Eksperci rozłożyli na czynniki pierwsze oświadczenie królowej. Są bezlitośni. "Desperacko pragnie wyleczyć rany"

We wtorek wieczorem pałac odpowiedział na kontrowersyjny wywiad Meghan Markle i księcia Harry'ego u Oprah Winfrey. Królowa Elżbieta II wyraziła smutek i zapowiedziała, że sprawę trzeba rozwiązać, ale w prywatnym gronie. Jak jej decyzję oceniają eksperci?

Meghan Markle i książę Harry zszokowali świat, przedstawiając swoją prawdę na temat życia na brytyjskim dworze. Wnuk królowej oskarżył bliskich o rasizm, nie informując jednak, kto pokusił się o wypowiedzenie haniebnych słów i wypytywanie go, jak bardzo ciemny może urodzić się Archie. Echa nie milkną także za sprawą wyznania aktorki, która zdradziła, że myślała o samobójstwie, bo nikt nie chciał jej pomóc, ponieważ "nie byłoby to dobre dla instytucji". Pałac już zareagował na te wszystkie słowa, jednak to nie koniec. Eksperci wzięli pod lupę oświadczenie Elżbiety II. Przeanalizowali każde zdanie.

Zobacz wideo Wywiad Meghan i Harry'ego u Oprah Winfrey wstrząśnie rodziną królewską? Sekretny ślub, płeć drugiego dziecka i oskarżenia o rasizm

Eksperci rozłożyli na czynniki pierwsze oświadczenie królowej. Są bezlitośni

We wtorek wieczorem na oficjalnej stronie Pałacu Buckingham pojawiło się wyczekiwane przez świat oświadczenie ws. głośnego wywiadu Meghan Markle i księcia Harry'ego u Oprah Winfrey.

Poniższe oświadczenie zostało wydane przez Pałac Buckingham w imieniu Jej Wysokości Królowej. Cała rodzina zareagowała smutkiem na wiadomość, jak trudne były ostatnie lata dla Meghan i Harry'ego. Poruszone kwestie, szczególnie te dotyczące rasy, są niepokojące. Choć wspomnienia różnych rozmów mogą się różnić, wciąż są traktowane bardzo poważnie i zostaną omówione prywatnie w rodzinie. Harry, Meghan i Archie zawsze będą ukochanymi członkami rodziny - czytamy.

Eksperci nie spodziewali się, że Elżbieta II zareaguje na kontrowersje tak szybko. Mimo wszystko zdążyli już rozłożyć na czynniki pierwsze każde zdanie komunikatu.

Były sekretarz prasowy Jej Królewskiej Mości, Charlesa Anson, dał do zrozumienia w rozmowie ze "Sky News", że królowa wie o zapędach rasistowskich na swoim dworze.

Myślę, że trudno jest się z tym pogodzić, a królowa chce to robić w uczciwy sposób, ale w kręgu rodzinnym, a nie w ramach dyplomacji publicznej. Najwyraźniej rozmawiała z osobą, która rzekomo wypowiedziała się na temat Archiego i przedstawiła jej swoją wersję wydarzeń - sugeruje.

Z kolei Phil Dampier wprost wyznał, że "jest pewny, że królowa desperacko pragnie wyleczyć rany i zająć się całą sprawą na osobności”.

Królowa chce przede wszystkim zachować tożsamość starszego rodu królewskiego, który ukrył rzekomą uwagę na temat koloru skóry Archiego. Wie, że jeśli wyjdzie na jaw, ta osoba nigdy nie będzie mogła o tym zapomnieć.

Królewska biografia Tom Bower poszła z kolei o krok dalej:

Chociaż wspomnienia mogą się różnić, to znakomita okazja, by oskarżyć Sussexes o fantazję w stylu Disneya. Muszą wymienić nazwiska, podać daty i okoliczności, aby uzasadnić swoje oskarżenia.

Wszyscy eksperci zgadzają się ponadto, że królowa zrobiła dobry ruch, pisząc o wyjaśnianiu sprawy w gronie prywatnym. Monarchini chce, żeby emocje opadły.

Królowa, której częścią życia było pielęgnowanie Wspólnoty Narodów, symbolu różnorodności, słusznie wyraziła zaniepokojenie, podnosząc kwestię rasy - twierdzi Richard Fitzwilliams.

Istotne jest także ostatnie zdanie oświadczenia, w którym królowa pisze o miłości wobec wnuka i jego żony. Jak jej wyznanie ocenił Phil Dampier?

Mówiąc, że Harry i Meghan są "ukochanymi członkami rodziny”, królowa wyrzuca gałązkę oliwną i błaga ich, aby już więcej nie mówili o tych sprawach publicznie, żeby się uspokoili i zaczęli budować mosty. 

Myślicie, że Meghan i Harry posłuchają babci? Specjaliści mówią w końcu wprost o największym kryzysie monarchii od czasów, kiedy w 1936 roku z tronu ustąpił król Edward VIII.

<<Reklama>> Ebook "Bitwa braci" o rozpadzie rodziny Windsorów dostępny jest w Publio.pl >>

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.