Max Factor pochodzi ze Zduńskiej Woli, a bracia Warner z Krasnosielca. Światowe gwiazdy, które urodziły się w Polsce

"Cudze chwalicie, swego nie znacie..." - to przysłowie ma często odzwierciedlenie w rzeczywistości, gdy nie potrafimy docenić lub nie jesteśmy świadomi osiągnięć naszych rodaków. Okazuje się, że wiele gwiazd, które zyskały międzynarodową sławę, urodziło się w Polsce. Max Factor nie jest jedynym takim przypadkiem.
Max Factor Max Factor East News

Max Factor

Sygnowana jego nazwiskiem marka kosmetyczna osiągnęła sukces na całym świecie, a tworzone pod jej nazwą produkty ma w domu niemal każda kobieta. Max Factor to po prostu  Maksymilian Faktor, urodzony w Zduńskiej Woli, który w wieku trzydziestu lat wyjechał na stałe do Stanów Zjednoczonych. Tam otworzył lokalny sklep drogeryjny, a dopiero później stał się charakteryzatorem największych gwiazd Hollywood. To właśnie on jako pierwszy użył określenia "make up", a dzięki jego inicjatywie rozpoczęto produkcję szminek w sztyfcie. 

Pola Negri Pola Negri East News

Pola Negri

Pola Negri to jak na razie jedyna Polka, której udało się zyskać tak ogromną popularność w Hollywood. Jej kariera w Stanach była niespotykanym do tamtej pory fenomenem, a aktorka utorowała drogę innym europejskim gwiazdom, które marzyły o "american dream". Barbara Apolonia Chałupiec, bo tak naprawdę nazywała się Negri, urodziła się w Lipnie i studiowała w warszawskiej szkole teatralnej. 

Swoich sił w aktorstwie z początku próbowała w Polsce, później jednak wyjechała do Berlina, a ostatecznie osiedliła się w Los Angeles. W USA zagrała między innymi w: "Hiszpańskiej tancerce", "Hotelu Imperial", "Miłości aktorki" czy w "Zakazanym raju". 

Billy Wilder Billy Wilder East News

Billy Wilder

Billy Wilder, podobnie jak Pola Negri, miał ogromne znajomości w branży filmowej w Hollywood, jednak w przeciwieństwie do aktorki stał po drugiej stronie kamery. Reżyser, choć urodził się w Suchej Beskidzkiej, uznawany jest za Austriaka, ponieważ w czasie zaborów miejscowość ta należała do Austrii. Billy miał zostać cukiernikiem i przejąć rodzinny biznes po ojcu. Postanowił jednak wyprowadzić się do Stanów.

Helena Rubinstein Helena Rubinstein East News

Helena Rubinstein

To właśnie Helenie Rubinstein zawdzięczamy spiralny kształt szczoteczki do nakładania tuszu oraz przypisujemy stworzenie pierwszego kremu przeciwsłonecznego. Bizneswoman żydowskiego pochodzenia urodziła się w Krakowie. Kobieta w dość młodym wieku wyprowadziła się jednak z Polski i zamieszkała u rodziny w Australii. Tam założyła markę kosmetyczną, która niebawem stała się źródłem jej ogromnej fortuny. Przygoda Heleny z kosmetykami zaczęła się od drobnego prezentu od matki. Rodzicielka podarowała jej krem, który pozytywnie wpływał na skórę Rubinstein. Przedsiębiorcza dziewczyna wykorzystała ten fakt i zaczęła dystrybuować pożądany przez Australijki produkt. 

Albert Warner Albert Warner East News

Albert Warner

Miłośnicy kina doskonale znają jedną z najsłynniejszych na świecie wytwórni filmowych - Warner Brothers, której założycielami było urodzone w Polsce rodzeństwo. Bracia Albert, Sam i Harry pochodzą z Krasnosielca na Mazowszu. Jako dzieci żydowskich imigrantów przenieśli się do USA. W Ameryce przyszedł na świat ich najmłodszy brat, Jack. 

Jaki był ich sposób na sukces? Pozbyli się rodzinnego majątku: konia oraz zegarka ojca, a otrzymaną ze sprzedaży kwotę przeznaczyli na zakup pierwszego projektora. Następnie założyli popularną w Hollywood firmę producencką. 

Samuel Goldwyn Samuel Goldwyn East News

Samuel Goldwyn

Samuel Goldwyn współpracował między innymi z Gretą Garbo i Elvisem Presleyem. Tak cenne znajomości zyskał dzięki pracy jako producent filmowy. Urodził się w Warszawie, a jego prawdziwe nazwisko brzmi: Szmul Gelbfisz. Wyjechał do Stanów, gdy miał szesnaście lat, jednak nigdy nie nauczył się mówić perfekcyjnie po angielsku. W 1924 roku założył firmę Metro-Galdwyn-Mayer, która produkowała nawet 40 filmów rocznie. 

Goldwyn był znany z dość specyficznego poczucia humoru. Potrafił wybrać się na długi spacer, jednocześnie oczekując, że za nim zawsze będzie jechać limuzyna z kierowcą. 

Ludwik Zamenhof Ludwik Zamenhof East News

Ludwik Zamenhof

Ludwik Zamenhof w różnorodności języków upatrywał źródła wszelkich konfliktów na świecie. Chciał więc stworzyć jeden międzynarodowy język, który pomógłby w komunikacji. Poniekąd zrealizował swój projekt i choć szacuje się, że wymyślonym przez urodzonego w Białymstoku Ludwika systemem znaków posługuje się zaledwie kilkaset tysięcy osób, język esperanto dotarł nawet do najdalszych zakątków globu.