Oscary 2020. Historia czerwonego dywanu. Skąd się wziął i dlaczego jest czerwony?

Historia oscarowego czerwonego dywanu robi wrażenie. Z pewnością każdy z nas chciałby się po nim przejść. Ten "kawałek" materiału ma imponującą historię.

Oscary 2020 będziemy mogli obejrzeć już 9 lutego 2020 roku. Jak co roku gwiazdy zaprezentują swoje wspaniałe stylizacje na czerwonym dywanie. Skąd jednak wzięła się ta tradycja?

Oscary 2020. Historia czerwonego dywanu

Przez dziesięciolecia czerwony dywan był znakiem rozpoznawczym każdej dużej imprezy czy gali w Hollywood. Jednak pierwszy raz został użyty w Los Angeles w 1922 roku. Jak podaje historyk kultury Amy Henderson, pierwszą osobą, która wykorzystała czerwony dywan dla gwiazd był Sid Grauman, właściciel legendarnego Teatru Chińskiego i Teatru Egipskiego w Los Angeles. Podczas pierwszej premiery postanowił rozwinąć czerwony dywan dla największych gwiazd wieczoru.

Plejada gwiazd na czerwonym dywanie przed oscarową galą

Zobacz wideo

Choć historycy uważają, że Grauman mógł go jako pierwszy użyć właśnie w tym konkretnym celu, to czerwony dywan w kulturze był obecny dużo wcześniej. W historii istnieje wiele wzmianek o Aztekach i Majach, którzy w XV wieku używali dywanów w kolorze szkarłatnym. Warto dodać, że szkarłatny barwnik był wówczas bardzo rzadki, oznaczał się wysoki status - używali go tylko najbogatsi.

Jest to jeden z przykładów, który może wyjaśniać, dlaczego ten kolor do dziś jest używany w wyjątkowych momentach.

Eksperci przytoczyli również starożytną grecką sztukę "Agamemnon", w której również pojawia się ten symbol. Mściwa żona Agamemnona prosi męża o "szkarłatną ścieżkę". Było to jedno z pierwszych udokumentowanych odniesień do "czerwonego dywanu".

Prawdopodobnie dziś najbardziej znany to ten, który używany jest podczas gali wręczenia Oscarów, ale Filmowa Akademia zaczęła go używać dopiero w 1961 roku. Choć Oscary nie były pierwsze w przejęciu tego motywu, to trzeba przyznać, że "oscarowy czerwony dywan" robi ogromne wrażenie. Ma około 275 metrów długości i 10 metrów szerokości. Jego rozwinięcie zajmuje osiemnastu pracownikom ponad 900 godzin. Przed Dolby Theatre dywan przyjeżdża w częściach, kiedy zaś Oscary dobiegają końca, zostaje zniszczony, nigdy nie jest powtórnie użyty w kolejnym roku. Nowy dywan wykonywany jest podobno w stanie Georgia (miejsce objęte jest tajemnicą), przed ceremonią zabierany jest w niesprecyzowane miejsce - dzięki temu żaden fan pamiątek nie pokusi się o uszczknięcie choćby kawałka.

Czerwone dywany pojawiają się również na innych wydarzeniach, konkursach czy galach. W tym również w Białym Domu. Jak mówi Hederson, czerwony dywan to symbol statusu i "pas startowy" dla gwiazdy.

BO

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.