Opole 2018 jeszcze się nie zaczęło, a już jest afera. Wykluczenie Girls On Fire? Poszło o piosenkę "Siła Kobiet"

Opole 2018. Pojawiły się nowe informacje w sprawie koncertu Girls On Fire, które w piątek mają wystąpić z piosenką "Siła Kobiet". Utwór to nieoficjalny hymn czarnych protestów.

W piątek rozpoczyna się Opole 2018. Podczas koncertu "Debiuty" na scenie ma wystąpić Girls On Fire. Dziewczyny jeszcze nie zagrały koncertu, a już wywołały burzę. Poszło o piosenkę "Siła kobiet", która uznawana jest za nieoficjalny hymn czarnych protestów. 

Opole 2018. Girls On Fire - Anna Sobecka chce ich wykluczenia za piosenkę "Siła kobiet"

W związku z tym utworem Anna Sobecka skierowała pismo do Jacka Kurskiego, w którym wyraziła swoje oburzenie. Posłanka stwierdziła, że "Siła kobiet" była "nieoficjalnym hymnem na czarnych protestach skupiających zwolenników zabijania dzieci nienarodzonych". 

Jako członek Rady Programowej TVP wyrażam stanowczy sprzeciw. Ta decyzja jest dla mnie niezrozumiała i sprzeczna z misją Telewizji Publicznej, zapisanej w ustawie o radiofonii i TV, w art. 21, który mówi m.in. że "ma respektować chrześcijański system wartości, przyjmując za podstawę uniwersalne zasady etyki, służyć umacnianiu rodziny, służyć kształtowaniu postaw prozdrowotnych i służyć zwalczaniu patologii społecznych itp". W związku z powyższym apeluję do Pana Prezesa o natychmiastowe wykluczenie zespołu Girls on Fire z Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu!napisała Anna Sobecka.

W czwartek TVP przyznała, że rada artystyczna festiwalu nie oceniała teledysków do zgłoszonych piosenek. Przypomnijmy, że w "Sile kobiet" są nawiązania do czarnego protestu, w tym m.in. przebitki z ostatnich kobiecych strajków.

Piotr Pałka traci stanowisko. TVP zwalnia osobę, która zatwierdziła występ Girls On Fire 

W opinii Biura Prawnego Telewizji Polskiej sam tekst oraz warstwa muzyczna piosenki "Siła kobiet" nie stoi w sprzeczności z przepisami ustawy o radiofonii i telewizji, nie narusza innych praw, ani nie obraża niczyich uczuć - napisano w oświadczeniu.

Telewizja Polska stwierdziła także, że "z tym większą satysfakcją przyjmuje wyjaśnienia zespołu, który w specjalnym oświadczeniu odciął się od przypisywanych mu feministycznych idei i kultury śmierci" oraz docenia, "że zespół usunął klip ze swojego fanpage’u i pozbawił go statusu oficjalnego teledysku".

Ze stanowiskiem pożegnał się Piotr Pałka (biuro programowe TVP), który zatwierdził występ Girls On Fire w Opolu.

TVP oczekuje wyjątkowej wyobraźni, wrażliwości i wnikliwości, tak aby nie wzbudzać niepotrzebnych kontrowersji i nie dawać nikomu asumptu do kreowania negatywnych emocji. Dlatego TVP rozwiązała umowę z pracownikiem, który delegowany do Rady Artystycznej Festiwalu nie dołożył należytej staranności, by zapobiec zaistniałej sytuacji - napisano w komunikacie.

Oświadczenie Girls On Fire w sprawie piosenki "Siła kobiet"

Opole 2018 - program

Festiwal Opole 2018. Kto wystąpi na tegorocznym festiwalu? Mamy harmonogram koncertów. Festiwal w Opolu rozpocznie się w piątek (8 czerwca) o godzinie 20:00. 

JT

Opole 2017. Polscy artyści masowo bojkotują festiwal