Na chrzest księcia Louisa sprowadzono wodę prosto z rzeki Jordan. Ale to nie koniec królewskich tradycji

Chrzest księcia Louisa, najmłodszego dziecka księżnej Kate i księcia Williama, rozpocznie się już dziś o godzinie 16 czasu polskiego. Na ceremonii nie zabraknie kilku ważnych królewskich tradycji.

Już dziś odbędzie się chrzest najmłodszego dziecka księżnej Kate i księcia Williama, księcia Louisa. Ceremonia odbędzie się o godzinie 16 polskiego czasu w Chapel Royal w St James’s Palace w Londynie, w tej samej kaplicy, gdzie niedawno odbył się chrzest Meghan Markle. Na ceremonii nie zabraknie kilku ważnych królewskich tradycji.

Chrzest księcia Louisa - królewska misa

Jedną z tradycji będzie użycie tzw. Lily Font, czyli srebrnej misy do chrzczenia, która używana jest w rodzinie królewskiej od 178 lat. Od tamtej pory wszyscy członkowie rodziny królewskiej chrzczeni są w wodzie przechowywanej właśnie w tej misie.

Lily Font należy do Klejnotów Koronnych i wykonana jest ze srebra i złota. Została zaprojektowana przez księcia Alberta w 1840 roku, a obecnie jej wartość to ponad 45 tysięcy złotych.

Chrzest księcia Louisa - woda z rzeki Jordan

Specjalnie na tę okazję rodzina królewska sprowadziła wodę z rzeki Jordan. Mówi się, że książę William podczas ostatniej wizyty w Jordanii samodzielnie nabrał wody dla swojego syna. Ta tradycja jest ukłonem w stronę wiary i rzeki, w której ochrzczony został Jezus.

Chrzest księcia Louisa - szata do chrztu

Zgodnie z tradycją, książę Louis będzie ubrany do chrztu w tę samą kremową szatę co jego rodzeństwo. Koronkowa szata to replika tej stworzonej dla najstarszej córki królowej Victorii w 1841 roku, która była zakładana do chrztu do 2008 roku, ale została zastąpiona podobną, ponieważ tamta stała się zbyt delikatna.

Chrzest księcia Jerzego w październiku 2013 roku i chrzest księżniczki CharlotteChrzest księcia Jerzego w październiku 2013 roku i chrzest księżniczki Charlotte AP

Chrzest księcia Louisa - wózek Louisa

Podczas chrztu zostanie też użyty zabytkowy granatowy wózek na dużych kółkach od Millsona. W tym samym do chrztu księżna Kate wiozła rodzeństwo Louisa, a wcześniej był on środkiem transportu dla dzieci królowej Elżbiety II.

Chrzest księżniczki Charlotte. Na zdjęciu: książę William, książę Jerzy, księżna Kate, księżniczka CharlotteChrzest księżniczki Charlotte. Na zdjęciu: książę William, książę Jerzy, księżna Kate, księżniczka Charlotte Matt Dunham / AP (AP Photo/Matt Dunham, Pool)

Ceremonia odbędzie się już dziś o godzinie 16 polskiego czasu. Nie możemy się doczekać oficjalnych zdjęć!

OG