Maria Victoria przyjaźniła się z Herbuś, Jarosław zarabiał u ojca 800 zł, a Magda miała zostać... Burzliwe życie dzieci Lecha Wałęsy

Maria Victoria przez moment była najprawdziwszą celebrytką, Magda marzyła o karierze baletowej, a Jarosław, zanim został europosłem, karierę zaczynał u ojca. Jak potoczyły się losy dzieci byłego prezydenta, Lecha Wałęsy?

Brygida

Brygida Wałęsa jest najmłodszym spośród ósemki dzieci Lecha i Danuty Wałęsów. Imię wybrał dla niej ksiądz Henryk Jankowski z kościoła św. Brygidy w Gdańsku. Ma 32 lata i jako ostatnia opuściła dom rodzinny. W 2013 roku wyszła za mąż za Wacława Króla z Iławy. Małżeństwo doprowadziło do nieporozumień z ojcem, który nie mógł zaakceptować, że najmłodsza córka wiąże się z ateistą. Kiedy brała ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego, na ceremonii pojawili się matka, siostra Maria Victoria oraz brat Jarosław. Lech Wałęsa ponoć w tym czasie był na Torwarze na meczu tenisowym Polska-Austria.

Interesującą osobą jest mąż Brygidy, Wacław. Co prawda urodził się w Iławie, ale wyjechał do Gdańska na studia. Sympatyzował z Ruchem Palikota i jest bardzo krytycznie nastawiony do Kościoła (to powód, dla którego ślub z Brygidą był wyłącznie cywilny). Co ciekawe, związek ze swoją przyszłą żoną utrzymywał ponoć w całkowitej tajemnicy.

To dla nas kompletne zaskoczenie. On żadnemu ze swoich kumpli nie powiedział, że spotyka się z córką Lecha Wałęsy. Nawet nie wiedzieliśmy, że teraz się z nią żeni - mówił jego znajomy w rozmowie z "Super Expressem".

Brygida WałęsaBrygida Wałęsa Fot. Damian Kramski/AG

 Maria Victoria

Maria Victoria urodziła się jako Maria Wiktoria, ale jakiś czas temu zmieniła dwie literki w drugim imieniu. Obecnie ma 35 lat i przez jakiś czas pełniła honory najbardziej medialnego dziecka z klanu Wałęsów. Była asystentką swojego ojca, w 2006 roku zatańczyła w "Tańcu z Gwiazdami", przyjaźniła się z Edytą Herbuś, a jej życiem zajmowały się kolorowe pisma. Paparazzi nie odstępowali jej na krok, a ona często dawała im okazję do robienia atrakcyjnych zdjęć. Skandal wywołały te, na których widać Marię Wiktorię leżącą z zamkniętymi oczami na tylnym siedzeniu samochodu, z kluczami na brzuchu.

W "Vivie!" wyjaśniała:

Pamiętam, że tamtej nocy z niedzieli na poniedziałek po imprezie położyłam się na sekundę w samochodzie i od razu poczułam błysk flesza. Wiedziałam, że będzie skandal. We wtorek zdjęcia były już w gazecie. Czułam straszny wstyd i duże upokorzenie.

Tłumaczyła też, że następnego dnia zadzwonił do niej ojciec z pytaniami, jak mogła się tak dać przyłapać. To była dla niej potężna lekcja tego, jak działa show-biznes. Po jakimś czasie usunęła się w cień, a paparazzi przestali na nią polować.

Maria Victoria WałęsaMaria Victoria Wałęsa KAPIF.pl

Anna

Anna Wałęsa, w przeciwieństwie do swojej młodszej siostry, stroni od ekscesów. Ma 36 lat, męża, dwójkę dzieci i opinię spokojnej osoby. Ona również postanowiła pracować dla ojca i nie widzi w tym nic złego.

Pewnie niektórzy ludzie będą wytykać, że to córka pracuje, ale ja uważam, że skoro tata nas kiedyś chronił, to trzeba się teraz odwdzięczyć - mówiła w 2014 roku w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Jeśli weźmiemy pod uwagę zarobki jej ojca, robiła to prawie za darmo. Zarabiała niewiele ponad 1500 zł.

Nie robię tego dla pieniędzy, chcę przypilnować, żeby [ojciec - przyp. red] nie odbywał zbyt wielu spotkań, żeby dziennikarze nie pytali o płytkie sprawy, na przykład: "jak panu się pracuje w nowym biurze", tylko podejmowali poważne tematy - wyjaśniała.

Anna w dzieciństwie chodziła do szkoły sportowej, trenowała szermierkę. Potem było V Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku i studiowanie pedagogiki specjalnej, której nie ukończyła. Na uczelni poznała przyszłego męża, z którym w 2001 roku wzięła ślub. Mają córkę i syna.

Anna Domińska, córka Lecha WałęsyAnna Domińska, córka Lecha Wałęsy RENATA DĄBROWSKA

Magda

Magda Wałęsa była pierwszą córką w rodzinie po czterech synach. Urodziła się w 1979 roku, w zimę stulecia, kiedy zaspy sięgały powyżej głowy kilkuletniego dziecka. Marzyła jej się kariera baletowa, uczęszczała nawet do szkoły baletowej i przy jej wielkim talencie czekała ją świetna przyszłość na deskach teatrów.

Najpierw nauczę się tańczyć, a potem pójdę do klasztoru. Zamknę się w swoim pokoju, podwinę habit i będę tańczyć - taki plan na życie przedstawiła 8-letnia Magda Wałęsówna zakonnicy, która zapytała ją, kim chce zostać.

O tym, że zostanie zakonnicą, zadecydował jej ojciec, który chciał mieć w rodzinie kogoś, kto będzie się za niego modlić. Magda pracowicie jednak ćwiczyła balet. Zaciskała zęby i powtarzała setki razy te same figury, ignorując ból stóp. Zapowiadała się na świetną tancerkę, ale w 1997 roku uszkodziła sobie rzepkę. Kontuzja wyeliminowała ją na kilka tygodni z tańca, ale wytrzymała i wróciła do swojej pasji. Rok później kontuzja powtórzyła się.

W końcu zrezygnowała. Poszła na studia teologiczne, poznała męża, urodziła syna Szymona. Została katechetką i uczy w szkole. Jest rozwiedziona.

Magdalena WałęsaMagdalena Wałęsa ARTUR BARBAROWSKI / EAST NEWS

Jarosław

Jarosław Wałęsa poszedł w ślady ojca i związał swoje życie z polityką. To u jego boku rozpoczął karierę, podejmując w 2002 roku pracę w jego biurze. Ojca wspominał jako wymagającego szefa.

Przez dwa lata pochwalił mnie tylko raz - mówił w rozmowie z trójmiejskim dodatkiem do "Gazety Wyborczej".

Potem Jarosław dwukrotnie był posłem na Sejm, a także europosłem.

W 2011 roku jechał swoją hondą CBR1000 z Gdańska do Warszawy, kiedy zderzył się z toyotą rav4, której kierowca najprawdopodobniej nieprawidłowo włączył się do ruchu. Obrażenia były ciężkie, operacja trwała 5 godzin. Pozostała po nich "pamiątka" w postaci tytanowych płytek w plecach i nogach. Jarosław Wałęsa sam siebie żartobliwie nazywał potem "człowiekiem z tytanu".

Każde z moich 38 urazów mogłoby mnie położyć do łóżka na 6 miesięcy, a tymczasem już 3 miesiące po wypadku rozpocząłem rehabilitację - mówił w rozmowie z "Dzień Dobry TVN".

W 2011 roku wziął dyskretny ślub z Eweliną Jachimek, którą poznał rok wcześniej. W trakcie rehabilitacji narzeczona troskliwie się nim opiekowała. O tym, że przestał być kawalerem, poinformował za pośrednictwem Facebooka.

Jarosław Wałęsa zmienił status związku z "w związku" na " w związku małżeńskim" - można było potem przeczytać w jego statusie.

Kolejny ślub, tym razem kościelny, wzięli 2 lata później, w gdańskim klasztorze sióstr Brygidek. Wesele natomiast odbyło się w posiadłości Lecha Wałęsy.

Wesele było jedną z pilnie strzeżonych tajemnic rodziny Wałęsów. Do tego stopnia, że informacją o ślubie zaskoczeni byli przyjaciele i znajomi byłego prezydenta - pisał wtedy "Super Express".

Jarosław WałęsaJarosław Wałęsa KAPIF.pl

 Przemysław

Przemysław, trzecie dziecko byłego prezydenta, został znaleziony martwy 8 stycznia tego roku w swoim gdańskim mieszkaniu. Prokuratura wykluczyła działanie osób trzecich, jednak, jak udało się ustalić dziennikarzom trójmiejskiego dodatku do "Gazety Wyborczej", przyczyną śmierci był "niezdrowy tryb życia".

Przemysław Wałęsa był jednym z mniej znanych dzieci byłego prezydenta. Właściwie tylko raz było o nim głośno, kiedy w 1993 roku spowodował wypadek samochodowy pod wpływem alkoholu. Poszkodowana została wtedy jedna osoba. Adwokat, który go bronił, twierdził jednak, że Przemysław Wałęsa znajdował się w stanie "pomroczności jasnej". Sąd drugiej instancji nie dał się przekonać i zasądził rok i 9 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 4 lata.

Drugi raz pod wpływem alkoholu spowodował wypadek 10 lat później, wtedy w jego organizmie stwierdzono 1,9 promila alkoholu. Po przyznaniu się do winy otrzymał wyrok roku więzienia w zawieszeniu.

W przeciwieństwie do swojego rodzeństwa, Przemysław stronił od mediów i życia publicznego. Wybrał pracę w Straży Granicznej. Jeszcze jako student ożenił się z Eweliną, studentką psychologii. Mieli dwóch synów, ale niedługo po urodzeniu się drugiego, zdecydowali się na rozwód. Nie udało się także kolejne małżeństwo Przemysława Wałęsy, z Katarzyną.

Przemysław WałęsaPrzemysław Wałęsa EN

 

Sławomir

Sławomir jest drugim synem Lecha Wałęsy. O nim również niewiele wiadomo.

Jestem nijaki, przeciętny szarak. Raczej nie interesuję się żadnymi sprawami dogłębnie - mówił w 1990 roku w jednym z nielicznych wywiadów.

Głośno zrobiło się o nim w 1992 roku, kiedy potrącił na jednej z gdańskich ulic 51-letnią nauczycielkę. Był trzeźwy. Sąd jednak skazał go na 2 lata w zawieszeniu oraz 4-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Dwa lata później, tym razem już pod wpływem alkoholu, spowodował kolejny wypadek. I kolejny wyrok: 2 lata w zawieszeniu na 5 lat i 15 tysięcy grzywny. Przez 6 lat miał też nie prowadzić samochodów.

W 1995 roku ożenił się z Eweliną, 20-letnią wtedy studentką politologi. Z tego związku urodziło im się dwóch synów, jednak sam związek nie przetrwał.

To mądry inteligentny chłopak i wie wszystko o komputerach, ale chyba nie ma szczęścia - oceniała go w jednym z wywiadów matka, Danuta Wałęsowa.

Sławomir Wałęsa jest informatykiem, jednak nie jest tajemnicą, że zmaga się z problemem alkoholowym.

Sławomir WałęsaSławomir Wałęsa East News

Bogdan

Bogdan Wałęsa urodził się w 1970 roku i jest najstarszym dzieckiem Lecha i Danuty Wałęsów. Działalność opozycyjna ojca była mu nieobca już od małego dziecka. Jak pisze "Wprost", jako 10-latek udzielał już wywiadów. Na pytanie, czy robiłby to samo, co ojciec, odpowiadał, że tak, ale lepiej. Często obrywał za działalność ojca. Policjanci zaczepiali go na ulicy i bili na przykład za kolczyk w uchu. Ówczesny rzecznik prasowy rządu, Jerzy Urban, śmiał się z niego, nazywając go "pedałem".

Ożenił się jako 20-latek z Agnieszką, pedagożką szkolną. Młoda para otrzymała od Lecha Wałęsy piętrowy dom w Rumii. Urodziła im się córka Weronika. Małżeństwo jednak rozpadło się, a dom został sprzedany. Bogdan wstąpił do UOP-u, gdzie poznał kolejną swoją żonę, Małgorzatę. Mają syna.

Bogdan Wałęsa z żoną MałgorzatąBogdan Wałęsa z żoną Małgorzatą Wojciech Strozyk/REPORTER / REPORTER