Viki Gabor ofiarą rasistowskich komentarzy i obrzydliwego hejtu. Sprawa trafi do prokuratury

Viki Gabor wygrała Eurowizję Junior 2019 i już padła ofiarą internetowego hejtu. Młoda artystka musi mierzyć się z rasitowskimi wyzwiskami.

Minął zaledwie tydzień od zwycięstwa 12-letniej Viki Gabor na Eurowizji Junior 2019, a młoda artystka zdążyła już poznać zarówno blaski, jak i cienie popularności. Po początkowej euforii, zachwytach i gratulacjach, Viki musi się teraz mierzyć z internetowym hejtem i rasistowskimi komentarzami.

Viki Gabor ofiarą rasistowskich komentarzy

Viki Gabor reprezentowała Polskę podczas Eurowizji Junior 2019, a jej występ przejdzie do historii. Po raz pierwszy zdarzyło się bowiem, by reprezentacja tego samego kraju zwyciężyła dwa razy z rzędu. Nie wszystkim jednak to się spodobało, a wśród przeciwników młodej gwiazdy znaleźli się internetowi hejterzy, którzy wytykają Viki jej pochodzenie.

12-latka urodziła się w Niemczech, a jej rodzice są Polakami romskiego pochodzenia. Viki przez pewien czas mieszkała również w Wielkiej Brytanii, a obecnie na stałe przeprowadziła się do Krakowa. To wszystko wywołało falę hejtu na nastolatkę. Internauci zarzucają organizatorom Eurowizji, że Viki nie powinna wygrać konkursu, bo - ich zdaniem - nie jest Polką. Jakby tego było mało, obrzucają nastolatkę obrzydliwymi wyzwiskami. 

Sprawa rasistowskich i hejterskich komentarzy trafi do prokuratury za sprawą Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Zwrócono już uwagę, że internautom grozi do 2 lat więzienia, a sprawa przedawnia się dopiero po 10 latach.

Ostrzegamy wszystkich rasistów - będziemy bezwzględni w ujawnianiu waszych przestępstw wobec Viki Gabor. (...) Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych przygotowuje już pierwsze zawiadomienia w tej skandalicznej sprawie. Za tego typu wpisy można trafić na 2 lata do więzienia.(...) Rasistowski wpis zamieszczony w internecie jest przestępstwem, za które autora można pociągnąć do odpowiedzialności nawet po ośmiu czy dziewięciu latach. Tego typu przestępstwa przedawniają się bowiem dopiero po 10 latach - czytamy na oficjalnym profilu Ośrodka na Facebooku.

Można mieć nadzieję, że bliscy Viki chronią ją przed hejtem w sieci i 12-letnia zwyciężczyni nie czytała tych obrzydliwych komentarzy. Oby sprawcy szybko zostali ukarani. Ich znalezienie nie powinno być problemem. Większość z nich publikowała komentarze pod własnym nazwiskiem, nie wstydząc się swoich poglądów.

KM

W zeszłym roku zwyciężczynią Eurowizji Junior była Roksana Węgiel. Zobaczcie wywiad z młodą artystką:

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.