Niby nikt nie słucha, a wszyscy znają. 10 największych przebojów disco-polo wszech czasów. Kto teraz jest największą gwiazdą?

Kto z nas nie nucił sobie pod nosem ''jesteś szalona'' czy ''niech żyje wolność''? Te piosenki znają wszyscy Polacy i trudno nie zacząć śpiewać, kiedy ktoś chociaż zacytuje ich słowa - tego nie da się powstrzymać. Przypominamy 10 hitów disco-polo, które śpiewają wszyscy i wszędzie - nawet jeśli nie słuchają disco-polo.
Kadr Kadr Bayer Full - Wszyscy Polacy (Official Video 1995)

''Wszyscy Polacy to jedna rodzina''

Tego nie da się tak zwyczajnie powiedzieć bez śpiewania. Słowa i muzykę napisał jeden i ten sam człowiek - Sławomir Świerzyński. Wiedział, co robi!

''Wszyscy Polacy to jedna rodzina'' jest tytułem nie tylko piosenki, ale i całej płyty, na której zresztą jest też kolejny hit ''Majteczki w kropeczki''. W teledysku zagrała nawet Shazza!

Kadr Kadr Mr Hi's- Piłko moja piłko (Official Video) 2018

''Piłko moja piłko'' - Mr Hi's (Mr Hajs)

Piłkarskich emocji nigdy dość. Wiadomo też, że okazje takie jak Mundial proszą się o dedykowane hity. I nie ukrywajmy, w tym roku nawet Krzysztof Krawczyk nie dał rady dostarczyć piosenki, którą ze spokojem można by podśpiewywać. Zespół Kombi niby wygrał w Opolu plebiscyt na mundialową piosenkę, a my i tak tylko nucimy sobie pod nosem ''Piłko moja piłko'' Mr Hi'sa (Mr Hajsa), bo zwyczajnie jest fajniejsza i lepiej wpada w ucho:

Kadr Kadr Boys - Wolność (Official Video) 1995

''Wolność''

''Niech żyje wolność, wolność i swoboda, niech żyje zabawa i dziewczyna młoda''. Czy musimy coś tutaj dodawać? Te słowa to znak rozpoznawczy zespołu Boys. 

Piosenka była jeszcze na ich pierwszej kasecie ''Dziewczyna z marzeń'' z 1991 roku. Jednak jakoś się nie poniosła i trzeba było trochę poczekać. Na szczęście chłopaki były cierpliwe i ''Wolność'' trafiła na kolejną płytę ''Miłość jak wiatr''.  Nakręcili też wtedy teledysk z koniem w szkole cyrkowej w Julinku. 

Shazza - Bierz co chcesz Shazza - Bierz co chcesz BlueMixTV / kadr

''Bierz co chcesz''

Shazza nie bez powodu jest nazywana Pierwszą Damą polskiego disco-polo. Zdobyła cztery złote płyty i dwie platynowe, a do 2007 sprzedała w Polsce ponad dwa i pół miliona albumów. Warto dodać, że wokalistka jest tak popularna, że zaproszono ją do udziału w sesji dla ''Playboya'', a ''bierz, co chcesz, nawet deszcz'' śpiewa się jakoś samo:

Kadr Kadr Bayer Full - Majteczki w kropeczki LIVE (Sala kongresowa 1995)

''Majteczki w kropeczki''

Łohohoho. To kolejny hicior zespołu Bayerfull. Sławomir Świerzyński napisał tę piosenkę jeszcze w latach 90. i w jednym z wywiadów utrzymuje, że jest to jego skrócona biografia. Napisał ją, kiedy miał doła i wspominał swoją młodość. Zajęło mu to... 15 minut. Jak widać, nie trzeba dużo czasu, żeby napisać hit:

Boys / yt / kadr Boys / yt / kadr Boys - Jesteś Szalona (Official Video) 1997

''Jesteś szalona''

''Jesteś szalona'' znają wszyscy dzięki zespołowi Boys. Ale mało kto wie, że napisał ją ktoś inny - Janusz Konopola z zespołu Mirage. Na szczęście wytwórnia Green Star zgodziła się, żeby kilka lat później zaśpiewał ją także zespół Boys i to był strzał w dziesiątkę.

Piosenka wylądowała na albumie ''O.K'' w 1997 roku. W dwa tygodnie płyta była już platynowa. Po roku było wiadomo, że sprzedało się ponad milion egzemplarzy. Piosenka też ma na koncie inny rekord - przez 91 tygodni utrzymywała się na liście przebojów programu ''Disco Polo Live'' na Polsacie. To znaczy, że była tam dwa lata, z czego 9 tygodni niepodzielnie utrzymywała się na 1. miejscu.

Weekend - Ona Tańczy Dla Mnie - Official Video Weekend - Ona Tańczy Dla Mnie - Official Video WEEKEND - Oficjalny

''Ona tańczy dla mnie''

Zespół Weekend zrobił coś, co długo nie udawało się nikomu innemu poza Zenonem Martyniukiem. W 2012 roku nie było Polaka, który, by nie znał piosenki ''Ona tańczy dla mnie''. Leciała dosłownie wszędzie i nie da się jej nie zanucić, nawet jeśli się ją usłyszało tylko raz:

Akcent - Przez Twe Oczy Zielone (official video) Akcent - Przez Twe Oczy Zielone (official video) Disco Polo Lajf / kadr

''Przez Twe Oczy Zielone''

''Przez twe oczy oczy zielone oszalałem'' śpiewa Zenon Martyniuk, a wyświetlenia na youtube nie kłamią - tylko tam obejrzano teledysk jakieś 150 milionów razy. Czy musimy coś dodawać? Może tylko tyle, że trudno wybrać króla disco-polo, ale Zenon i jego zespół Akcent łatwymi konkurentami nie są. Cytując klasyka ''Jak do tego doszło, nie wiem'':

Okładka kasety Okładka kasety Toples - Ciało do Ciała

''Ciało do Ciała''

Toples wydało swój hit stosunkowo późno. ''Ciało do Ciała'' to nie tylko tytuł piosenki, ale i debiutanckiego albumu z 1998 roku - Bayerfull tryumfowało już kilka lat wcześniej. Ale nie ma co ukrywać, słowa piosenki mówią same za siebie: ''Ciało do ciała, usta do ust i nigdy więcej nie smuć się już''. Lepiej późno niż wcale:

Muzyka Rozrywkowa TV / Fani Muzyki Tanecznej / kadr Muzyka Rozrywkowa TV / Fani Muzyki Tanecznej / kadr Milano - O Tobie Kochana

''O Tobie Kochana '''

Zespół Milano powstał w 1993 roku i zrobił aż dwa teledyski do największego przeboju ''O Tobie kochana''. Pierwszy nakręcili z przytupem - w zamku i ze sceną. Widać uznali, że to ciągle mało. Z następnym zaszaleli i pojechali do USA. Kto bogatemu zabroni?