Angelina Jolie u królowej Elżbiety II. Aktorka została honorową damą. "Dzieci były bardzo podekscytowane"

Za co wyróżniła ją królowa?

Królowa Hollywood na audiencji u królowej Wielkiej Brytanii: Elżbieta II spotkała się z Angeliną Jolie w Pałacu Buckingham. Aktorka została odznaczona wyjątkowym wyróżnieniem.

Gwiazda została Damą Wielkiego Krzyża Orderu św. Michała i św. Jerzego. To odznaczenie to kobiecy odpowiednik rycerskiego tytułu, a w hierarchii brytyjskich wyróżnień zajmuje wysokie, szóste miejsce. Ustanowił je król Jerzy IV w 1818 roku - order miał upamiętniać brytyjski protektorat nad wyspami jońskimi.

Pierwszy raz w historii odznaczenie otrzymała amerykańska aktorka. Do Pałacu Buckingham przybyła cała rodzina Jolie-Pitt.

Dzieci były bardzo podekscytowane, że mogą znaleźć się w prawdziwym Pałacu - podaje źródło, na które powołuje się Usmagazine.com. - Wszystkie pięknie się ubrały i wyglądały bardzo dostojnie.

AP Photo/Anthony Devlin, PA Wire

W uzasadnieniu przyznania Jolie tej elitarnej nagrody podano, że dwór zauważa jej wybitne zasługi dla brytyjskiej polityki zagranicznej. Doceniono też zaangażowanie aktorki w kampanie przeciwko przemocy seksualnej w strefach objętych działaniami wojennymi.

Angelina Jolie jest jedną z najbardziej zaangażowanych społecznie gwiazd, razem z Bradem Pittem przeznacza duże kwoty na cele charytatywne, jest specjalnym wysłannikiem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, wypowiada się publicznie na temat ważnych politycznych i społecznych kwestii (np. w czerwcu była współorganizatorką międzynarodowego szczytu przeciwko przemocy w Londynie).

Na zdjęciach widać, że gwiazda z trudem ukrywała wzruszenie. Prezentowała się przepięknie - w popielatym kostiumie i podkreślającym jej klasyczną urodę koku, wyglądała jak prawdziwa dama.

Aktorka nie jest obywatelką żadnego z państw, które należy do Wspólnoty Narodów. Dlatego otrzymała tytuł Honorowej Damy Wielkiego Krzyża, a nie zwyczajowy przedrostek "Dama". Jednak skrót DCMG może być stawiany przed jej nazwiskiem - podaje portal Usmagazine.com.

Angelina Jolie jest pierwszą Amerykanką, która została uhonorowana tym wysokim odznaczeniem. Obywatele Stanów Zjednoczonych, którzy otrzymali Order to m.in. Bill Gates czy Steven Spielberg.

jus

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.