Iga Świątek wygrała juniorski Wimbledon! Kim jest 17-letnia nadzieja polskiego tenisa?

Iga Świątek ma zaledwie 17 lat, a kariera sportowa już stoi przed nią otworem. Młodziutka tenisistka wygrała juniorki turniej Wimbledonu.

Iga Świątek jest nową nadzieją polskiego tenisa. 17-latka właśnie została zwyciężczynią prestiżowego turnieju Wimbledon 2018. 

Wimbledon 2018: Iga Świątek wygrała w siglu

Podczas tegorocznego turnieju Wimbledonu Iza Świątek okazała się bezkonkurencyjna. Młodziutka Polka pokonała Szwajcarkę Leonie Küng 6:4, 6:2.

Iga Świątek: droga do kariery

Iga Świątek zaczęła grać w tenisa już w wieku pięciu lat. Jako dziecko ogromne wsparcie miała w rodzicach, zwłaszcza w ojcu Tomaszu Świątku - byłym wioślarzu i  olimpijczyku z Seulu. To on zaszczepił w Idzie sportowego ducha walki. 

Jednak jej kariera nie rozpoczęłaby się gdyby nie przypadek. Jak podaje Onet Sport, rodzice Igi wozili na treningi tenisa jej starszą siostrę Agatę. Szybko jednak okazało się, że to 5-letnia Iga złapała sportowego bakcyla i tenis stał się jej miłością. 

 

Sportowa kariera Igi Świątek 

Iga Świątek należała do kadry reprezentacji Polski w tenisie do lat 16. Na swoim koncie ma wiele nagród i zwycięstw. Młodziutka warszawianka w 2015 roku zdobyła tytuł mistrzyni Europy młodzików w grze podwójnej. Towarzyszyła jej wtedy Maja Chwalińska.

W 2016 roku znów stała na podium na Mistrzostwach Europy kadetów w Moskwie. W tym samym roku wygrała debiutancki turniej zawodowy Międzynarodowej Federacji Tenisowej w Sztokholmie.

W 2017 roku znów z Chwalińską dotarła do finału Australian Open, ale dopiero w tym roku została zwyciężczynią tych zawodów. 

Iga Świątek jest perfekcjonistką 

Zapytana o marzenia, odpowiedziała, że chciałaby w przyszłości być numerem 1 i zdobywać kolejne nagrody. Widać, że Iga Świątek jest pewna siebie i swoich zdolności. W wywiadzie dla TVP Sport wyznała:

Są oczywiście pewne wątpliwości, bo zawsze pojawiają się nieprzewidziane okoliczności, które będą stawać mi na drodze. Myślę jednak, że mam duży potencjał, zresztą wielu ludzi wkoło tak mówi i ja także staram się w to wierzyć.

Tenis to nie jej jedyne zajęcie. Świątek nadal się uczy, a w zbliżającym się roku szkolnym przystąpi do matury. Jak sama przyznaje, jest umysłem ścisłym. Mimo natłoku obowiązków zawodowych nie odpuszcza z nauką - w tym roku uzyskała świadectwo z wyróżnieniem ze średnią 5,08. Jest więc nie tylko utalentowana, ale także bardzo pracowita i inteligentna.

 

Iga Świątek drugą Agnieszką Radwańską

Iga Świątek nie bez przyczyny nazywana jest nadzieją polskiego tenisa - już teraz porównywana jest do Agnieszki Radwańskiej. Sama jednak do tego porównania odnosi się z rezerwą. 

Chciałabym się kiedyś znaleźć na jej miejscu. Nie przepadam natomiast za tymi porównaniami, bo jestem zupełnie innym typem zawodniczki na korcie. Mój tenis jest zupełnie inny - powiedziała w wywiadzie dla dla TVP Sport Świątek.

Czas pokaże, czy Iga zrobi karierę na skalę Agnieszki Radwańskiej. My trzymamy kciuki za młodą sportsmenkę i życzymy jej kolejnych zwycięstw. 

AG

Zobacz wideo
Więcej o: