Oscary 2020. Największe zwycięstwa mają swoje konsekwencje. Z otrzymaniem statuetki wiąże się klątwa

Oscary 2020 zbliżają się wielkimi krokami, jednak niektóre gwiazdy mają poważne powody do niepokoju. Wśród aktorów krąży klątwa, która dotyczy życia uczuciowego nagrodzonych. Okazuje się, że otrzymanie statuetki niepokojąco często wpływa na związki.

"Oscarowa klątwa miłosna" (oscars love curse) jest szeroko komentowana, gdy zaczyna zbliżać się ceremonia wręczenia Oscarów. Przesąd dotyczy aktorek, które wygrały statuetkę w kategorii "najlepsza żeńska rola". I nie jest to tylko kolejna niesprawdzona historia - prawidłowość jest na tyle zauważalna, że otrzymała własną nazwę i jest odnotowywana przez ekspertów od historii Oscarów.

Oscarowa klątwa miłosna - kogo w tym roku obejmie?

Sprawa jest bardzo prosta. "Klątwa oscarowa" mówi o tym, że kobieta, która wygra Oscara, wkrótce zostawi swojego partnera, narzeczonego lub męża. Przesąd ten na początku mówił tylko o aktorkach pierwszoplanowych. Jednak z biegiem lat do tego grona dołączyły także aktorki drugoplanowe - również i wśród nich dało się zauważyć ten trend.

Oscarowi faworyci? Odpowiada Zwierz popkulturalny:

Zobacz wideo

Ekonomiści Michael Jensen i Heeyon Kim uważają, że wygrana Oscara bardzo pozytywnie wpływa na życie zawodowe aktorki. Ma jednak jednocześnie wyjątkowo negatywne konsekwencje w jej życiu prywatnym. Często wygrana wiąże się z dużymi emocjami i wzmożonymi ofertami pracy, które bardzo często psują relacje między partnerami.

Idealnym przykładem jest w tym przypadku Kate Winslet, która wygrała Oscara w 2009 roku i w tym samym roku rozwiodła się z mężem. Do tego grona należą również Reese Witherspoon, Hilary Swank czy Susan Sarandon. Klątwa rozpoczęła się w 1935 roku i zapoczątkowała ją Claudette Colbert, która rozwiodła się z mężem kilka miesięcy po otrzymaniu statuetki.

Co ciekawe, ten przesąd zauważalny jest tylko u płci żeńskiej. Z aktorami jest wręcz przeciwnie. Rzadko dochodzi do kryzysów w ich związkach.

Jak myślicie, kogo w tym roku obejmie klątwa?

Przypomnijmy, że w tym roku w kategorii najlepsza aktorka nominowane są:

  • Cynthia Erivo "Harriet"
  • Scarlett Johansson "Historia małżeńska"
  • Saoirse Ronan "Małe kobietki"
  • Charlize Theron "Gorący temat"
  • Renee Zellweger "Judy"

BO

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.