"Bądź damą, mówili". Cynthia Nixon nagrała manifest kobiet. Wideo podbija sieć

Gwiazda serialu "Sex w wielkim mieście" wzięła udział w nagraniu, które w mocny sposób pokazuje oczekiwania wobec kobiet w dzisiejszych czasach.

Camilla Rainville, studentka i autorka bloga "Writings of a Furious Woman" bez owijania w bawełnę opisała wymagania, jakie świat stawia wobec kobiet w dzisiejszych czasach. Tekst, który napisała w 2017 roku, wciąż jest bardzo aktualny. Gdy słowa wybrzmiewają głosem Mirandy z "Seksu w wielkim mieście", stają się o wiele bardziej dosadne. 

Gwiazda "Seksu w wielkim mieście" w mocnym manifeście

Redaktorki kobiecego magazynu "Girls Girls Girls" zdecydowały się zaangażować Cynthię Nixon do trzyminutowego filmu, w którym czyta absurdalne wymagania dotyczące kobiet.

Bądź damą, mówili. Twoja spódnica jest za krótka. Masz za duży dekolt. Nie odkrywaj tak wiele. Zostaw coś wyobraźni. Nie bądź kusicielką. Mężczyźni nie potrafią się kontrolować. Mężczyźni mają potrzeby. Wyglądaj seksownie. Prosisz się o to. Mężczyźni mają potrzeby. Wyglądasz marnie. Wyluzuj...

To tylko pierwsza część z sześciu części tekstu Camillii Rainville. W następnej aktorka cytuje komentarze dotyczące stereotypów, z jakimi kobiety od lat muszą się zmagać. 

Bądź cnotliwa. Nie bądź dziwką. Mężczyźni nie lubią puszczalskich. Nie bądź cnotką! Nie bądź taka spięta. Uśmiechnij się. Zaspokajaj mężczyzn. Bądź doświadczona. Bądź niewinna. Bądź sprośna. Bądź "cool". Nie bądź taka, jak inne. Nie mów zbyt głośno. Nie mów za dużo. Nie bądź onieśmielająca. Dlaczego masz taką minę? Nie bądź taką suką. Nie rządź się. Nie bądź taka rozemocjonowana. Nie płacz. Nie krzycz. Nie przeklinaj. Składaj jego ubrania. Gotuj mu obiady. Dbaj o to, żeby był zadowolony – to rola kobiety. Nawiedzona feministka. Urodź mu dziecko. Nie chcesz? Kiedyś zmienisz zdanie. Nie daj się zgwałcić. Nie pij za dużo. Nie wracaj sama do domu. Nie imprezuj do późna. Nie ubieraj się prowokacyjnie. Nie uśmiechaj się do obcych. Nie ufaj nikomu. Nie zgadzaj się na wszystko. Nie odmawiaj. Po prostu bądź damą, mówili...

Nie zabrakło też nawiązań do kobiecego wyglądu, a dokładniej podążania za idealną sylwetką.  

(...)Jesteś wychudzona. Wyglądasz na chorą. Zjedz burgera. Mężczyźni lubią, gdy kobieta ma trochę mięsa na kościach. Bądź mała. Bądź lekka. Bądź drobna. Bądź kobieca. Miej rozmiar zero. Rozmiar zero zero. Bądź niczym. Bądź mniej niż nic... -czyta lektorka.

Cynthia Nixon oraz pozostałe aktorki odnoszą się do "victim shamingu", czyli obarczania winą ofiary za to, że została zgwałcona. W materiale nie brakuje również politycznych nawiązań. Widzimy fragmenty z wieców Trumpa, incydent z Papieżem Franciszkiem, czy Harvey'em Weinsteinem. Do tej pory w serwisie YouTube wideo obejrzano ponad 140 tys. razy, jednak to dopiero początek. 

 

RG

Więcej o: