Eko - kosmetyki

Ekologia wkracza w różne dziedziny naszego życia, a ostatnio zapanowała moda na ekologiczne kosmetyki - dowiedz się o nich więcej!

W odpowiedzi na zapotrzebowanie, w drogeriach przybywa kosmetyków ekologicznych. Naturalne specyfiki robią oszałamiającą karierę - także wśród gwiazd. Preparaty organiczne są coraz bardziej dostępne i w przystępnych cenach, a zaawansowane technologie ich produkcji sprawiają, że dzięki dużemu skoncentrowaniu naturalnych składników roślinnych, są równie skuteczne jak ich, mocno nasycone chemią odpowiedniki.

Jak rozpoznać, czy kosmetyk jest naprawdę ekologiczny? Na półkach w polskich sklepach znaleźć można coraz więcej kosmetyków noszących logo BDIH lub ECOCERT. Znakiem "ekologiczne i biologiczne kosmetyki" mogą być oznakowane produkty, w których ilość stosowanych surowców pochodzenia naturalnego wynosi przynajmniej 95%, a przynajmniej 50% z nich musi pochodzić z upraw biologicznych.

fot. Shutterstock

Inne wymagania, to:

- zakaz wykorzystywania jakichkolwiek produktów zwierzęcych, które niesie ze sobą cierpienie i śmierć

- zakaz stosowania surowców (roślinnych i zwierzęcych) modyfikowanych genetycznie

- zakaz testowania produktu końcowego na zwierzętach

- rezygnacja z syntetycznych substancji zapachowych i barwiących

- nie stosowanie surowców z roślin modyfikowanych genetycznie

- nie stosowanie produktów petrochemicznych, takich jak oleje, silikony czy parafiny

- stosowanie ekologicznych opakowań

Jakie ekologiczne kosmetyki znajdziemy na polskim rynku? To z pewnością seria kosmetyków sygnowana przez Kingę Rusin - "Pan&Rub", które są w pełni ekologiczne, bez sztucznych składników, aromatów i konserwantów, występujące w różnych liniach zapachowych, np. żurawina-cytryna, trawa cytrynowa-kokos lub cynamon-imbir-goździk-szałwia.

Kolejną ekologiczną ciekawostką są kosmetyki z...lodówki! Kosmetyki "fridge by yDe" zawierają wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego, bez konserwantów i alkoholu. Właśnie dlatego sprzedawane są prosto z lodówki i tak też powinny być przechowywane, ze względu na krótki okres ważności. Składniki roślinne pochodzą tylko i wyłącznie z upraw ekologicznych.

Na topie są także pudry mineralne - produkowane wyłącznie z naturalnych, sproszkowanych minerałów. Zrobiło się o nich głośno, ponieważ nie uczulają, nie powodują podrażnień, są bardzo lekkie, a jednocześnie doskonale matują i kryją niedoskonałości cery.

Warto zwrócić uwagę, czy kosmetyki, których używamy są przyjazne środowisku i...Twojej skórze.

Używasz eko-kosmetyków?

Więcej o: