Iga Świątek walczy w Australian Open. Z trybun wspiera ją tylko jeden transparent, a na nim... osiem gwiazdek. Widział to cały świat

Iga Świątek jak burza idzie po kolejne zwycięstwo w Wielkim Szlemie. W czasie zwycięskiego starcia z Fioną Ferro tenisistkę wspierał z trybun jeden polski transparent. A na nim - słynne osiem gwiazdek.

Iga Świątek w upalnym Melbourne pokonuje kolejne przeciwniczki na drodze do zwycięstwa w Australian Open. W tym roku jest to turniej wyjątkowy - przy prawie zerowej publiczności, w ciszy, tenisiści mierzą się wyłącznie ze sobą na kortach. Nie mają wsparcia w postaci publiczności, która żywo reagowałaby na ich zagrania. Iga mogła jednak liczyć na mikroskopijną, ale bardzo widoczną publiczność polską w czasie swojego meczu z Fioną Ferro.

Ewa Chodakowska zdradziła, ile zjadła pączków. 'Zagalopowałam się'. Nie zdążyła nawet zrobić zdjęcia (zdjęcie ilustracyjne)Ewa Chodakowska zdradziła, ile zjadła pączków. "Zagalopowałam się". Nie zdążyła nawet zrobić zdjęcia

Australian Open. Iga Świątek i transparent "***** ***" na trybunach

Nasza mistrzyni Iga Świątek pokonała w piątek Fionę Ferro (6:4, 6:3). Polka, jak i większość pozostałych tenisistów, musiała zadowolić się minimalnym wsparciem ze strony publiczności. Na trybunach pojedynczy widzowie siedzieli w zaledwie kilku miejscach, ale jedna z wspierających Igę osoba wiedziała, jak przykuć oko kamery. Wystarczył jej niewielki transparent, wykonany z kartonu.

Kamery uchwyciły na moment kobietę, która na swoim transparencie napisała "Go Iga" ("Jazda, Iga!"), a słowa te przyozdobiła znanymi od prawie roku politycznymi ośmioma gwiazdkami:

Co oznacza osiem gwiazdek "***** ***"?

Znane z politycznych i społecznych protestów osiem gwiazdek pierwszy raz w mediach pojawiło się w czasie prezydenckiej kampanii wyborczej. Już sama ich nazwa nawiązuje do włoskiego Ruchu Pięciu Gwiazd, sprzeciwiających się w 2009 roku ówczesnej władzy, ale nasze "polskie" osiem gwiazd nie ma (jeszcze) aż takich aspiracji politycznych, żeby przejmować władzę w Polsce, jak to uczynił ich włoski odpowiednik.

Osiem gwiazdek jest w pełni ocenzurowanym hasłem "J***Ć PiS". Pojawia się na ulicach polskich miast w czasie antyrządowych protestów, ale mocno dało się zauważyć podczas wieców wyborczych Andrzeja Dudy. Prezydent, nieświadomy zupełnie, co mu podsunięto, podpisał nawet w Końskich kartkę z ośmioma gwiazdkami. Najpewniej jako pierwszy zaczął komercjalizować te słowa Zbigniew Stonoga, który już od kilku lat właśnie tych słów używa, kiedy mówi o partii rządzącej.

Stępień, RzeźniczakStępień i Rzeźniczak pochwalili się pierwszym ubrankiem dla synka. Nie mogą ukryć wzruszenia

Osiem ułożonych w szyku 5+3 gwiazdek jest nieodłącznym elementem transparentów m.in. na protestach przedsiębiorców, protestach przeciwko zaostrzeniu prawa do aborcji w Polsce czy protestach w obronie sądów.

Zobacz wideo Australian Open. Iga Świątek pokazała swój trening