Książę William i księżna Kate często podróżują. A przy okazji łamią ważną królewską zasadę

Księżna Kate i książę William często podróżują ze swoimi dziećmi, łamiąc w ten sposób tradycję rodziny królewskiej. Według niepisanej zasady następcy brytyjskiego tronu powinni wybierać osobne środki transportu.

Księżna Kate i książę William na początku lipca złożyli wizytę w Polsce i Niemczech. Podróże są nieustannym elementem życia rodziny królewskiej i wiąże się z nimi pewna niepisana zasada podyktowana wymogami bezpieczeństwa: następcy tronu powinni podróżować oddzielnymi środkami transportu. W ten sposób w przypadku jakiegokolwiek wypadku zostanie zachowana linia sukcesji.

Nie ma oficjalnej zasady i następcy tronu często podróżują razem, ale to rzecz, w której Królowa ma ostateczne zdanie - powiedział królewski rzecznik BBC w 2014 roku.

Książę William, księżna Kate, księżniczka Charlotte i książę George wylądowali w BerlinieKsiążę William, księżna Kate, księżniczka Charlotte i książę George wylądowali w Berlinie Bernd Von Jutrczenka / AP / AP

Na większość podróży musi wyrazić więc zgodę Elżbieta II. Gdy książę William chciał zabrać księcia George'a do Australii w 2014 roku, musiał prosić monarchinię o pozwolenie.

Podobnej zasady (i z większa skrupulatnością) przestrzega m.in. Biały Dom, co oznacza, że prezydent i jego zastępca podróżują oddzielnie.

Zobacz wideo

SW