Magda Gessler ma kłopoty? Jej restauracja nie miała pozwolenia na rozbudowę. "Na budynku ciąży nakaz rozbiórki"

Okazuje się, że Magda Gessler nie miała pozwolenia na rozbudowę Schroniska Smaków Magda Gessler. Podobnie jak na budowę sklepu.

Magda Gessler prowadzi w Polsce aż sześć restauracji. Jedna z nich, którą w 2016 roku otworzyła na Podhalu, a konkretniej w Bukowinie Tatrzańskiej, ma poważne problemy. Jak donosi "Gazeta Krakowska", restauracja Schronisko Smaków Magda Gessler i powstały na parkingu sklep sygnowany nazwiskiem restauratorki są samowolą budowlaną.

Zobacz wideo Magda Gessler zakręciła Kołem Plotka!

Magda Gessler przebudowała restaurację na Podhalu i wybudowała sklep na jej parkingu

Schronisko Smaków Magda Gessler już cztery lata temu budziło ogromne emocje. Wszystko dlatego, że powstała karczma okazała się konkurencją dla restauracji, w której przed laty Magda Gessler przeprowadzała "Kuchenne Rewolucje". Lokalni fani zarzucali jej wówczas nieczyste zagranie i robienie konkurencji lokalowi, któremu pomagała ratować się przed bankructwem. Ostatecznie jednak afera przycichła i próżno było szukać wzmianek o lokalu w sieci, aż do listopada 2020 roku, kiedy okazało się, że rozbudowa restauracji i budowa sklepu na parkingu tuż obok została przeprowadzona nielegalnie.

Magda GesslerMagda Gessler wspomina zmarłą mamę. Pokazała jej zdjęcie, a fani nie kryją zachwytu

Choć Schronisko Smaków Magda Gessler powstało w dużym budynku, zainteresowanie lokalem było tak wielkie, że szybko zaczęło brakować miejsc dla klientów. Na przełomie 2019 i 2020 roku zadecydowano o rozbudowie karczmy. Z powodu zbyt małej liczby miejsc postanowiono zabudować drewniany taras z widokiem na Tatry, który dotychczas stanowił dumę lokalu.

To jednak nie wszystkie zmiany, jakie zdecydowano się wprowadzić na terenie karczmy. Na parkingu przed budynkiem początkowo pojawiła się niewielka budka z lodami. Ta szybko zmieniła się w duży pawilon, który stał się siedzibą sklepu Spiżarnia Schroniska Smaków Magdy Gessler, w którym można kupić oryginalne włoskie produkty i te przygotowywane bezpośrednio w restauracji.

W swoich rejestrach nie mamy żadnych wniosków o pozwolenie na przebudowę lub rozbudowę tej restauracji, ani też wniosku o pozwolenie na budowę sklepu - mówi w rozmowie z "Gazetą Krakowską" inż. Anna Pawlikowska, zastępca naczelnika wydziału budownictwa Starostwa Powiatowego w Zakopanem.

Magda GesslerMagda Gessler otworzyła nowe bistro, a internauci twierdzą, że ma wygórowane ceny

Skontaktowaliśmy się z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego w Zakopanem, Janem Kęskiem, który potwierdził, że nie tylko nie zostały złożone jakiekolwiek wnioski o pozwolenie na budowę, ale również właściciele zostali poinformowani o zakończeniu postępowania, nałożonej karze finansowej oraz nakazie rozbiórki.

Na miejscu zjawili się pracownicy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Zakopanem. Została przeprowadzona szczegółowa kontrola. To postępowanie zostało zakończone miesiąc temu. Od tamtej pory ciąży na budynku nakaz rozbiórki - mówi w rozmowie z Plotkiem Jan Kęsek.

Okazuje się, że to nie jedyne postępowanie, jakie jest prowadzone ws. interesów Gessler na Podhalu.

Były prowadzone dwa postępowania w tej sprawie. Jedno ws. karczmy "Schronisko Smaku Magdy Gessler" mieszczącej się przy głównej ulicy w Bukowinie Tatrzańskiej, drugie ws. powstałego przed karczmą sklepu "Spiżarnia Schroniska Smaku Magdy Gessler" - mówi nam Jan Kęsek i dodaje: Drugie postępowanie ws. rozbudowy i przebudowy budynku i to trwa nadal. Ze względów kadrowych nie zostało zakończone wcześniej, ale teraz doprowadzimy je do końca. O wynikach postępowania będzie można mówić pod koniec bieżącego roku.

Skontaktowaliśmy się z przedstawicielem Magdy Gessler, jednak odmówił komentarza. Restauratorka zamieściła jednak na swoim Facebooku obszerny wpis, w którym wyjaśnia, że nie jest osobą odpowiedzialną za "Schronisko Smaku" oraz "Spiżarnię smaków":

Kochani! W związku z publikacjami internetowymi dotyczącymi restauracji „Schronisko Smaków” oraz sklepu „Spiżarnia Schroniska Smaków” chciałabym wyjaśnić (...), że nie jestem właścicielką ww. restauracji, ani osobą odpowiedzialną podejmowanie jakichkolwiek decyzji w zakresie jej rozbudowy - napisała. 

Gessler zaznaczyła także, że współpracuje z właścicielami karczm, ale doradza jedynie w kwestiach związanych z jedzeniem:

Z właścicielem „Schroniska Smaków”, podobnie jak innymi restauratorami w Polsce, współpracuję od wielu lat na podstawie umowy o współpracę, w ramach której na stałe doradzam w kwestiach kulinarnych i gastronomicznych, mam wpływ na wystrój lokalu. Wszelkie decyzje biznesowe należą do właściciela restauracji. Kwestie jakiejkolwiek rozbudowy tak restauracji, jak i sklepu stacjonarnego, leżą wyłącznie w gestii osób zarządzających obiektem i nie zależą w żadnym stopniu od mojej wiedzy, zgody czy opinii - podkreślała.