Meghan Markle i książę Harry nie byli obecni na ostatniej uroczystości u królowej. Powód? Okazuje się, że książę nie ma odpowiednich "uprawnień"

Meghan Markle i książę Harry nie byli obecni w czasie królewskich obchodów Orderu Podwiązki. Z królową spotkali się jednak książę William i księżna Kate. Dlaczego zabrakło Meghan i Harry'ego?

Obchody Wielce szlachetnego Orderu Podwiązki to jeden z najważniejszych dni dla monarchii brytyjskiej. Na zamku w Windsorze spotykają się najważniejsze koronowane głowy z różnych państw - w tym roku, prócz królowej Elżbiety II, obecna była również m.in. królewska para z Hiszpanii i Holandii. Z brytyjskich najważniejszych osób w rodzinie królewskiej byli też książę William i księżna Kate. Zabrakło księcia Harry'ego i księżnej Meghan. Dlaczego?

Książę Harry i Meghan Markle nieobecni na uroczystych obchodach Orderu Podwiązki

Pomijając tak oczywisty powód, jak urlop macierzyński Meghan Markle (co byłoby usprawiedliwieniem dla samej księżnej), absencja księcia Harry'ego na tak ważnym wydarzeniu została powszechnie zauważona. Dlaczego go nie było?

Jego nieobecność nie jest ani pierwsza, ani nie jest też ostatnia. Książę Harry pierwszy raz dostąpi zaszczytu uczestnictwa w obchodach Orderu Podwiązki, kiedy... sam go dostanie. Czyli jeszcze trochę poczeka, bo jak na razie królowa Elżbieta II nie spieszy się z przekazaniem władzy synowi, a wszystko wskazuje na to, że dopiero książę Karol jako król uhonoruje orderem Harry'ego.

Książę William jest w innej, zdecydowanie korzystniejszej sytuacji. Królowa wręczyła mu order w 2008 roku, dzięki czemu został wtedy Rycerzem Podwiązki i jako taki ma prawo uczestniczyć w obchodach Orderu Podwiązki razem z ojcem. William był wtedy jednym z najmłodszych, który kiedykolwiek dostąpił tego zaszczytu i było to spowodowane najpewniej tym, że był drugi w kolejce do królewskiego tronu.

 

Tymczasem książę Harry, którego dzieci księcia Williama i księżnej Kate przesunęły jeszcze niżej w hierarchii, Order Podwiązki otrzyma nie wcześniej, niż kiedy jego ojciec zostanie królem. Albo też nigdy, bowiem o tych sprawach decyduje wyłącznie monarcha.

Order Podwiązki

Wielce Szlachetny Order Podwiązki to jedno z najstarszych odznaczeń brytyjskich. Ustanowiono je w 1348 roku i przez odznaczonych mężczyzn naprawdę noszony jest jak prawdziwa podwiązka - pod kolanem lewej nogi. Panie mają to szczęście, że order noszą na lewym ramieniu. Skąd w ogóle podwiązka?

Historia mówi, że król Edward III w czasie balu znalazł leżącą na podłodze podwiązkę, którą zagubiła jedna z dam. Założył ją sobie na swoją nogę i wypowiedział do swoich poddanych, zgromadzonych na sali, takie słowa: honi soit qui mal y pense - czyli "hańba temu, kto źle o tym myśli", co do dziś jest dewizą orderu. Tak powstał order Podwiązki, którym mogą pochwalić się nieliczni na świecie - przyznawany jest nie tylko w samej rodzinie królewskiej w Wielkiej Brytanii, ale również obcym monarchom i poddanym brytyjskim, niekoniecznie wywodzącym się z rodu królewskiego.

Zobacz wideo
Więcej o: