Małgorzata Rozenek w gorzkim wywiadzie o in vitro i dwóch straconych ciążach. "Siadałam i płakałam"

Małgorzata Rozenek po raz kolejny zabiera głos w sprawie in vitro - tym razem w obszernym i bardzo osobistym wywiadzie dla "Newsweeka". Mówi o swoich trudnych doświadczeniach i o tym, że chce pomóc trzem milionom Polaków, którzy podobnie jak ona, walczą z niepłodnością, a nie mogą liczyć na wsparcie państwa.

Małgorzata Rozenek o potrzebie refundowania in vitro w Polsce mówi często i dosadnie. Ma do tego osobisty stosunek, bo gdyby nie in vitro, nigdy nie zostałaby matką. 

14 lat temu dowiedziałam się, że albo in vitro, albo nie będę nigdy mamą - mówi w najnowszym "Newsweeku". 

Na szczęście była w gronie szczęśliwców, u których ta metoda leczenia niepłodności okazała się skuteczna i dziś Rozenek jest matką dwóch chłopców: 13-letniego Stasia i 9-letniego Tadzia. Od trzech lat stara się o kolejne dziecko - póki co bezskutecznie. Przyznaje, że nieudane próby wykańczają psychicznie i fizycznie, ale się nie poddaje. Walczy, by znów zostać matką i chce w tym samym pomóc trzem milionom Polaków, którzy również cierpią z powodu niepłodności. Oburza ją fakt, że Polska jako jedyny kraj w Unii Europejskiej nie refunduje in vitro. 

Nam też udało się porozmawiać z Małgorzatą Rozenek-Majdan o in vitro. Co nam powiedziała?

Zobacz wideo

Małgorzata Rozenek: Nie zrezygnowaliśmy, ale jesteśmy wykończeni

W niedawnym wywiadzie dla TVN-u Małgorzata Rozenek wyznała, że podczas trzyletnich starań o potomka dwukrotnie poroniła. W "Newseeku" opowiada, ile stresu, emocji i nerwów ją to kosztuje. Mimo to - nie rezygnuje. 

Trudno mi o tym mówić, nie wiem nawet, czy powinnam. Nie chcę, by moje niepowodzenie odebrało komuś nadzieję. (...). My zresztą jeszcze nie zrezygnowaliśmy ze starań o dziecko, ale już jesteśmy wykończeni. 
 

In vitro to metoda nie tylko bardzo droga, ale też czasochłonna. Były okresy, kiedy Rozenek co drugi dzień musiała być obecna w klinice i temu podporządkowała swoje życie zawodowe, rezygnując z wielu projektów. Po zastrzykach hormonalnych traciła stabilność emocjonalną - najtrudniej było znosić informacje o nieudanych próbach. 

Pamiętam, jak raz miałam umówiony transfer na godzinę dwunastą, a o dziesiątej dostałam informację, że mój zarodek przestał się rozwijać, nie mam po co przyjeżdżać. Dramat, bo tyle miesięcy na to czekałam i nawet nie doszło do transferu. Jestem silna, ale w takich momentach siadałam i płakałam. Mam szczęście, że mój mąż jest ciepłą osobą, mogę się na jego ramieniu wypłakać, nie dramatyzuje i nie obciąża mnie winą (bo przyczyna leży po mojej stronie, to ja nie mogę zajść w ciążę w sposób naturalny).

Mimo ostatnich niepowodzeń, Małgorzata Rozenek podkreśla, że metoda in vitro już dwukrotnie umożliwiła jej zostanie matką i na taką szansę zasługują inni Polacy cierpiący z powodu niepłodności. Do tego potrzebne jest jednak wsparcie państwa, bo na in vitro nie każdego stać. Póki co jednak rząd wspiera prokreację, kusząc programem 500+ i emeryturami dla matek, które mają co najmniej czwórkę dzieci. A co z tymi kobietami, które nie mogą ich mieć wcale? Małgorzata Rozenek rozesłała listy do wszystkich klubów parlamentarnych, ale nie dostała żadnej odpowiedzi. Wielokrotnie miała też okazję rozmawiać osobiście z politykami Prawa i Sprawiedliwości, gdyż jej ojciec przez kilka lat był skarbnikiem partii. 

Mówili, że muszą szanować swój elektorat, że on nie pochwala tej metody. Mówili, że jest ona moralnie niesłuszna, że to zabawa w Boga. Ale to wszystko było w oficjalnych rozmowach, bo prywatnie znam takich, którzy skorzystali z tej metody i mają dzieci. 

Póki co Rozenek stara się pomagać kobietom na własną rękę. 

Zakładam teraz fundację, która będzie pomagać kobietom starającym się o dziecko. Już teraz podpowiadam im, jak skontaktować się z lekarzem, jak znaleźć klinikę. 

Kobiety, które dostają od niej wsparcie, z pewnością je doceniają. Ale nie zastąpi ono finansowego wsparcia państwa, które jest głuche na apele Rozenek i innych Polaków, pragnących mieć dzieci.  

WJ

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.