Książę William pierwszy raz o skandalicznym wywiadzie Diany. Chce "ustalić prawdę". Księżną zmanipulowano? "Przymuszono ją"

Książę William nie daje za wygraną i liczy, że śledztwo ws. oszustwa, którego miał dopuścić się dziennikarz BBC Martin Bashir, ujawni prawdę o kulisach pierwszego telewizyjnego wywiadu Diany.

O tej rozmowie księżnej Diany z Martinem Bashirem od lat mówi się "wywiad, który spowodował największy kryzys monarchii od czasów abdykacji Edwarda VIII dla Wallis Simpson". Mimo że minęło już ćwierć wieku od jego publikacji, wciąż budzi ogromne emocje wśród fanów królowej serc i fanatyków "royalsów". Na jaw co chwilę wychodzą nowe fakty. Brat księżnej Diany sugeruje, że jego siostra została oszukana, a jej zaufanie nadwyrężone. Śledztwo jest w toku. 

Wywiad księżnej Diany dla BBC był przełomowy. Chodzi o wyznanie ws. romansu księcia Karola

Wywiad, który do dziś budzi tyle kontrowersji, był pierwszym wystąpieniem księżnej Diany przed kamerami bez księcia Karola. To wtedy królowa serc odniosła się do romansu księcia Karola z Camilą Parker-Bowles, mówiąc: 

Było nas troje w tym małżeństwie, więc było trochę zbyt tłoczno.

Po latach na jaw wychodzą niewygodne kulisy nagrania tej rozmowy. 

Zobacz wideo 5 nieznanych faktów z życia księżnej Diany

Księżna Diana została oszukana? Martin Bashir miał fałszować dokumenty, które skłoniły ją do rozmowy

W 25. rocznicę wywiadu na kanale Channel 4 został wyemitowany dokument, zatytułowany "Diana: The Truth Behind the Interview". Twórcy zwrócili uwagę na wrażliwą naturę księżnej, która miała zostać wykorzystana przez Martina Bashira. Dziennikarz BBC ponoć wiedział o strachu księżnej Diany przed obserwacją przez służby specjalne oraz wyciekiem informacji z jej życia prywatnego. Miał zaszantażować Dianę, że jeśli nie udzieli wywiadu i nie powie całej prawdy, pracownicy pałacu zrobią to za nią. Na dowód, że są w zmowie z prasą i przyjmują łapówki za zdradzanie sekretów dworu, pokazał spreparowane wyciągi bankowe potwierdzające przelewy. Dopiero po ich zobaczeniu Diana miała zgodzić się na wywiad, który sprowadził kryzys na monarchię. 

Głos w tej sprawie zabrał między innymi Patrick Jephson, który przez 6 lat był prywatnym sekretarzem Lady Di:

Kiedy obejrzałem wywiad Diany w "Panoramie", byłem oburzony tym, że przymuszono ją do takiego występu i wyemitowano ten materiał. Diana została uwiedziona, wykorzystana i zdradzona. Za sprawą tego wywiadu spaliła za sobą wszystkie mosty. I straciła jakąkolwiek ochronę gwarantowaną jej przez instytucję rodziny królewskiej

Podobnego zdania jest biograf księżnej, Andrew Morton:

Bashir wykorzystał jej lęki i obawy związane z byciem ciągle obserwowaną przez tajne służby. W tamtym czasie żywiła przekonanie, że rodzina królewska uknuła przeciwko niej spisek, by się jej pozbyć. Ona zwyczajnie się bała - wyznał w dokumencie.

Niedawno na temat wywiadu księżnej Diany wypowiedział się także jej brat, Charles, na którego prośbę na nowo wszczęto postępowanie w tej sprawie: 

Gdybym nie zobaczył tych przelewów na własne oczy, nigdy nie przedstawiłbym Bashira mojej siostrze. Byłby jednym z tysięcy dziennikarzy, którzy starali się o rozmowę z nią, ale miałby niewielkie szanse. Nie byłem pewny, czy Bashir jest szczery. Zwróciłem się do telewizji BBC z zapytaniem o jego praktyki. Oni zapewnili, że jest ich najlepszym dziennikarzem i że mogę mu ufać - pisał w liście do "Daily Mail".

Na zlecenie Martina Bashira redakcyjny grafik Matt Wiessler miał przygotować dokumenty potwierdzające wpłaty. Grafik, choć przyznał się do spreparowania dowodów, twierdzi, że on również padł ofiarą nieczystej gry Bashira. 

On sam nie komentuje sprawy. Przebywa na zwolnieniu lekarskim po operacji wszczepienia bajpasów. 

Książę William przerwał milczenie. Zabrał głos ws. wywiadu matki dla BBC

Choć śledztwo w tej sprawie trwa już jakiś czas, do tej pory członkowie rodziny królewskiej nie komentowali jego słuszności czy przebiegu. Milczenie przerwał książę William, którego oświadczenie opublikował magazyn People:

Niezależne dochodzenie jest krokiem we właściwym kierunku. Powinno pomóc ustalić prawdę dotyczącą działań, które doprowadziły do wywiadu i późniejszych decyzji podjętych przez BBC - czytamy.

Książę Harry wciąż nie komentuje medialnych doniesień. 

Myślicie, że w końcu uda się dotrzeć do prawdy? 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.