Alanis Morissette cierpiała na depresję poporodową. W szczerym wywiadzie opowiedziała o myślach samobójczych i atakach paniki

Alanis Morissette, kanadyjska piosenkarka, udzieliła wywiadu, w którym opowiedziała o depresji, myślach samobójczych oraz lękach, z którymi przyszło jej się zmierzyć po narodzinach dzieci.

Alanis Morissette jest mamą trójki dzieci. O swoich trudnych doświadczeniach związanych z macierzyństwem i zmaganiach ze zdrowiem psychicznym artystka postanowiła opowiedzieć na łamach magazynu "Health".

Zobacz wideo Te gwiazdy niedawno urodziły. Obejrzyjcie nasze wideo.

Alanis Morissette opowiedziała o depresji poporodowej

Alanis Morissette wystąpiła na okładce "Health", a na zdjęciu piosenkarka karmi swoje dziecko piersią. Artystka udzieliła magazynowi ważnego wywiadu, w którym opowiedziała o problemach psychicznych, z którymi się zmagała. Morissette wyznała, że po swoich dwóch pierwszych porodach cierpiała na depresję. Miała także myśli samobójcze.   

Przy pierwszej dwójce miałam depresję, myśli samobójcze i lęki. Depresja, z którą przyszło mi się zmierzyć, była tak silna, że lęki były dla niej jedynie tłem. Przy trzecim dziecku towarzyszą mi głównie lęki, lecz nie mam praktycznie żadnych stanów depresyjnych.
 

Dziennikarka zapytała również Alanis Morissette, czy depresja poporodowa bardzo różni się od zwykłej depresji, z którą artystka również zmagała się w przeszłości.

Nie ma wielu wielu różnic. Depresja poporodowa to taka depresja plus. W ciągu swojego życia miałam depresję, ale nie miałam tych natrętnych, przerażających myśli, które najczęściej nachodziły mnie w nocy. Czyli to taka depresja, a dodatkowo ataki paniki co każde dziesięć sekund. Depresja i lęki nie są dobrym połączeniem.

W wywiadzie artystka wyznała również, że z problemami psychicznymi zmagała się niemalże przez całe życie. Cierpiała bowiem na zaburzenia odżywiania, a na sesje terapeutyczne chodziła już jako piętnastolatka. Terapia i medytacja pozwoliły jej jednak lepiej zrozumieć siebie, wejść głębiej w swoją duszę i umysł, docenić swoją wrażliwość. Wokalistka wyznała też, dlaczego zdecydowała się opowiedzieć o swoich trudnych doświadczaniach:

Zrozumiałam, że im bardziej dzielę się swoimi słabościami, tym łatwiejsze staje się życie. Czuję się bliżej ludzi, a ludzie zawsze wydawali się dla mnie niebezpieczeństwem. Kiedy dzielisz się swoim wstydem z osobą, która cię nie ocenia, łatwiej poczuć się bezpiecznym.

Dobrze, że Alanis Morissette głośno mówi o swoich problemach. Mamy nadzieję, że dzięki niej zdrowie psychiczne i zaburzenia przestaną być wstydliwymi tematami tabu.

PJA