Nowości w TVN. Program Piotra Kraśki jeszcze nie wystartował, a już budzi kontrowersje. Polacy wcielą się w uchodźców

W jesiennej ramówce znajdzie się program Piotra Kraśki pt. "Wracajcie, skąd przyszliście". Dziennikarz z ekipą wyruszy szlakiem, który pokonują uchodźcy.

"Wracajcie, skąd przyszliście" zadebiutuje w listopadzie w TVN. Program poprowadzi Piotr Kraśko. Dziennikarz w towarzystwie sześciu Polaków wyruszy w trasę, jaką przebywają do Europy uchodźcy z Afryki i Bliskiego Wschodu. W zapowiedzi programu czytamy, że ekipa pokona szlak migracyjny przez Niemcy, Austrię, Węgry i Serbię do Grecji i dalej w stronę Libanu, aż do Kurdystanu. 

Będzie to jedna z najtrudniejszych wypraw w ich życiu. Przez prawie miesiąc będą żyli jak uchodźcy i z uchodźcami - czytamy w opisie. 
 

"Wracajcie, skąd przyszliście" to format oparty na australijskim programie "Go back to where you came from", który jest emitowany od 2011 r. W drugim sezonie wzięli udział celebryci. Jak czytamy w zachodnich mediach, w trakcie nagrywania programu w Syrii miało dojść do bardzo niebezpiecznej sytuacji - uczestnicy zostali ostrzelani przez ISIS.

"Go back to where you came from" został podchwycony przez europejskie stacje. Doczekano się wersji m.in. niemieckiej, holenderskiej czy belgijskiej. 

Mamy świadomość, że to temat politycznie drażliwy i też pewnie obyczajowo kontrowersyjny. Chcielibyśmy, żeby to był głos w dyskusji - powiedział Bogdan Czaja, który jest zastępcą dyrektora programowego TVN. 

"Wracajcie, skąd przyszliście" wzbudzi wiele emocji 

Czy rzeczywiście program Kraśki wzbudzi kontrowersje? To na pewno. Choć, jak wspomnieliśmy wyżej, zobaczymy go dopiero w listopadzie, już możemy zobaczyć, jakie emocje budzi. Głos zabrał m.in. Wojtek Wilk z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Fundacja PCPM nie zgodziła się na udział w programie ze względu na ochronę godności i danych osobowych uchodźców. Nasz udział łamałby także umowę pomiędzy UNHCR a PCPM o współpracy partnerskiej i ochronie danych osobowych uchodźców, których dobro jest ważniejsze niż program TV - napisał na Twitterze.

Swoje zdanie w sieci zaczynają wyrażać zniesmaczeni internauci. 

Kierunek podróży: Kurdystan. Chyba lepiej byłoby go nazwać "Kurdystan Express". Wciskać reklamy, żerując na ludzkiej tragedii.
Brak słów.
Gdy z ludzkiej tragedii robimy "reality show".

Niektórzy jednak stają w obronie programu, pisząc, że trzeba wprost pokazać Polakom, jak dramatyczny los wiodą uchodźcy. 

Piotr KraśkoPiotr Kraśko Agencja Gazeta

Pozbawieni portfeli, telefonów i paszportów trafią do obozu dla uchodźców, znajdą się na łodzi z przemytnikami, będą mieli także okazję zobaczyć na własne oczy, jak wygląda życie w miejscu, gdzie panuje destabilizacja - czytamy dalej w opisie programu.

Jedno jest pewne - tak, jak zapowiedział Bogdan Czaja, na pewno będzie to głos w dyskusji.

Nowości w TVN

Co nowego szykuje jeszcze stacja TVN?

9 września zadebiutuje serial "Pułapka" z Agatą Kuleszą w roli głównej. Bohaterka to Olga Sawicka, pisarka powieści kryminalnych. Kiedy zaczyna szukać inspiracji do kolejnej książki, trafia na intrygującą sprawę dotyczącą nastoletniej dziewczyny. Zostaje w końcu wciągnięta w niebezpieczną pułapkę. Serial będzie liczył 6 odcinków. Reżyserem jest wielokrotnie nagradzany i wyróżniany Łukasz Palkowski. 

"Pod powierzchnią" wystartuje 21 października, a w głównych bohaterów wcielą się Magdalena Boczarska i Bartłomiej Topa. Akcja serialu skupiać się będzie wokół historii czterech osób. Bartek to dyrektor prestiżowego liceum, a Marta uczy tam języka polskiego i jest jego żoną. Tworzą z pozoru kochające się i zgodne małżeństwo. Traumatyczne przejścia powodują, że do ich związku wkrada się poważny kryzys. Maciek (w tej roli Łukasz Simlat) to ojciec Oli (Maria Kowalska), która wraca pod jego opiekę po latach rozłąki. Czy odbudują więź? 

"Azję Express" zastąpi "Ameryka Express". Program poprowadzi Agnieszka Woźniak Starak. Poznajcie bohaterów: Filip Chajzer z ojcem Zygmuntem Chajzerem, Fit Lovers, czyli Pamela Stefanowicz i Mateusz Janusz, Lara Gessler z przyjacielem Piorem Sałatą, Aleksandra Domańska z bratem Dawidem, Magda Steczkowska z mężem Piotrem Królikiem, Tomasz Karolak z kolegą Jakubem Urbańskim, Maciej Musiałowski z koleżanką Anną Małysą, Katarzyna Meller z przyjaciółką Moniką Zagajewską.

Po niemal dwuletniej przerwie widzowie znów zobaczą "Top Model". W jury niezmiennie Dawid Woliński, Joanna Krupa, Katarzyna Sokołowska i Marcin Tyszka. Po raz kolejny program poprowadzi Michał Piróg. 

Oprócz tego możecie liczyć na kontynuację najbardziej popularnych produkcji, takich jak m.in. "Kuchenne rewolucje", "Milionerzy" czy "Diagnoza". 

JT