabela Świergiel. 

Na potrzeby programu wsparcia przygotowanego we współpracy z Reserved został utworzony specjalny dodatkowy numer Antydepresyjnego Telefonu Zaufania -  22 484 88 04. 

Kierownik ds. komunikacji Digital & PR marki Reserved, Rafał Gruszkiewicz zdradził, że marka Reserved przekazała kwotę 300 tysięcy złotych na pomoc młodzieży w walce z psychicznymi skutkami pandemii. 

Podczas naszej współpracy z przedstawicielami pokolenia Z przy kolekcji Re.Design narodził się pomysł akcji charytatywnej wspierającej młode osoby w kryzysowym czasie. (...) Dzieci i młodzież coraz częściej borykają się z tym problemem, nie mając jednocześnie możliwości wsparcia ze strony dorosłych lub bojąc się ujawnić im swoje obawy. W odpowiedzi na sytuację marka Reserved, we współpracy z Fundacją ITAKA, postanowiła przeznaczyć kwotę 300 tysięcy złotych na pomoc młodzieży w walce z psychicznymi skutkami pandemii - wyjaśnia Rafał Gruszkiewicz, Kierownik ds. komunikacji Digital & PR marki Reserved.

Przy telefonie i czacie dyżurują specjaliści, którzy mają wieloletnie doświadczenie w pracy zarówno z młodzieżą jak i z osobami dorosłymi. Linia jest czynna od poniedziałku do soboty, 6 dni w tygodniu, w godzinach 11.00-21.00, tak, aby dać młodym ludziom możliwość skontaktowania się w dogodnym momencie, bez obecności osób trzecich. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach rozmawiać, zawsze może skontaktować się z psychologiem na czacie.

Piotr Jacoń Piotr Jacoń z TVN24 ma transpłciową córkę. "Używa imienia Wiktoria"

Trzecia forma pomocy, czyli cykl spotkań online, w przypadku osób nieletnich wymagać będzie pisemnej zgody rodzica lub opiekuna. Czat i szczegółowe informacje o telefonie dostępne są na stronie www.stopdepresji.pl.

Gdy jesteś w kryzysie, gdy masz gorszy czas, przy telefonie zawsze jest ktoś, kto wysłucha, kto będzie potrafił doradzić, a w razie potrzeby zainterweniuje. Pomoc jest zawsze anonimowa, nie musisz podawać swojego prawdziwego imienia. Zdarza się u nas dosyć często, że dzwonią ludzie, których bliscy potrzebują pomocy. Nasi psychologowie podpowiadają wtedy, jak skłonić taką osobę do podjęcia leczenia czy nawet do kontaktu ze specjalistą – tłumaczy Izabela Świergiel.

Akcja rusza 1 czerwca 2021. 

Strona: www.stopdepresji.pl

Numer linii: 22 484 88 04, poniedziałek-sobota w godzinach 11:00-21:00

Czat: poniedziałek-wtorek w godzinach 11:00-21:00

Konsultacje online: możliwość umówienia nieodpłatnych konsultacji z psychologiem online – pakiet zawiera po 5 spotkań na osobę.

Więcej o: