Co się stanie w pierwszych godzinach od śmierci królowej? Rodzina i pracownicy są już przygotowani. Pod odsłoną nocy ćwiczą pogrzeb

W królewskich protokołach od lat znajdują się instrukcje, co do dnia śmierci Elżbiety II. Krok po kroku rozpisał je również Marek Rybarczyk w książce "Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów".

Elżbieta II 21 kwietnia będzie obchodzić 95. urodziny. Głową monarchii jest od momentu śmierci swojego ojca Jerzego VI, który odszedł 6 lutego 1952 roku. Od 2015 jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii - aktualnie na tronie zasiada od 69 lat. Śmierć królowej będzie ogromnym szokiem i żałobą nie tylko dla Brytyjczyków, ale także dla fanów rodziny królewskiej na całym świecie. Co dokładnie wydarzy się w pierwszych godzinach od potwierdzenia zgonu, czytamy w książce Marka Rybarczyka "Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów".

Księżna Kate, Meghan MarkleMeghan przepuszczała majątek monarchii na dziwne zachcianki. Kurs numerologii to początek

Zobacz wideo Królowa stara się być nowoczesna

Co się stanie w pierwszych godzinach od śmierci królowej? Rodzina i pracownicy są już przygotowani. Pod odsłoną nocy ćwiczą pogrzeb

Królowa jest dla swoich poddanych synonimem porządku i trwałości. Zewsząd pojawia się mnóstwo opinii, które głoszą, że śmierć Elżbiety II będzie początkiem końca brytyjskiej monarchii. Ten tragiczny dzień jest już jednak dokładnie zaplanowany. Dziennikarze, lektorzy telewizyjni i radiowi, a nawet pracownicy pałacu są przygotowani na operację "London Bridge is down" ("Most londyński wali się"), który pochodzi z fragmentu dziecięcej rymowanki. W kodzie rządowym oznacza do śmierć królowej, a z książki "Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów" dowiadujemy się, jak wyglądają oficjalne procedury, godzina po godzinie.

Tę informację jako pierwszy - od lekarzy opiekujących się królową przez prywatnego sekretarza monarchini - otrzyma brytyjski premier. Potem przyjdzie etap powiadamiania o odejściu głowy państwa rządów Wspólnoty Narodów. Wreszcie oficjalną depeszę nada brytyjska agencja prasowa Press Association - pisze Marek Rybarczyk.

Kiedy ta informacja zostanie oficjalnie potwierdzona, rozpocznie się cała procedura działań.

Kilkanaście sekund później ta tragiczna wieść obiegnie cały świat, przekazana będzie także w stary tradycyjny sposób: ubrany na czarno lokaj wywiesi na bramie pałacu Buckingham oficjalną notę. Żółty sztandar królewski spuszczony zostanie do połowy masztu. Kilka lub kilkanaście godzin później z mową tronową do narodu wystąpi następca Elżbiety, Karol. Kiedy książę zostanie oficjalnie obwołany królem, żółte sztandary w Windsorze, Sandringham i pałacu Buckingham zostaną podniesione na parę godzin. "Nie żyje król! Niech żyje król!". Na odejście królowej gotowy jest już od dawna cały medialny świat.

książę Harry i Meghan MarkleHarry na wywiadzie u Oprah miał znoszony garnitur i przetarte buty

Z książki dowiadujemy się, że pogrzeb Elżbiety II jest już zaplanowany, zaakceptowany przez samą królową i... ćwiczony regularnie.

Na ekranach telewizorów nadawany będzie hymn brytyjski na tle łopoczącego sztandaru królewskiego i narodowego (tak było przez parę godzin rankiem 31 sierpnia 1997, kiedy ogłoszono śmierć księżnej Diany). Pogrzeb królowej, zaplanowany w najdrobniejszych szczegółach (i zaaprobowany przez nią samą, jest regularnie ćwiczony w Londynie pod osłoną nocy. Dzieje się tak od kilkunastu lat.

Więcej o zwyczajach rodziny królewskiej przeczytacie w książce Marka Rybarczyka "Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów". W księgarniach od 17 marca.

Więcej o: