Bartek Królik jest ojcem dziecka z zespołem Downa. Komentuje uzasadnienie wyroku TK: Całkowicie rozumiem oburzenie [PLOTEK EXCLUSIVE]

Bartek Królik w rozmowie z Plotkiem skomentował uzasadnienie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Muzyk, który wychowuje córkę z zespołem Downa, przyznał, że "spór aborcję jest nierozwiązywalny i zależy od punktu widzenia".

27 stycznia Trybunał Konstytucyjny wydał uzasadnienie orzeczenia w sprawie aborcji, a rząd opublikował wyrok organu, według którego przerwanie ciąży w przypadku ciężkich wad płodu jest niezgodne z Konstytucją RP. Na ulice miast w całej Polsce wyszli protestujący, a gwiazdy w mediach społecznościowych zabrały głos w kontrowersyjnej sprawie. Swój felieton zamieściła na Instagramie Monika Olejnik, która zwróciła się bezpośrednio do Jarosława Kaczyńskiego.

Monika Olejnik, Jarosław KaczyńskiMonika Olejnik uderza w Jarosława Kaczyńskiego: Niech orzeczenie TK złoży na sarkofagu brata

Bartek Królik skomentował uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Plotek skontaktował się z Bartkiem Królikiem, producentem muzycznym, przed laty związanym z grupą "Sistars". Muzyk jest ojcem dwóch córek, a jedna z nich, Jagoda, urodziła się z zespołem Downa. Artysta w rozmowie z Plotkiem odniósł się do opublikowanego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, lecz pokreślił, że nie czuje się autorytetem w tej kwestii:

Na dzień dzisiejszy nie potrafię zająć jednoznacznego stanowiska w sprawie opublikowania wyroku TK. Nie czuję się autorytetem, by wypowiadać się w sprawach nauki, etyki i ludzkiego sumienia, oraz nie popieram prób rozwiązywania tego sporu w sposób jaki to ma dziś miejsce w przepychankach "internetowych ekspertów". Z jednej strony jako ojciec dziecka z Zespołem Downa, człowiek wychowany w kulturze i duchu filozofii chrześcijańskiej, oraz rozumiejący ciężar tego jak wygląda i czym w istocie jest procedura aborcji, mogę zrozumieć dążenia do jej ograniczenia. Jednocześnie jako świadek odwiecznych konfliktów światopoglądowych i olbrzymich nierówności społecznych, całkowicie rozumiem oburzenie opublikowanym wyrokiem TK.
Zobacz wideo Opublikowano wyrok TK w sprawie aborcji. Polki i Polacy w wielu miastach wyszli na ulicę

Dodał również, że rozstrzygnięcie kwestii związanych z aborcją wymaga wiedzy, której należy szukać u lekarzy i specjalistów:

Spór o aborcję jest w moim przekonaniu nierozwiązywalny i zależy od punktu widzenia i stanu wiedzy każdego człowieka. My wszyscy za mało wiemy na ten temat. Dlatego zawsze będę odsyłał do zadawania pytań prawdziwym ekspertom w szpitalach położniczych i hospicjach perinatalnych, gdzie należy szukać odpowiedzi.

Ramówka TVPGwiazda TVP wspiera Strajk Kobiet. Stanowcza! "Ta historia może kiedyś być o mnie"

Zgadzacie się z opinią Bartka Królika?

Więcej o: