BAFTA 2020 "zbyt biała i zbyt męska". Joaquin Phoenix i książę William w przemowach wytknęli rasizm i mizoginię

Joaquin Phoenix, książę William i Graham Norton w swoich przemówieniach w czasie rozdania BAFTA zwrócili uwagę na problem braku brak różnorodności w tegorocznych nagrodach. Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych nominowała i nagrodziła samych bialych mężczyzn?

W niedzielę wieczorem w Londynie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. Statuetki BAFTA zostały rozdane już po raz 73. Na wydarzeniu, oprócz osób związanych z kinem brytyjskim, zjawiła się śmietanka Hollywood. Głosy o nadzwyczajnie "białych i męskich" nagrodach były słyszane o wiele wyraźniej, niż chociażby w czasie Złotych Globów.

BAFTA 2020: Książę William i Graham Norton o braku różnorodności

Jednak to nie kreacje i wpadki, a nawet nie żarty są najważniejsze na BAFTA 2020, a samo kino i obserwowane w filmach tendencje. W tym roku w przemowach nie obyło się bez krytyki tzw. grupy uprzywilejowanych, czyli białych mężczyzn. Prowadzący galę irlandzki komik Graham Norton rozpoczął tę serię w swoim otwierającym wydarzenie monologu:

Rok 2019 zostanie zapamiętany jako rok, w którym białym mężczyznom w reszcie udało się przebić -powiedział Graham Norton.

Dalej kontynuował:

11 nominacji przypadło "Jokerowi" - ten film jest w zasadzie historią o białym mężczyźnie, który staje się jeszcze bielszy  (...) A jak wspaniałe jest "Pewnego razu... w Hollywood"? To nostalgiczne spojrzenie na Hollywood 50 lat temu - mizoginiczny, zdominowany przez mężczyzn przemysł, który opiera się zmianom.

Także książę William w swojej mowie zwrócił uwagę na brak różnorodności na tegorocznym wydarzeniu:

Dziś, w 2020 roku, nie po raz pierwszy w przeciągu ostatnich lat, znowu mówimy o wciąż widocznej potrzebie zapewnienia miejsca dla różnorodności w sektorze filmowym i filmowych nagród.

Natomiast Joaquin Phoenix, który otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora, podczas swojej mowy zwrócił uwagę na systemowy rasizm w przemyśle rozrywkowym.

Nie czuję się w porządku, ponieważ wielu moich znajomych, aktorów, nie ma tych samych przywilejów, na które zasługują, co ja. Myślę, że wysyłamy jasny sygnał dla wszystkich, którzy nie są biali: nie jesteście tu mile widziani (...) - powiedział Joaquin Phoenix.

Internauci zauważyli również, że każda osoba nominowana w głównych kategoriach aktorskich jest biała, a hasztag #BAFTAsSoWhite zyskał na Twitterze ogromną popularność. Trudno również nie spostrzec problemu dotyczącego nominacji do nagrody za najlepszą reżyserię - szansę w tej kategorii dostali sami mężczyźni, podobnie jak w przypadku nominacji do Oscarów.

JP

Skandal seksualny w Hollywood. Obejrzyjcie wideo.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.