Weronika Marczuk apeluje do kobiet, by nie bały się mówić o stracie dziecka. "Nie można tego ukrywać"

Weronika Marczuk radzi kobietom, które doświadczyły straty dziecka, by nie kryły się ze swoją tragedią i pozwalały sobie przeżywać żałobę. Opowiedziała też, jak sama poradziła sobie z tym trudnym doświadczeniem.

Weronika Marczuk niedawno powitała na świecie swoją pierwszą pociechę. Jurorka "You Can Dance" urodziła córeczkę Annę w styczniu tego roku. Była żona Cezarego Pazury chętnie chwali się zdjęciami, na których pozuje z dziewczynką, nie kryje też, że chce spędzać z córką jak najwięcej czasu. Marczuk mimo macierzyństwa pozostaje aktywna zawodowo - niedawno premierę miała jej książka "Walka o Macierzyństwo". Gwiazda wspiera też inne kobiety, które doświadczyły straty dziecka

Weronika Marczuk apeluje do kobiet

Weronika Marczuk dziś jest szczęśliwą mamą. 48-latka ma za sobą jednak trudne chwile. Jakiś czas temu zdradziła, że nie udało jej się donosić poprzedniej ciąży. W wywiadzie dla "Vivy!" przyznała, że zabrakło jedynie trzech, czterech tygodni, by urodziły się bliźnięta (więcej na ten temat TUTAJ). Kobieta bardzo przeżyła tę stratę, doskonale rozumie więc kobiety, które doświadczyły takiej traumy. W rozmowie z "Plejadą" zaapelowała do nich, by nie bały mówić się o swojej tragedii. 

Nie można tego [straty dziecka - przyp. red.] ukrywać (...) Takie rzeczy trzeba przeżyć z godnością. One są trudne, ale nie można się chować. Wykluczenie i ukrywanie czegoś jest najgorszą traumą. Nie ma co się tego wstydzić. Żyjemy już w tych czasach, że jesteśmy w stanie obronić prawo, żeby mieć żałobę - powiedziała. 

Sama również opowiedziała o tym, jak czuła się po tym, kiedy poroniła. Przyznała, że bardzo pomogło jej wsparcie profesjonalisty:

Rzeczywiście jest tak, że wtedy się nie chce nic i to jest normalne. Nie ma takich "kozaczek", czy "kozaków", którzy by tego nie przeżywali. Ja faktycznie korzystałam z pomocy. Wiedziałam, że inaczej nie będę w stanie tego przejść, dlatego w Kijowie miałam taką trenerkę-coach, z którą przeszłam te ciężkie chwile. 

Weronika Marczuk wspiera przyszłe mamy

Marczuk radziła też kobietom, by jeszcze przed zajściem w ciążę, szukały wsparcia u innych, bliskich kobiet. 

Jak przygotowujesz się do ciąży, warto mieć osobę, która będzie w twojej tzw. "ekipie", bo mamy ginekologa, ktoś ma endokrynologa... Według mnie powinna być jeszcze osoba, której zawsze można się poradzić. To nie są rzeczy, z którymi biegnie się od razu do wszystkich, ale pomoc kobiet, też tych w kręgu rodziny jest wskazana - powiedziała. 

Trzeba przyznać, że nie wiele gwiazd decyduje się na tak ważne wyznania. Na szczęście obok Weroniki Marczuk jest też Małgorzata Rozenek, która również głośno mówi o trudach z zajściem w ciążę i problemach związanych z metodą in vitro

Zobacz wideo Te gwiazdy niedawno powitały na świecie dzieci
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.