Adam D. podejrzany o znieważenie godła RP. Usłyszał zarzuty

Lider zespołu Behemoth jest podejrzany o znieważenie godła Rzeczpospolitej Polskiej. Chodzi o plakat promujący trasę koncertową "Rzeczpospolita Niewierna".

Adam D., wokalista zespołu Behemoth, oraz osoba zajmująca się promocją grupy, usłyszeli zarzuty dotyczące znieważenia godła RP. Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest od zeszłego roku. Zdaniem prokuratury mężczyźni w projekcie graficznym plakatu wykorzystali zniekształcony symbol narodowy. 

Do wzoru godła zostały wprowadzone elementy o charakterze satanistycznym i antychrześcijańskim, które w istotny sposób zmieniały rzeczywiste, ideologiczne znaczenie państwowo-historyczne godła Rzeczpospolitej Polskiej - powiedziała dziennikarzom RMF24 Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Mężczyzna usłyszał zarzut zlecenia wykonania projektu oraz został uznany za inicjatora rozpowszechnienia plakatu. Prokuratura oskarżyła także osobę odpowiedzialną za zamieszczanie materiału z grafiką z zniekształconym godłem m.in. na stronach internetowych. Podejrzani nie przyznali się do winy oraz odmówili złożenia wyjaśnień.

Jak na razie prokurator zakazał rozpowszechniania grafiki. Jak donosi RMF24, zarzuty ma usłyszeć jeszcze jedna osoba. 

Wszczęto je po kilku zawiadomieniach o możliwości popełnienia przestępstwa. Jak informuje prokuratura, jednym z zawiadamiających był parlamentarzysta - podaje RMF. 

Obrońca Adama D. zapewnia dziennikarzy, że nie doszło do znieważenia godła. Podkreślił też, że nie widzi w tej sprawie wątku politycznego. Za znieważanie godła państwowego grozi grzywna, ograniczenie wolności lub kara do roku więzienia.

Nie mamy do czynienia z godłem. Jest to pewna stylizacja artystyczna. Z pewnością to, co jest narysowane, nie jest godłem - mówi mecenas Jacek Potulski. Prokurator ma takie stanowisko, zapewne poparte opinią biegłych. Będziemy się spierać merytorycznie - mówi Potulski.

Dodzwoniliśmy się do Adama D. z prośbą o komentarz.

Z prasą nie rozmawiam z zasady, także dziękuję bardzo za zainteresowanie i muszę podziękować - usłyszeliśmy.

Oni kiedyś byli razem. Zapomniane związki show-biznesu

AW

Więcej o: