Makłowicz zdradza kulisy konfliktu z TVP. "Dali mi gotowy tekst do wyrecytowania przed kamerą". Potem mocno: To nachalna propaganda

Robert Makłowicz w najnowszym wywiadzie zdradził kulisy jego konfliktu z TVP, który skutkował zakończeniem 20-letniej współpracy. O programach informacyjnych Telewizji Polskiej mówi bez ogródek: nachalna propaganda.

Robert Makłowicz z Telewizją Polską współpracował 20 lat. Jego program kulinarny "Makłowicz w podróży" cieszył się niesłabnąca popularnością, mimo to TVP postanowiła zakończyć z nim współpracę. Przyczyną takiej decyzji było wystosowane przez Makłowicza żądanie usunięcia jego zmanipulowanej wypowiedzi ze spotu promującego nową ramówkę stacji. W rozmowie z Plejadą dziennikarz wspomina kulisy powstawania kontrowersyjnego spotu:

Jakby się pan czuł, gdyby zmanipulowano pana wypowiedź? Podczas nagrania programu "Bake Off – Ale ciacho!" do studia przyszła ekipa telewizyjna z informacją, że zbliża się prezentacja nowej ramówki i potrzebują mojej wypowiedzi do spotu. Chcieli dać mi gotowy tekst do wyrecytowania przed kamerą. Odmówiłem, bowiem w telewizji zawsze mówię własnymi słowy i wyłącznie to, co chcę powiedzieć. Powiedziałem im też, że nie mogę chwalić TVP jako całości, bowiem uważam obecne programy informacyjne za nachalną propagandę.

Makłowicz zaproponował, że wypowie zdanie na temat swojego programu, które miało brzmieć "Telewizja smakuje różnie, ale ten program wyłącznie słodko i doskonale". I tak też zrobił, po czym został poproszony o dubel. Kobieta, która - jak się potem okazało - była drugą reżyserką filmu "Smoleńsk", poprosiła o powtórzenie tylko fragmentu zdania. I ten został potem wykorzystany w montażu.

Jakaś stojąca za kamerą pani, która się nie przedstawiła, jak się potem dowiedziałem, była drugą reżyserką filmu "Smoleńsk", poprosiła, bym powtórzył drugą część wypowiedzi. Tak zwane duble to rzecz normalna w tego typu pracy, coś się mogło źle nagrać, ujęcie mogło nie wyjść, zatem powtórzyłem: "smakuje wyłącznie słodko i doskonale". Wkrótce potem wyjechałem z kraju. Gdy wróciłem i zobaczyłem spot, musiałem zareagować. Użyto w nim jedynie drugiej części mej wypowiedzi.

Piotr Bikont i Robert MakłowiczPiotr Bikont i Robert Makłowicz Igor Morye / Agencja Gazeta

Czy ktokolwiek przy zdrowych zmysłach mógłby o jakiejkolwiek telewizji powiedzieć, że smakuje wyłącznie słodko i doskonale? Przecież nie chodziło tu o kanał tematyczny z kreskówkami, lecz telewizję mówiącą również o wojnach, klęskach elementarnych, gwałtach i różnych innych ludzkich świństwach. Jestem raczej pewien, że już na planie postanowiono użyć tylko fragmentu mej wypowiedzi, czyli ją zmanipulować, stąd prośba o powtórkę fragmentu. Nie poproszono mnie o podpisanie zgody na wykorzystanie wizerunku w tym spocie, nie dostałem też nagrania do autoryzacji, a to są działania elementarne, zwłaszcza że nigdy nie byłem etatowym pracownikiem TVP. W ogóle niczego nie podpisywałem, niczego mi nie pokazano.

Po premierze spotu prawnicy Makłowicza przesłali do TVP pismo, w którym kucharz domagał się wycofania spotu lub usunięcia fragmentu z nim. Sam udzielił kilku wywiadów, które okazały się gwoździem do trumny jego kariery w TVP. Błyskawicznie został wezwany "na dywanik".

Wezwano mnie na rozmowę do dyrekcji Dwójki, najwięcej pretensji miano o wywiad, w którym stwierdziłem, że programy informacyjne w TVP to "Miś". Warunkiem pozostania na antenie miało być odwołanie słów w tymże wywiadzie zawartych. Czyli udzielając wywiadu, miałem akurat pomroczność jasną.
Szczerze przyznam, że po aferze z TVP zastanawiałem się, czy powinienem nadal bawić się w telewizję. Niemal natychmiast pojawiły się propozycje z innych stacji, ale przemyśliwałem je długo.

Przypomnijmy, że po zakończeniu współpracy z TVP Makłowicz przeszedł do należącej do TVN-u stacji "Food Network". Prowadzi tam autorski program "Makłowicz w drodze".

WJ

Więcej o:
Komentarze (57)
Robert Makłowicz zdradza kulisy konfliktu z TVP. "Dali mi gotowy tekst do wyrecytowania przed kamerą". Mocny wywiad
Zaloguj się
 • alexcomp

  Oceniono 50 razy 46

  Nie przepadam za programami o gotowaniu, ale programy Pana Makłowicza były bardzo ciekawe, można się z nich było dużo dowiedzieć. To była taka "geografia kulinarna" i za to Mu chwała. Jednocześnie okazał się być człowiekiem uczciwym i nie podatnym na manipulacje. Za to zaś serdeczny uścisk dłoni.

 • Gość: hen-live

  Oceniono 49 razy 39

  Chyba w tej PiSTVP już nie ma nikogo normalnego.Kto chce bez obrzydzenia spoglądac w lustro odchodzi.

 • aaz1

  Oceniono 35 razy 29

  Panie Robercie to jest ARCY,ARCY-NACHALNA PROPAGANDA
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  tylko Polski szkoda

 • Gość: obrzarty drań

  Oceniono 32 razy 26

  Makłowicz to cześć historii kulinarnej ale i nie tylko bo i zakątki świata zobaczyliśmy dzięki niemu,fajny program i niech trwa powodzenia panie Robercie. Roberty to fajne chłopaki np. Biedroń super gość....!!!

 • Gość: Luke

  Oceniono 27 razy 25

  Niestety - ta cała nachalna propaganda, nacjonalizm, niszczenie sąsiada, konserwatyzm religijny - to nic innego jak cechy naszego "dumnego narodu". Pielęgnujemy je od wieków i co jakiś czas podnoszą łeb by nas niszczyć - doprowadziły do zaborów, do barku demokracji w II RP, do zbrodni komunizmu, do porażki w II wojnie, do bezsensownych powstań, do braku szacunku dla pokojowych przemian '89 roku.

 • kichchi

  Oceniono 18 razy 16

  Brawo makłowicz wladza pis opiera sie na demkokracji w wykonaniu najgorszego motłochu i bydła

 • antonikarcz

  Oceniono 20 razy 12

  Odpadki niestety rządzą, dzięki im podobnym, Polską i przywracają dawny system.
  A socrealizm to nachalna i kłamliwa propaganda.
  Taki odpadek komunistycznego szkolnictwa jak tow. Jarosław wiecznie dochodzący, który podstawówkę skończył wyłącznie dzięki interwencji sekretarza PZPR, a studia dzięki komitywie tatusia z czerwonymi i jego wykładom na szkołach dla czerwonej elyty z awansu społecznego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX