Oscary. Te kreacje zapamiętamy na długo. To nie "moda tamtych czasów". To spektakularne wpadki

Oscary 2019 zbliżają się wielkimi krokami. Czerwony dywan to obowiązkowy punkt programu. Spójrzcie, jakie kreacje sprawiły w poprzednich latach, że mamy ochotę chwycić się za głowę. To prawdziwe wpadki i nic ich nie tłumaczy.

Gala Oscarów w tym roku odbędzie się w nocy czasu polskiego z 24 na 25 lutego.

Wiadomo, moda zmienną jest. Lata 90. rządziły się zupełnie innymi prawami, niż czas po roku 2000. Ale pewnych wpadek na czerwonym dywanie w czasie Oscarów nie tłumaczy absolutnie nic. Sprawdźcie nasz TOP10 najgorszych sukni (a na liście znalazł się również jeden przedstawiciel płci "brzydkiej", bo nie da się wytłumaczyć tego okropnego garnituru).

Oscary 2002 - Gwyneth Paltrow

Koszmarna suknia Gwyneth Paltrow przeszła do historii i pojawia się w każdym (serio) zestawieniu "najgorszych strojów z Oscarów". Aktorka pytana jest o nią przy okazji większości wywiadów, w których ma wspominać Oscary i zawsze powtarza, że założenie jej było błędem.

Suknię zaprojektował Alexander McQueen. Sama Paltrow mówiła o niej, że "gdyby założyła do niej stanik i inaczej upięła włosy, uzyskałaby taki efekt, o jaki jej chodziło". A miało być po prostu odrobinę bardziej "gotycko". Jak widać, nie do końca się to udało. Dół wygląda, jakby był mocowany na bardzo szeroką gumę na biodrach, a z przodu nie dość, że widać wszystko (im bardziej się przyglądasz, tym więcej widzisz), to jeszcze materiał niefortunnie rozchodzi się w okolicy brzucha i wygląda, jakby miał za moment popękać. Gwyneth Paltrow więcej takiego błędu nie popełniła i rok 2002 był ostatnim, w którym w czasie Oscarów wyglądała tak niekorzystnie.

Gwyneth Paltrow - Oscary 2002Gwyneth Paltrow - Oscary 2002 Matt Baron/BEI/BEI/Shutterstock / EAST NEWS

Oscary 1990 - Kim Basinger

Lata 90. były bardzo trudnym czasem dla mody. Ale czy rzeczywiście były aż tak trudne, żeby na czerwonym dywanie zaprezentować się tak, jak Kim Basinger? Miało być rockowo i z pazurem, czego trzyma się fryzura aktorki. Widać jednak, że Kim nie mogła się zdecydować, w której dekadzie jest - czy w zamierzchłej przeszłości, gdzie "dużo" znaczyło "pięknie", czy też w przyszłości, gdzie można pójść w dyskretną klasykę i wyglądać jak gwiazda.

W sukni własnego (!) projektu połączyła więc wszystko i wyszedł ubraniowy Frankenstein, który żył własnym życiem. Jedno ramię zakryte, drugie odkryte, kołnierzyk od koszuli z jednej strony, z drugiej niewytłumaczalna pustka, dół z sukni jak u debiutantki z wyższych sfer. Do tego jedna długa rękawiczka. Nie bez powodu strój Kim Basinger z 1990 roku wciąż pojawia się w zestawieniach najbrzydszych sukni wszech czasów.

Kim Basinger - Oscary 1990Kim Basinger - Oscary 1990 Fot. REED SAXON / AP Photo

Oscary 2001 - Juliette Binoche

Juliette Binoche to temat na osobny tekst o modzie według francuskiej aktorki. Co się wydarzyło w 2001 roku? Jak widzicie na zdjęciu, całkiem sporo, choć akurat nie w kwestii koloru. Binoche poszła w pełną czerń, dlatego też zaszalała ze wszystkim innym. Całość wyglądała "prawie" jak w ubiegłym wieku. I choć był to projekt Jean-Paula Gaultiera, Binoche wyglądała w nim jak z innego wymiaru.

Juliette Binoche - Oscary 2001Juliette Binoche - Oscary 2001 EVERETT COLLECTION

Oscary 2004 - Uma Thurman

Uma Thurman - piękna kobieta - w 2004 roku postradała zmysły i postanowiła zrobić z siebie połączenie greckiej bogini, dziewczyny boho, Cyganki i niedopiętej w gorset kobiety z Bawarii. Christian Lacroix, który zaprojektował tę suknię, musiał być w lekkim szoku, kiedy zobaczył Thurman na czerwonym dywanie. Co gorsza, na modelce w czasie pokazu całej kolekcji wiosennej 2004, zestaw ten wyglądał równie niekorzystnie - ciężko uwierzyć, że aktorka sama zdecydowała, że właśnie coś takiego założy na czerwony dywan. Na szczęście w kolejnych latach nie popełniła już żadnej wpadki i wyglądała bezbłędnie.

Uma Thurman - Oscary 2004Uma Thurman - Oscary 2004 Fot. JOE CAVARETTA / AP Photo

Oscary 1988 - Cher

Cher za każdym razem udowadnia, że dla niej czerwony dywan rządzi się swoimi prawami, ona zaś jest poza jakimikolwiek kanonami mody i ma prawo założyć na siebie wszystko, co jej w duszy zagra. Efekt? Cher niezmiennie znajduje się w tym stroju w dwóch skrajnie różnych rankingach. Jedni uważają, że wyglądała obłędnie i wreszcie znalazł się ktoś, kto miał odwagę przełamać sztywną konwencję Oscarów. Drudzy, że była to jednak spektakularna wpadka i Cher tego wieczoru bardziej pasowała w zupełnie inne miejsce, a nie na "poważną" galę.

Naszym zdaniem suknia jest nieprawdopodobnej urody, ale... no właśnie. Nie jest to strój na czerwony dywan. Dlatego też - z bólem! - Cher trafia do naszego zestawienia najgorszych strojów w czasie rozdania Oscarów.

Cher - Oscary 1988Cher - Oscary 1988 Fot. Lennox McLendon/AP/APHS206429

Oscary 2013 - Denzel Washington

Miały być same panie, ale wtedy zobaczyłyśmy zdjęcie Denzela Washingtona z 2013 roku. Przypominamy - zaledwie siedem lat wcześniej Denzel został nazwany "najseksowniejszym mężczyzną na Ziemi" przez magazyn "People". W 2013 roku zobaczyliśmy go w standardowym, amerykańskim garniturze, który był zdecydowanie za duży (taki styl uwielbia wciąż Donald Trump i jak to wygląda?). Wyglądał buro, niekorzystnie, zbyt masywnie. Tak, w czasie wielu rozdań Oscarów wielu panów wyglądało równie źle, albo nawet gorzej. Ale jakoś szczególnie to boli, kiedy się patrzy na Denzela Washingtona...

Denzel Washington - Oscary 2013Denzel Washington - Oscary 2013 Martin Sloan / Photoshot/REPORTER

Oscary 1999 - Celine Dion

Tu mamy pełen odlot. Celine Dion chciała być w kontrze do wszystkich kobiet, które karnie zakładają na takie gale suknie. Włożyła smoking. A właściwie coś, co w założeniu miało być smokingiem na opak, bo głęboki dekolt marynarki znajdował się na plecach. Do tego zmodyfikowana fedora... Nie pomaga tu nazwisko projektanta, bo jak wiadomo, nawet Christian Dior mógł zaprojektować coś potwornego. Nieszczęsne lata 90. naprawdę były dla mody bardzo trudnym czasem.

Celine Dion - Oscary 1999Celine Dion - Oscary 1999 Fot. CHRIS PIZZELLO / AP Photo

Oscary 2004 - Diane Keaton

Diane Keaton nie widziała chyba swojej koleżanki Celine Dion cztery lata wcześniej i popełniła ten sam błąd. Można nawet śmiało powiedzieć, że jeszcze go pogorszyła. Celine Dion w swoim stroju wyglądała dziwnie, ale Keaton wyglądała zwyczajnie głupio. Nie było to ubranie, tylko przebranie. Dlaczego? Może Diane przed Oscarami obejrzała jakiś film o Chaplinie, któż to może wiedzieć. A może jest fanką Ralpha Laurena, który zaprojektował ten kuriozalny zestaw.

Diane Keaton - Oscary 2004Diane Keaton - Oscary 2004 RIDEAUX/ADC-DIFFUSION / EAST NEWS

Oscary 1992 - Geena Davis

Wracamy do początku lat 90., czyli - jak już mówiliśmy - do najcięższych lat dla mody w ostatnim stuleciu. Geena Davis została ofiarą tego trudnego czasu i aż trudno powiedzieć, co tu było najgorsze - czarne rajty, pogniecione kilogramy satyny, długaśne rękawice... Dobrze, że ten czas przeminął. Duet projektantów Ruth Meyers i Bill Hargate więcej Geeny Davis nie skrzywdził.

Geena Davis - Oscary 1992Geena Davis - Oscary 1992 Fotos International / Rex Features / EAST NEWS

Oscary 2002 - Jennifer Connelly

Jennifer Connely - poniekąd piękna aktorka - w 2002 roku założyła brudno-kremową suknię i (nie wiadomo po co) dołożyła jeszcze do niej potwornie smutny szal. Wyglądała jak obraz nędzy i rozpaczy. Suknia od Balenciagi była jak podarta i wyciągnięta ze śmietnika, nic więc dziwnego, że Connelly trafia wciąż z tą kreacją do zestawień najbrzydszych z najbrzydszych sukni oscarowych wszech czasów.

Jennifer Connelly - Oscary 2002Jennifer Connelly - Oscary 2002 NIVIERE/ASLAN/SIPA / EAST NEWS

Sami widzicie. Nieważne, w której dekadzie robiono te zdjęcia, zawsze trafiały się jakieś stroje, które oszpecały kobiety bezdyskusyjnie piękne. Naprawdę uważamy, że to kwestia źle - a niekiedy tragicznie - dobranych ubrań. Co gorsza, ten wybór był naprawdę bardzo trudny, bo przerażających sukni (i garniturów, nie dyskryminujmy) było nieprawdopodobnie dużo. Koniecznie sprawdźcie też nasz TOP10 najgorszych fryzur i makijaży ostatnich lat. Bo w tej kwestii też się dużo działo!