Skandal w Victoria's Secret. Szef marki miał molestować modelki. "Zapomnij o majtkach"

Na łamach "The New York Times" opublikowano wyniki śledztwa, które zostało przeprowadzone przez dziennikarzy gazety. Okazuje się, że modelki pracujące dla marki Victoria's Secret były molestowane przez byłego dyrektora, Eda Razeka.

W weekend amerykański dziennik "The New York Times" opublikował raport, który był podsumowaniem wielomiesięcznego śledztwa dziennikarzy. W sierpniu 2019 roku dyrektor marki Victoria's Secret podał się do dymisji, po tym jak ponad 100 modelek podpisało pismo, w którym oskarżyły go o molestowanie seksualne oraz niewłaściwe zachowanie.

To jednak nie koniec problemów. W 2019 roku odwołano również znany na całym świecie, coroczny pokaz mody z najpopularniejszymi "aniołkami", a także zamknięto ponad 50 sklepów stacjonarnych marki.

W Polsce również miały miejsca niecodzienne skandale:

Zobacz wideo

Skandal w Victoria's Secret

Dziennikarze "The New York Times" swój śledczy raport oparli m.in. na rozmowach z pracownikami firmy, modelkami, a także osobami na wysoko postawionych stanowiskach. Dyrektor marki został oskarżony o mizoginię, molestowanie seksualne oraz zastraszanie.

Według raportu modelki były zmuszane do udziału w rozbieranych sesjach. Kobiety, nie mając wpisanych takich zdjęć do kontraktu, nie otrzymywały zasłużonego wynagrodzenia. Wiele mówi się również o samym zachowaniu Eda Razeka w stosunku do modelek. Podobno miał je zmuszać do pocałunków czy siadania na kolana. Są świadkowie, którzy twierdzą, że w 2018 złapał nawet jedną z nich za kroczę.

ZOBACZ WIĘCEJ: Pokaz Victoria's Secret zakończył się łzami. Adriana Lima rozpłakała się na wybiegu

Razek miał nie znosić sprzeciwu. Często przypominał kobietom, że to od niego zależy ich kariera i niejednokrotnie poniżał je na planie przy innych osobach. Alyssa Miller, która miała okazję z nim współpracować, określiła jego zachowanie jako "mogę zrobić z ciebie kogoś albo zniszczyć".

Pracownicy nie raz zgłaszali nadużycia, których dopuszczał się Razek. Niektóre z kobiet były nawet za to karane. Casey Crowe Taylor, która jest odpowiedzialna za public relations w Victoria's Secret zdradziła, że jego zachowania były traktowane jako norma.

Dla mnie - osoby wychowanej w silnym poczuciu niezależności - było to alarmujące. Tego typu zachowania było silnie zakorzenione. To znęcanie się po prostu wyśmiewano i akceptowano jako coś normalnego. Prawie, jakbyśmy przechodzili pranie mózgu. Każdy, kto próbował coś z tym zrobił, nie był po prostu ignorowany. Karano ich - mówi.

W artykule wspomina się również o Belli Hadid, która występowała w pokazie w 2018 roku. Podobno Ed miał jej wtedy powiedzieć, żeby "zapomniała o majtkach" i bezpośrednio skomentował jej biust.

Ed Razek odpowiada na zarzuty

Dziennikarze "The New York Times" postanowili dać możliwość obrony byłemu dyrektorowi marki. Ten napisał maila, w którym kategorycznie wszystkiemu zaprzeczył.

Miałem szczęście pracować z wieloma światowej klasy modelkami i utalentowanymi profesjonalistami i jestem dumny z tego, że zawsze darzyliśmy się szacunkiem.

Leslie Wexner, który jest założycielem i dyrektorem L Brands, w skład którego wchodzi Victoria’s Secret był powiązany z Jeffreyem Epsteinem. Mężczyzna miał rekrutować młode modelki. Epstein w sierpniu 2019 roku zmarł w więzieniu, w którym odsiadywał wyrok za przestępstwa seksualne, w tym wykorzystywanie nieletnich oraz sprzedawanie młodych dziewcząt milionerom.

Co myślicie o całej sytuacji?

KB

Więcej o: