"Bądź damą, mówili". Cynthia Nixon nagrała manifest kobiet. Wideo podbija sieć

Gwiazda serialu "Sex w wielkim mieście" wzięła udział w nagraniu, które w mocny sposób pokazuje oczekiwania wobec kobiet w dzisiejszych czasach.

Camilla Rainville, studentka i autorka bloga "Writings of a Furious Woman" bez owijania w bawełnę opisała wymagania, jakie świat stawia wobec kobiet w dzisiejszych czasach. Tekst, który napisała w 2017 roku, wciąż jest bardzo aktualny. Gdy słowa wybrzmiewają głosem Mirandy z "Seksu w wielkim mieście", stają się o wiele bardziej dosadne. 

Gwiazda "Seksu w wielkim mieście" w mocnym manifeście

Redaktorki kobiecego magazynu "Girls Girls Girls" zdecydowały się zaangażować Cynthię Nixon do trzyminutowego filmu, w którym czyta absurdalne wymagania dotyczące kobiet.

Bądź damą, mówili. Twoja spódnica jest za krótka. Masz za duży dekolt. Nie odkrywaj tak wiele. Zostaw coś wyobraźni. Nie bądź kusicielką. Mężczyźni nie potrafią się kontrolować. Mężczyźni mają potrzeby. Wyglądaj seksownie. Prosisz się o to. Mężczyźni mają potrzeby. Wyglądasz marnie. Wyluzuj...

To tylko pierwsza część z sześciu części tekstu Camillii Rainville. W następnej aktorka cytuje komentarze dotyczące stereotypów, z jakimi kobiety od lat muszą się zmagać. 

Bądź cnotliwa. Nie bądź dziwką. Mężczyźni nie lubią puszczalskich. Nie bądź cnotką! Nie bądź taka spięta. Uśmiechnij się. Zaspokajaj mężczyzn. Bądź doświadczona. Bądź niewinna. Bądź sprośna. Bądź "cool". Nie bądź taka, jak inne. Nie mów zbyt głośno. Nie mów za dużo. Nie bądź onieśmielająca. Dlaczego masz taką minę? Nie bądź taką suką. Nie rządź się. Nie bądź taka rozemocjonowana. Nie płacz. Nie krzycz. Nie przeklinaj. Składaj jego ubrania. Gotuj mu obiady. Dbaj o to, żeby był zadowolony – to rola kobiety. Nawiedzona feministka. Urodź mu dziecko. Nie chcesz? Kiedyś zmienisz zdanie. Nie daj się zgwałcić. Nie pij za dużo. Nie wracaj sama do domu. Nie imprezuj do późna. Nie ubieraj się prowokacyjnie. Nie uśmiechaj się do obcych. Nie ufaj nikomu. Nie zgadzaj się na wszystko. Nie odmawiaj. Po prostu bądź damą, mówili...

Nie zabrakło też nawiązań do kobiecego wyglądu, a dokładniej podążania za idealną sylwetką.  

(...)Jesteś wychudzona. Wyglądasz na chorą. Zjedz burgera. Mężczyźni lubią, gdy kobieta ma trochę mięsa na kościach. Bądź mała. Bądź lekka. Bądź drobna. Bądź kobieca. Miej rozmiar zero. Rozmiar zero zero. Bądź niczym. Bądź mniej niż nic... -czyta lektorka.

Cynthia Nixon oraz pozostałe aktorki odnoszą się do "victim shamingu", czyli obarczania winą ofiary za to, że została zgwałcona. W materiale nie brakuje również politycznych nawiązań. Widzimy fragmenty z wieców Trumpa, incydent z Papieżem Franciszkiem, czy Harvey'em Weinsteinem. Do tej pory w serwisie YouTube wideo obejrzano ponad 140 tys. razy, jednak to dopiero początek. 

 

RG

Więcej o:
Komentarze (310)
Cynthia Nixon w manifeście kobiet. "Bądź cnotliwa, nie bądź dzi*ką, bądź sprośna"
Zaloguj się
 • kamuimac

  Oceniono 67 razy 31

  bądź mężczyzną :

  zaiwaniaj po 12h na dobę tak żeby księzniczka łaskawie na ciebie spojrzała
  bądz kimś - prezesem/dyrektorem/właścieielem firmy tak żeby księzniczka łaskawie na ciebie spojrzała
  bądź męski - siłka 3-4 razy w tygodniu tak żeby księzniczka łaskawie na ciebie spojrzała
  bądź meski - ubieraj sie w drogie ciuchy tak żeby księzniczka łaskawie na ciebie spojrzała
  bądz samcem alfa 24/7/365 i nigdy nie okazuj słabości tak żeby księzniczka łaskawie na ciebie spojrzała
  bądz bogiem seksu gotowym kiedy tylko sie jej zechce i odpuszczaj wtedy kiedy sie jej nie chce tak żeby księzniczka łaskawie na ciebie spojrzała
  bądź masterechefem bo księżniczka nie umie nawet zrobićschabowego - ew zabieraj ją dzien w dzien do restaruacji - jeśli cie nie stać - spójrz raz jeszcze na punkt 1 i 2 - tak żeby księzniczka łaskawie na ciebie spojrzała
  miej wielkie mieszkanie i drogi samochoód - najlepiej drugie w leasingu dla niej tak żeby księzniczka łaskawie na ciebie spojrzała

  nie jestem złościwy - to są typowe wymagania 30 latek z dużych miast - jeśli ich nie spełniasz ksieżniczka stwierdzi że przecież sama sobie radzi to po co jej facet.

  eh jaki wredny seksista ze mnie :)

 • hansolo88

  Oceniono 17 razy 11

  "Ubierasz sie jak wieśniak" słyszałem od żony, więc się wystroiłem, nakupowałem ciuchów z metkami z krokodylem, z chłopem na koniu z kijem w ręku, itp. Teraz słyszę "dla kogo sie k..wa tak stroisz, bo chyba nie dla mnie".

 • 4v

  Oceniono 17 razy 11

  To nie chodzi o to, że wymagania są absurdalne. Chodzi o to, że są SPRZECZNE. Z jednej strony bowiem istnieje kult seksualności (seksowna kobieta - kusicielka, marząca o gwałcie), z drugiej (nadal!) kult "dobrej gospodyni i pani domu, z trzeciej "silnej i niezależnej kobiety sukcesu".

  Wszystkich tych rzeczy NIE DA SIĘ pogodzić. To jak ze smartfonem, albo samochodem: "tani szybki nowy"; o ile dwa parametry jakimś cudem czasem da się spełnić, o tyle trzech już nie.

  PS. "Bądź sobą" i "Nie ufaj nikomu" to akurat dobre rady dla kobiet. A przede wszystkim: NIE DAJ SIĘ MANIPULOWAĆ. Nikomu, a przede wszystkim własnej rodzinie o ile jest toksyczna, tzw "przyjaciołom" ("snucze", co chcą w końcu wyru...), durnym "ideałom" z mediów społecznościowych (a tak naprawdę zepsutym i zniszczonym ludziom).

 • kragg

  Oceniono 24 razy 10

  Delikatnie to sparafrazuje:
  nie okazuj emocji. Bądź męski. Kobiety nie lubią mazgajów. Bądź czuły. Rozmawiaj o emocjach, mów co czujesz. Kobiety potrzebują rozmów. Dziel się swoimi uczuciami (ale tylko pozytywnymi). Bądź oparciem, miej czas dla kobiety. Nie obciążaj kobiety swoimi problemami. Utrzymuj rodzinę, miej poważną pracę, bądź kimś ważnym. Miej czas dla rodziny. Opiekuj się dziećmi, nie siedź ciągle w pracy. Bądź dorosły, nie zajmuj się chłopięcymi rozrywkami. Kobiety lubią poważnych mężczyzn. Bądź zabawny, umiej się bawić. Bądź silny i wysportowany. Nie bądź zapuszczony. Nie wychodź tyle z domu, nie zajmuj się ciągle sportem. Ubieraj się dobrze, bądź elegancki. NIe kupuj tyle ubrań. Miej zawsze ochotę i bądź zawsze w gotowości. Okaż męskość, to ty masz być sprawny i zachęcać kobietę. Nie myśl ciągle o seksie, nie mów że za mało. Tylko wtedy kiedy kobieta ma ochotę.

 • von-koza

  Oceniono 8 razy 8

  he, he,...
  a z drugiej strony:
  Bądź męski, ale delikatny. Nie wzruszaj się, ale bądź czułym tatusiem. Bądź twardy i zdecydowany, ale bądź jednocześnie romantyczny i refleksyjny. Zarabiaj więcej (w końcu jesteś facetem!) i utrzymuj mnie, ale wspieraj jednocześnie moje ambicje zawodowe i wiecej zajmuj sie domem. A w ogóle to domyśl się o co mi chodzi!
  Bądź taki, bądź sraki, itd.

  Prawda? Ponarzekać każdy może, tylko czy sam/a jest bez winy...
  Pani tutaj strzela cała litanię, a w gruncie rzeczy całe życie robiła własnie to czego oczekiwali inni. No i stąd teraz ten cały foch i obwinianie wszystkich dookoła.

  A wystarczy się związać z normalna osobą i po prostu się trochę postarać. Zamiast wciąż wymagać i mieć pretensje do całego świata. Acha - no i przede wszystkim mieć gdzieś osoby, które wymagają rzeczy niemożliwych.

 • mlehc

  Oceniono 14 razy 8

  A jakie są oczekiwania wobec mężczyzny: ma być macho, a jednocześnie czuły i delikatny; ma nie narzucać się seksualnie kobietom, ale ma im dostarczać seksualnej satysfakcji; ma dużo zarabiać i jednocześnie mieć dużo czasu dla ukochanej kobiety; ma żyć w cieniu kobiety, jednocześnie budząc podziw otoczenia dla swoich dokonań; ma być skromny i sławny. Choroba efektywna dwubiegunowa!

 • blackmac3

  Oceniono 8 razy 8

  Wydaje mi sie ze chodzi o to ze kobiety sa częściej pouczane. Niekoniecznie przez facetów ale inne kobiety tez. Pewnie dlatego ze jestesmy lagodniejsze i ludzie maja większa odwagę by to robić. Jedynym rozwiazaniem jest asertywna niezgoda na taka ocenę. Ja reaguje ostro typu " nie prosiłam o rady" I nie ma co sie uzalac tylko nie trzeba sie przejmować a lazenie samej po nocach bylo jest i bedzie glupie.

 • dejtrejder

  Oceniono 17 razy 7

  Poczytajcie sobie o kobiecej hipergamii to się dopiero okaże kto wobec kogo ma wymagania. Mężczyźni wobec kobiet nie mają praktycznie żadnych wymagań. A rzeczywistość jest taka, że żyjemy w matriarchacie. Mało kto zdaje sobie sprawę jak bardzo niekorzystną umowę prawną mężczyzna podpisuje podczas tak zwanego "ślubu"...

 • naturelovers

  Oceniono 15 razy 7

  Ziew. Dokładnie taki sam tekst można by napisać w stosunku do mężczyzn. Co ciekawe, podobnie idiotyczne oczekiwania wobec mężczyzn są wypowiadane w tonie heheszków. Teraz jest trendy bycie wymagającą suką.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX