Lala Górska nie żyje. Aktorka dziecięca nazywana była "Polską Shirley Temple"

Wiesława z Górskich Grajczonek, czyli słynna Lala Górska nie żyje. Miała 89 lat.

Nie żyje Lala Górska, polska dziecięca aktorka, znana w dwudziestoleciu międzywojennym. O jej śmierci poinformował Marek Teler, dziennikarz i autor książki "Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej".

Zobacz wideo Śmierć Ledgera łączono z rolą "Jokera". Jakubik po "Wołyniu" miał koszmary. Granie w tych filmach przypłacili zdrowiem

Jacek Kurski, Krystian OchmanZwycięzca "The Voice of Poland" nie odrzucił propozycji TVP, bo jej nie było? Stacja odpiera zarzuty

Lala Górska nie żyje

Marek Teler zamieścił post na Facebooku, w którym przekazał smutną wiadomość. 

8 października 2020 r. w Brisbane w stanie Queensland w Australii zmarła na raka w wieku 89 lat Wiesława z Górskich Grajczonek, czyli przedwojenna polska aktorka dziecięca Lala Górska. [...] Bardzo żałuję, że spóźniłem się z nawiązaniem kontaktu z Lalą Górską o kilka miesięcy, bo być może miałbym szansę usłyszeć jej wspomnienia związane z przedwojennym polskim kinem. Myślę, że niedługo napiszę dłuższy artykuł, w którym dokładniej przedstawię niezwykłą historię jej życia - czytamy.

Lala Górska po raz pierwszy na wielkim ekranie pojawiła się w wieku czterech lat. Zagrała wtedy chłopca w filmie "Rapsodia Bałtyku". Po ogromnym sukcesie i zachwycie wśród krytyków Lala Górska wystąpiła jeszcze w dwóch produkcjach: "Jego wielka miłość", "Bohaterowie Sybiru". Potem nagle zniknęła i już nigdy nie pojawiła się w filmach, choć porównywano ją do samej Shirley Temple - obie jako bardzo malutkie dziewczynki grały w tych samych latach.

Jak podaje Marek Teler, Lala Górska po wybuchu Powstania Warszawskiego trafiła razem z matką do obozu pracy w Niemczech, a następnie do obozu przesiedleńców. Tam odnalazła brata, który zaginął podczas wojny. 

W obozie Wiesława "Lala" Górska poznała starszego od siebie o siedem lat Stanisława Grajczonka, za którego w 1948 r. wyszła za mąż. Para doczekała się trojga dzieci - córki Reginy oraz dwóch synów Richarda i George'a. W styczniu 1951 r. Wiesława wraz z mężem i córką Reginą (Richard i George urodzili się już w Australii) wyemigrowała do Australii i osiadła w Brisbane, gdzie spędziła resztę życia. Do końca życia mimo różnych chorób pozostawała aktywna i mówiła piękną polszczyzną, a w czasach internetu mogła obejrzeć po latach filmy ze swoim udziałem na Youtubie.

Żużlowiec Josh Grajczonek jest wnukiem Lali.