Tu wszystko jest dokładnie zaplanowane. Nawet czas posiłków. Wyjątkiem są zaskakujące prezenty. Tak wyglądają święta rodziny królewskiej

Boże Narodzenie to dla brytyjskiej "royal family" okres dla rodzinny. Jednak w przeciwieństwie do zwykłych śmiertelników, także ten czas nie jest zwolniony od szeregu obowiązków i sztywnych zwyczajów, łącznie z dokładnie wyliczonym czasem na lunch.

Święta to wyzwanie organizacyjne dla każdej rodziny. Nie mówimy jednak tutaj tylko o rozplanowaniu takich przygotowań bożonarodzeniowych jak gotowanie czy sprzątanie, lecz także o zaprojektowaniu harmonogramu rodzinnych spotkań. To dotyczy również tych wyjątkowych rodzin, w tym królewskiej z Wielkiej Brytanii. Portal Daily Mail opublikował tekst o tym, jak wygląda plan świątecznych dni u Windsorów.

Wigilia

Wszyscy zaproszeni członkowie "royal family" zjadą w Wigilię do Sandringham House, podmiejskiej rezydencji królewskiej w hrabstwie Norfolk. Jedynie królowa jest tam kilka dni wcześniej, od czwartku. Co ciekawe, jedzie ona rokrocznie tą samą trasą. Pociągiem, zawsze ze słynnej londyńskiej King's Cross Station (tej samej stacji kolejowej, na której miał się znajdować peron 9 i 3/4 w serii książek o Harrym Potterze) aż do King's Lynn.

Członkowie rodziny w Wigilię jadą do oddalonego 5 minut od Sandringham Castle Rising, gdzie rozgrywany jest charytatywny mecz piłki nożnej. Wieńczy go wspólny poczęstunek - wedle wieloletniego zwyczaju składa się z herbaty Earl Grey i domowych bułeczek.

Po powrocie wszyscy dekorują 6-metrową świerkową choinkę, na której honorowe miejsce zajmują szklane aniołki królowej Victorii. Pod drzewkiem jeszcze przed 18 znajdą się prezenty, które Windsorowie rozpakują jeszcze tego samego dnia.

Wynika to z przekonań królowej, według której dzień Bożego Narodzenia powinien być jedynie religijnym świętem - wyjaśnia Daily Mail.

Królowa Elżbieta IIKrólowa Elżbieta II NASA/Bill Ingalls // Public Domain via wikimedia NASA/Bill Ingalls // Public Domain via wikimedia

Co członkowie rodziny królewskiej znajdą w prezentach od Świętego Mikołaja? Jednego roku książę Harry podarował królowej czepek kąpielowy z napisem "Czyż życie nie jest s*ką", on natomiast otrzymał od swojej bratowej zestaw "zrób to sam": "Wyhoduj własną dziewczynę".

Wytrawne Martini lub miejscowy cydr zaostrzają apetyt domowników, którzy po kolacji biesiadują jeszcze do późnych godzin nocnych, m. in. grają gry, np. w ciuciubabkę lub "zgadnij, kim jestem".

Boże Narodzenie

W oddalonym kilka minut od rezydencji domu Kate i Williama bożonarodzeniowy poranek upływa pod znakiem przeszukiwania świątecznych skarpet. Po świątecznym śniadaniu książęca para jedzie na mszę do miejscowego kościoła p.w. Marii Magdaleny.

Królowa przyjmuje prywatną komunię w Sandringham, a następnie samochodem jedzie do kościoła. .

<< TAK TO WYGLĄDAŁO W 2013 ROKU >>

Po mszy cała rodzina zbiera się na lunch w Sandringham. Mają na niego dokładnie 50 minut, zaczynają o 13:15. Po kawie i krótkim odpoczynku po posiłku rodzina rozsiada się przed telewizorem marki Samsung, aby obejrzeć orędzie królowej. Co ciekawe, ona sama nie uczestniczy we wspólnym oglądaniu, lecz udaje się do swoich pokojów, gdzie orędzie ogląda z dala od reszty rodziny.

Anmer HallAnmer Hall ALPHA PRESS/Alpha Press ALPHA PRESS/Alpha Press

Drugi Dzień Świąt

Drugi Dzień Świąt, czyli tzw. "Boxing Day", rodzina królewska spędzi u księcia Williama i księżnej Kate w Anmer Hall. Tam książęca para podejmie gości wystawnym obiadem.

W tym roku można zapewne spodziewać się zimowej zupy z rozgrzewającymi ziołami z przydomowego ogrodu, łososia, szkockich pasztetów, szynek, pieczonych ziemniaków, bożonarodzeniowych puddingów oraz ulubionych przez Middletonów, nasączanych biszkoptów z waniliowym kremem z malinami - czytamy na Daily Mail.

Także dla psów Middletonów polecono upiec specjalne psie herbatniki, czworonogi dostały też świąteczne ozdoby dla zwierząt np. rogi renifera. Tradycyjnie w Drugi Dzień Świąt książę Filip organizuje polowanie. Biorą w nim udział nie tylko książę William, Harry i Karol, lecz także i rodzina Kate. Po południu cała rodzina siada razem przed telewizorem i ogląda nagrany świąteczny odcinek serialu "Downton Abbey".

Święta, święta i po świętach

Po świętach, 27 grudnia, na herbatę do Anmer Hall zaproszona jest królowa i książę Filip, a 28 grudnia rodzina Wessexów: książę Edward, księżna Zofia z dziećmi: Louise i Jamesem. Królowa ma zostać w Sandringham tradycyjnie aż do lutego. Rodzina księżnej Kate ma wrócić do swoich domów najprawdopodobniej od razu po świętach. Pippa Middleton leci bezpośrednio do Nowego Jorku, tymczasem książę William i księżna Kate mają pozostać w Anmer Hall.

Uncredited / AP (AP Photo/TRH The Duke and Duchess of Cambridge)

karo

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.