Oscary 2021. Kim jest Polak nominowany w tym roku za zdjęcia? To znany w Hollywood operator

Oscary 2021. Na statuetkę ma szansę Polak, który nominowany jest za zdjęcia do filmu "Nowiny ze świata". Kim jest Dariusz Wolski?

W amerykańskich mediach jest nazywany jednym z najbardziej szanowanych operatorów filmowych w Hollywood. Mowa o Dariuszu Wolskim, który w tym roku ma szansę na Oscara za zdjęcia do filmu „Nowiny ze świata”.

Zobacz wideo Polscy twórcy z Oscarem na koncie

Oscary 2021. Kim jest Dariusz Wolski?

65-letni dziś Dariusz Wolski ukończył Łódzką Szkołę Filmową. Przyjechał do USA w 1979 roku. Z początku osiadł w Nowym Jorku, gdzie znalazł pracę przy produkcji niskobudżetowych filmów. Nagrywał także dokumenty. Nadarzyła mu się szansa, aby zastąpić operatora przy filmie „Heart”, co przyniosło mu wiele pochwał i nowych propozycji. Po tym zleceniu przeniósł się do Los Angeles, gdzie rozkwitła jego kariera. Pracował przy wideoklipach m.in. z Davidem Fincherem i Alexem Proyasem. Poznał także Jake'a Scotta.

'Ben Hur', 'Titanic' i 'Władca Pierścieni: Powrót króla'Zgarnęli najwięcej Oscarów w historii. Kto jest rekordzistą w liczbie statuetek? Imponujące!

Kręcił teledyski dla takich gwiazd jak Elton John, David Bowie, Sting czy Aerosmith. Filmografia polskiego operatora jest imponująca. Wolski pracuje z największymi gwiazdami Hollywood. Prywatnie nie za wiele o sobie mówi. W wywiadzie dla "Hollywood Reporter" powiedział:

Kiedy przyjechałem do Ameryki, najważniejsze nie było to, jak mówisz po angielsku, ale to, że obraz filmu jest językiem uniwersalnym.

Jest autorem zdjęć do m.in. „Piratów z Karaibów”, „Karmazynowego przypływu”, „Alicji w krainie czarów”, „Prometeusza”, „Marsjanina”.

Andrzej WajdaPolacy z Oscarami. Komu udało się dostać statuetkę? Przedstawiamy rodaków docenionych za oceanem

Oscary 2021. Dariusz Wolski nominowany za „Nowiny ze świata”

Dariusz Wolski po raz pierwszy jest nominowany do Oscara. To ogromne wyróżnienie dla cenionego operatora. Kadry z filmu „Nowiny ze świata” robią wrażenie. Przenoszą nas w świat Ameryki po wojnie secesyjnej. Odtwórcą głównej roli jest Tom Hanks, który gra weterana wojennego Jeffersona Kyle'a Kidda. Podróżuje on z miasta do miasta, dzieląc się z lokalnymi mieszkańcami różnymi opowieściami o przygodach, katastrofach, świecie polityki. W Teksasie spotyka dziesięcioletnią dziewczynkę, którą kapitan musi się nieoczekiwanie zająć i dostarczyć ją do rodziny. Razem będą przemierzać równiny i pokonywać przeszkody. To połączenie westernu i dramatu z zapierającymi dech krajobrazami nakręconymi przez Polaka.

My serdecznie gratulujemy i kibicujemy Dariuszowi Wolskiemu.

Więcej o: