"Playboy" znika z rynku po 27 latach. W gorących sesjach wzięły udział m.in. Wojciechowska i Górniak. Ich zdjęcia nadal poruszają fanów

Spółka Marquard Media Polska wycofuje z rynku prasy m.in. "Playboya". Dla fanów jest to bez wątpienia szok. Nie da się ukryć, że magazyn dla panów jest już kultowy. Oto historia polskiej edycji.
Pierwsza okładka 'Playboya' w Polsce Pierwsza okładka 'Playboya' w Polsce Instagram.com/ playboy_polska

"Playboy"

'Playboy' został założony w 1953 roku przez Hugh Hefnera (zmarł w 2017 roku). Polska edycja ilustrowanego magazynu dla panów powstała w 1992 roku. Wtedy redaktorem naczelnym został Tomasz Raczek, który pełnił tę funkcję do 1997 roku. W pierwszej sesji fotograficznej pojawiła się Malwina Rzeczkowska, która tym samym została pierwszą polską playmate.

Nie, to nie jest Pamela Anderson. Małgorzata Werner umiejętnie wykorzystywała swoje podobieństwo do amerykańskiej gwiazdy i wystylizowana do złudzenia ją przypominała. Nie, to nie jest Pamela Anderson. Małgorzata Werner umiejętnie wykorzystywała swoje podobieństwo do amerykańskiej gwiazdy i wystylizowana do złudzenia ją przypominała. Forum/East News

Playmate "Playboya"

Kolejnymi playmate w polskiej edycji zostały m.in. Renata Murawska, która mierzyła 175 cm wzrostu, Edyta Olszańska (173) oraz Małgorzata Werner (171), która była później znaną prezenterką programu 'Disco Relax' oraz ze względu na swoje wizualne podobieństwo do Anderson była nazywana "polską Pamelą".

Bogna Sworowska Bogna Sworowska Kapif

Okładki z gwiazdami

Na okładkach zaczęły pojawiać się także polskie gwiazdy i celebrytki. Pierwszą Polką, która się pojawiła, była Bogna Sworowska, modelka i II wicemiss Miss Polonia 1987. Numer z jej udziałem pojawił się w lutym 1993 roku.

Co więcej, została ona także gwiazdą amerykańskiej wersji w 1990 roku jako pierwsza Polka.

Bogna Sworowska, Playboy
Bogna Sworowska na okładce amerykańskiego 'Playboya', fot. Playboy

Edyta Górniak Edyta Górniak KAPIF.pl

Edyta Górniak

W 1994 roku, w listopadzie, w sesji wzięła udział Edyta Górniak. Gwiazda później pojawiła się w magazynie w  1998 oraz 2006 roku. 13 lat temu powstały dwie wersje okładki, gdyż wydawcy nie mogli zdecydować, które ujęcia są ładniejsze - czy te zrobione na Jamajce, czy w Polsce w warszawskim studiu fotograficznym.

Plyaboy
Playboy

Martyna Wojciechowska Martyna Wojciechowska Instagram.com/ martyna.world

Martyna Wojciechowska

Martyna Wojciechowska była gwiazdą czerwcowego numeru w 2001 roku. Zapowiadano ją jako 'nagą perfekcyjną'. Podróżniczka po latach żałowała udziału w sesji i uważa, że był to błąd. Przede wszystkim jest zażenowana wizerunkiem, jaki wtedy prezentowała:

Poszukiwanie swojej tożsamości zaczęłam od bycia chłopczycą. Miałam krótkie włosy, jeździłam motorynką, brano mnie za chłopaka. Kiedy dojrzałam i ktoś zaproponował mi bycie modelką, zachłysnęłam się tym. Zaczęłam w kuriozalny sposób podkreślać swoją kobiecość. Gdy oglądam swoje zdjęcia z młodości - prawdziwy koszmar, obcisłe stroje, czerwona szminka (śmiech) - mówiła w jednym z wywiadów dla 'VIVY!'.

 martyna wojciechowska playboy

Anna Mucha Anna Mucha Fot. Instagram/taannamucha

Anna Mucha

Anna Mucha pozowała w odważnych sesjach zdjęciowych. W 2009 roku pokazała się w 'Playboyu'. W wyniku tej sesji zostały stworzone dwie okładki - czarno-biała oraz ta czerwona z gwiazdkami na piersiach. Jej zdjęcia oburzyły jednak wiele osób. Z raportu Związku Stowarzyszenia Rady Reklamy wynikał, że billboardy z aktorką wzbudziły najwięcej kontrowersji. W sumie odnotowano 155 protestów w sprawie plakatów reklamujących Muchę w "Playboyu" (spośród 627 skarg w 2009 roku). Reklamie zarzucono, że narusza godność kobiety. Związek po analizie przekazu i treści uznał, że reklama nie narusza kodeksu branżowego.

Anna Mucha, 'Playboy'
Instagram/taannamucha

Justyna Żyła Justyna Żyła Fot. Playboy

Justyna Żyła

W czerwcu 2018 roku gwiazdą wydania została Justyna Żyła. Jej sesja w góralskiej chacie nie spodobała się wielu osobom. Skomentowała ją głośno Anna Mucha:

Te zdjęcia są bowiem wyjątkowo niedobre. Moim zdaniem, a nie mam zamiaru tutaj być skromna, 'Playboy' skończył się na mojej sesji. Dziękuję bardzo. Kto ma ten numer, ten wie, o czym mówię - powiedziała.

Magazyn szybko jej odpowiedział.

Kochana Aniu, jesteś bohaterką jednej z najpiękniejszych i najseksowniejszych sesji 'PLAYBOYA'. Ale 'Playboy' nie zaczął się na sesji z Tobą, ani na niej nie skończył. A na dowód naszych słów pokazujemy wam sesje 'sprzed' Anny Muchy, Anny Muchy oraz 'po' Annie Musze - tłumaczyli.


Fot. Playboy

Justyna Żyła
Fot. Playboy

Playboy Playboy Instagram.com/ playboy_polska

Inne gwiazdy na okładkach

Na okładce pojawiły się także inne gwiazdy. W tym m.in. Kayah, Agnieszka Włodarczyk oraz Aleksandra Szwed.

Kayah, Playboy, czerwiec 2003
Playboy, czerwiec 2003.

Agnieszka Włodarczyk, playboy
Playboy

s

Ola Szwed, playboy
Playboy

Michalina Olszańska-Rozbicka na okładce 'Playboya' Michalina Olszańska-Rozbicka na okładce 'Playboya' Instagram.com/ playboy_polska

"Playboy" - zmiany

Taki 'Playboy' funkcjonował do czerwca 2019 roku, kiedy to redaktor naczelną została Anna Mierzejewska - tym samym stała się pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii polskiej edycji magazynu. Motywem przewodnim wydań pod jej nadzorem było hasło SEKS.MISJA. Pierwszy numer nowej naczelnej pojawił się w czerwcu. Na okładce znalazła się Michalina Olszańska-Rozbicka.

Playboy Playboy Instagram.com/ playboy_polska

Koniec "Playboya"

Kilka dni temu podano informację, że czasopismo przestanie być wydawane. Grudniowy numer będzie więc ostatnim, który się ukaże. Bez wątpienia decyzja o zamknięciu magazynu jest dla wielu osób szokiem. Doprowadził do tego m.in. spadek sprzedaży, co przełożyło się na obniżenie wpływów finansowych. Zarząd Marquarda skupi się teraz na rozwijaniu treści online.

Czy to wielka zmiana? Gwiazdy potrafią rozbierać się także w innych kolorowych magazynach, takich jak np. "VIVA!", wiele z nich chętnie chwali się ciałem w social mediach. Te, które będą chciały "się pokazać" na pewno znajdą sposoby, by to zrobić. Amerykańskie wydanie magazynu zrezygnowało już z rozbieranych sesji, bo chyba dojrzeliśmy do tego, że erotyka to niekoniecznie gołe ciało. Okładki, które mogliśmy podziwiać na ostatnich wydaniach magazynu, nie epatowały wcale nagością, a jednak fanom to nie przeszkadzało. W końcu kobieta wcale nie musi być naga, by wyglądać seksownie.