Wojciech Pszoniak nie żyje. Wybitny aktor teatralny miał 78 lat

Wojciech Pszoniak zmarł 19 października w godzinach porannych. Informację o śmierci aktora podał ks. Andrzej Luter.

Wojciech Pszoniak był jednym z najsłynniejszych i najwybitniejszych polskich aktorów po 1965 roku. W ostatnim czasie zmagał się z poważną chorobą nowotworową. Wojciech Pszoniak zmarł dokładnie 19 października o godz. 6.08.

Wojciech Pszoniak nie żyje

Jako pierwszy informację o śmierci aktorka przekazał mediom ks. Andrzej Luter.

Dziś o 6.08 rano odszedł od nas Wielki Artysta, Wojciech Pszoniak - czytamy w poście.

We wspomnieniu ksiądz opisał ostatnie, niezwykle trudne, chwile życia aktora.

Niemal do samego końca w domu pod czułą i bohaterską opieką Basi, swojej wspaniałej żony. Otoczony miłością. Dzięki tej miłości mógł jakoś znieść swoje cierpienie. Ostatnie godziny musiał jednak spędzić w szpitalu. Ten cholerny rak, już nawet nie wiem czego - na końcu wydawało się, że rak wszystkiego - był bezlitosny.

Wojciech Pszoniak - życiorys

Wojciech Pszoniak urodził się w 1942 roku we Lwowie. Już w trakcie studiów był związany z Teatrem STU. Po ukończeniu studiów grał w Teatrze Starym w Krakowie. Ponadto mogliśmy zobaczyć go na deskach Teatru Narodowego w Warszawie i Teatru Powszechnego w Warszawie. 

Przez wiele lat współpracował z reżyserem Andrzejem Wajdą. Wystąpił w filmie "Ziemia obiecana" i zagrał tytułową rolę w filmie "Korczak". Łącznie wystąpił w ponad 100 produkcjach. W latach 70. zdecydował się na wyjazd do Paryża, gdzie spędził większość życia. 

W 1975 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Natomiast w 2007 roku otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2011 Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.