Olga Tokarczuk spotkała się z królem Szwecji. Miała na sobie suknię Ossolińskiego. Zobaczcie zdjęcia z przymiarek. Projektant nie miał łatwego zadania

Olga Tokarczuk pojawiła się na spotkaniu wszystkich laureatów nagród Nobla z królem Szwecji. Na tę okazję pisarka wybrała piękną suknię od Tomasza Ossolińskiego.

Olga Tokarczuk wciąż przebywa w Szwecji. We wtorek odebrała nagrodę Nobla, a w środę spotkała się z królem Karolem XVI Gustawem i jego żoną królową Sylwią, którzy zorganizowali kolację dla wszystkich laureatów nagród. Nie jest tajemnicą, że pisarka odebrała nagrodę w sukni od Gosi Baczyńskiej, natomiast na uroczystą kolację wybrała kreację od Tomasza Ossolińskiego.

Olga Tokarczuk na spotkaniu z szwedzkim królem

Tomasz Ossoliński zdecydował się pokazać na Instagramie zdjęcia z przymiarek kreacji. Klimatyczne fotografie, wykonane przez Łukasza Bąka, ukazują przepiękną, klasyczną czarną suknię. Projektant, tworząc ją, musiał przestrzegać konkretnych zasad ustalonych przez królewski protokół.

 
To suknia długa – protokół nie pozostawia wątpliwości: musi zakrywać buty i rozszerzać się ku dołowi. Ma asymetryczny dekolt i raglanowe rękawy. Granatową tkaninę z wysokiej jakości wełny skroiłem według zasad starego krawiectwa haute couture - napisał Tomasz Ossoliński na Instagramie.

Projektant przyznał, że przy tworzeniu sukni dla Olgi Tokarczuk najbardziej zależało mu na prostocie oraz podkreśleniu kobiecości noblistki.

Chciałem też, by suknia była drugoplanowa i nie odciągała uwagi od pisarki, która jest intelektualistką, nie celebrytką. Strój nie jest tu najważniejszy - dodał.

Projektant podkreślił również, że suknia dla noblistki nie mogła być strojna, a Olga Tokarczuk musiała się w niej czuć komfortowo. Nie da się ukryć, że Tomasz Ossoliński nie miał łatwego zadania, bo jakby tego wszystkiego było mało, całość musiała również być ekologiczna!

Pierwsze pytanie Olgi Tokarczuk podczas przymiarek brzmiało: czy to jest ekologiczne i co się stanie z próbnymi tkaninami, które posłużyły do uszycia kreacji na bankiet? Nie byłem zaskoczony, wiedziałem, jak bardzo ważna jest dla niej ekologia, jest przecież również wegetarianką oraz przeciwniczką zabijania zwierząt (...) Tym większą miałem radość, gdy mogłem ją zapewnić, iż wszystkie próbne tkaniny w mojej pracowni są recyklingowane, a włoski producent tkanin, z których uszyłem suknię oraz fraki dla jej męża i syna, również przestrzega najwyższych ekologicznych standardów. I to noblistkę ucieszyło najbardziej - napisał projektant.
 

Oczywiście, nie szata zdobi człowieka, ale nie będziemy ukrywać, że Olga Tokarczuk prezentowała się przepięknie.

KM

Zobaczcie, jak Olga Tokarczuk prezentowała się przed rozdaniem nagród Nobla:

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.