Nowości w TVN. Program Piotra Kraśki jeszcze nie wystartował, a już budzi kontrowersje. Polacy wcielą się w uchodźców

W jesiennej ramówce znajdzie się program Piotra Kraśki pt. "Wracajcie, skąd przyszliście". Dziennikarz z ekipą wyruszy szlakiem, który pokonują uchodźcy.

"Wracajcie, skąd przyszliście" zadebiutuje w listopadzie w TVN. Program poprowadzi Piotr Kraśko. Dziennikarz w towarzystwie sześciu Polaków wyruszy w trasę, jaką przebywają do Europy uchodźcy z Afryki i Bliskiego Wschodu. W zapowiedzi programu czytamy, że ekipa pokona szlak migracyjny przez Niemcy, Austrię, Węgry i Serbię do Grecji i dalej w stronę Libanu, aż do Kurdystanu. 

Będzie to jedna z najtrudniejszych wypraw w ich życiu. Przez prawie miesiąc będą żyli jak uchodźcy i z uchodźcami - czytamy w opisie. 

"Wracajcie, skąd przyszliście" to format oparty na australijskim programie "Go back to where you came from", który jest emitowany od 2011 r. W drugim sezonie wzięli udział celebryci. Jak czytamy w zachodnich mediach, w trakcie nagrywania programu w Syrii miało dojść do bardzo niebezpiecznej sytuacji - uczestnicy zostali ostrzelani przez ISIS.

"Go back to where you came from" został podchwycony przez europejskie stacje. Doczekano się wersji m.in. niemieckiej, holenderskiej czy belgijskiej. 

Mamy świadomość, że to temat politycznie drażliwy i też pewnie obyczajowo kontrowersyjny. Chcielibyśmy, żeby to był głos w dyskusji - powiedział Bogdan Czaja, który jest zastępcą dyrektora programowego TVN. 

"Wracajcie, skąd przyszliście" wzbudzi wiele emocji 

Czy rzeczywiście program Kraśki wzbudzi kontrowersje? To na pewno. Choć, jak wspomnieliśmy wyżej, zobaczymy go dopiero w listopadzie, już możemy zobaczyć, jakie emocje budzi. Głos zabrał m.in. Wojtek Wilk z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Fundacja PCPM nie zgodziła się na udział w programie ze względu na ochronę godności i danych osobowych uchodźców. Nasz udział łamałby także umowę pomiędzy UNHCR a PCPM o współpracy partnerskiej i ochronie danych osobowych uchodźców, których dobro jest ważniejsze niż program TV - napisał na Twitterze.

Swoje zdanie w sieci zaczynają wyrażać zniesmaczeni internauci. 

Kierunek podróży: Kurdystan. Chyba lepiej byłoby go nazwać "Kurdystan Express". Wciskać reklamy, żerując na ludzkiej tragedii.
Brak słów.
Gdy z ludzkiej tragedii robimy "reality show".

Niektórzy jednak stają w obronie programu, pisząc, że trzeba wprost pokazać Polakom, jak dramatyczny los wiodą uchodźcy. 

Piotr KraśkoPiotr Kraśko Agencja Gazeta

Pozbawieni portfeli, telefonów i paszportów trafią do obozu dla uchodźców, znajdą się na łodzi z przemytnikami, będą mieli także okazję zobaczyć na własne oczy, jak wygląda życie w miejscu, gdzie panuje destabilizacja - czytamy dalej w opisie programu.

Jedno jest pewne - tak, jak zapowiedział Bogdan Czaja, na pewno będzie to głos w dyskusji.

Nowości w TVN

Co nowego szykuje jeszcze stacja TVN?

9 września zadebiutuje serial "Pułapka" z Agatą Kuleszą w roli głównej. Bohaterka to Olga Sawicka, pisarka powieści kryminalnych. Kiedy zaczyna szukać inspiracji do kolejnej książki, trafia na intrygującą sprawę dotyczącą nastoletniej dziewczyny. Zostaje w końcu wciągnięta w niebezpieczną pułapkę. Serial będzie liczył 6 odcinków. Reżyserem jest wielokrotnie nagradzany i wyróżniany Łukasz Palkowski. 

"Pod powierzchnią" wystartuje 21 października, a w głównych bohaterów wcielą się Magdalena Boczarska i Bartłomiej Topa. Akcja serialu skupiać się będzie wokół historii czterech osób. Bartek to dyrektor prestiżowego liceum, a Marta uczy tam języka polskiego i jest jego żoną. Tworzą z pozoru kochające się i zgodne małżeństwo. Traumatyczne przejścia powodują, że do ich związku wkrada się poważny kryzys. Maciek (w tej roli Łukasz Simlat) to ojciec Oli (Maria Kowalska), która wraca pod jego opiekę po latach rozłąki. Czy odbudują więź? 

"Azję Express" zastąpi "Ameryka Express". Program poprowadzi Agnieszka Woźniak Starak. Poznajcie bohaterów: Filip Chajzer z ojcem Zygmuntem Chajzerem, Fit Lovers, czyli Pamela Stefanowicz i Mateusz Janusz, Lara Gessler z przyjacielem Piorem Sałatą, Aleksandra Domańska z bratem Dawidem, Magda Steczkowska z mężem Piotrem Królikiem, Tomasz Karolak z kolegą Jakubem Urbańskim, Maciej Musiałowski z koleżanką Anną Małysą, Katarzyna Meller z przyjaciółką Moniką Zagajewską.

Po niemal dwuletniej przerwie widzowie znów zobaczą "Top Model". W jury niezmiennie Dawid Woliński, Joanna Krupa, Katarzyna Sokołowska i Marcin Tyszka. Po raz kolejny program poprowadzi Michał Piróg. 

Oprócz tego możecie liczyć na kontynuację najbardziej popularnych produkcji, takich jak m.in. "Kuchenne rewolucje", "Milionerzy" czy "Diagnoza". 

JT 

Więcej o:
Komentarze (57)
"Wracajcie, skąd przyszliście". Program Piotra Kraśki już budzi kontrowersje
Zaloguj się
 • Gość: michał

  Oceniono 37 razy 25

  Niech Piotr Kraśko przejdzie droge z Syrii do Arabii Saudyjskiej i dowie sie czemu tam ich nie przyjmią?????

 • byann

  Oceniono 15 razy 15

  To dlatego media nakręcają wojny aby na nich zerować podwójnie.
  Może zrobić reality show:
  -Jak zbroiliśmy ISIS
  -Jak wkręciliśmy ludzi do popierania rzezi w Syrii
  -Jak kłamaliśmy o wojnie w Libii

 • Gość: Izka

  Oceniono 18 razy 10

  Czyli jak sobie ogolę głowę, wyrwę rzęsy, pójdę na chemię i będę piła szejka siedząc obok " koleżanek", które biorą chemię, to zobaczę jak to jest mieć raka. Poznam strach, cierpienie i upodlenie tych kobiet. Nie ku..., najpierw trzeba sobie zachorować, albo niech zabiorą Ci dom,odbiorą tożsamość i samostanowienie, a póżniej pogadamy. Kraśko przez noszenie kamizelki i przykrótkich gaci, nie jest "prawie dżentelmenem, tylko wygląda jak pajac, a ten program, to będzie takie właśnie pajacowanie i trywializowanie tak ważkiego i trudnego tematu, jakim jest jest sytuacja uchodżców. Pacanów i tak nie przekonasz, a średnio inteligentny człowiek dawno już wyrobił sobie zdanie i wie co należy w tej sprawie uczynić i jaka przyjąć postawę.

 • rogan

  Oceniono 16 razy 8

  Dno i szambo prosto z TVN, celebryci oplywajacyna codzien w luksusach mieszkajacy w super willach z klosalnymi pensjami beda grac na emocjach telewidzów pod okiem kamer i ekipy telewizyjnej oraz pewnie ochroniarzy beda udawac uchodzców! Sztuczny wyimaginowany swiat nie majacy nic wspolnego z rzeczywistoscia prosto z szamba TVN potomkowie PRLowskich komuchów po raz kolejnybeda próbowac ocieplac swoj wizerunek wszystko przed kamerami i dla slawy! Zenada!

 • drmuras

  Oceniono 18 razy 8

  Mogę wziąć udział w drugiej części tego programu. Przez rok chcę mieszkać w Niemczech w opłaconym przez państwo 4 pokojowym mieszkaniu - dla każdego członka mojej rodziny jeden pokój oraz po 200 ojro kieszonkowego na tydzień. Oczywiście nie podejmę żadnej pracy bo mam za wysokie kwalifikacje a sprzątanie w fabryce jest poniżej godności mojej rodziny i obraża Boga którego wyznaję. Jego imię to ..........

 • Gość: As

  Oceniono 9 razy 7

  TVN opanował do perfekcji granie na nastrojach Polaków. Tłuszcza daje się nabrać, emocjonuje, przeżywa, a kaska reklam leci...

 • senioryta13

  Oceniono 9 razy 7

  'ekipa pokona szlak migracyjny przez Niemcy, Austrię, Węgry i Serbię do Grecji i dalej w stronę Libanu, aż do Kurdystanu. ' a nie odwrotnie ? i gdzie jest Afryka ?
  ale beda mieli wakacje i oto im glownie chodzi.

 • Gość: rro

  Oceniono 15 razy 7

  Czy w ramach "projektu" będą przewidziane kradzieże na dworcach,pobicia przypadkowych ludzi i gwałcenie i molestowanie kobiet?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX