Książę Harry złamał protokół i przerwał długą tradycję. Ale to nie jedyny powód, dla którego ten ślub był wyjątkowy

Za nami jedno z największych wydarzeń bieżącego roku - ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle. Para powiedziała sobie sakramentalne tak 19 maja o godzinie 12 czasu brytyjskiego, a media rozpisują się na temat tej wyjątkowej ceremonii. To był multikulturowy, nowoczesny ślub, zdecydowanie wyróżniający się od innych królewskich imprez. Co było w nim wyjątkowego? Zobaczcie.
Książę Harry, Meghan Markle Książę Harry, Meghan Markle Andrew Matthews / AP

Skromna suknia

Dosyć nietypowa była sama suknia Meghan. Wiele osób oglądających uroczystość była zaskoczona jej skromnością i prostotą (nawet jak na królewskie standardy). 

Łatwo też zauważyć, że mundur Harry'ego jest znacznie skromniejszy od tego, który miał na sobie William podczas ślubu z księżną Kate w 2011 roku.

Meghan Markle Meghan Markle EAST NEWS

Obrączki

Tradycją jest, że królewskie narzeczone otrzymują obrączki z bryłek złota z kopalni Clogau St. David's w Północnej Walii. Nie inaczej było w przypadku Meghan, która otrzymała ją w prezencie od królowej Elżbiety II.

Mandatory Credit: Photo by REX/Shutterstock (9685436cn)  Prince Harry and Meghan Markle  The wedding of Prince Harry and Meghan Markle, Ceremony, St Georges Chapel, Windsor Castle, Berkshire, UK - 19 May 2018
REX/Shutterstock / REX/Shutterstock/EAST NEWS

Książę Harry również będzie nosił obrączkę, co wcale nie jest takie oczywiste. Książę William, książę Karol i książę Filip zrezygnowali z tego symbolu. Jego obrączka wykonana jest z platyny.

książę Harry, książę William książę Harry, książę William AP

Książę Harry złamał protokół?

Od kilku dni w mediach zastanawiano się, czy książę Harry zgoli brodę. Wszystko przez obowiązujące w Wielkiej Brytanii zasady - każdy, kto ma na sobie uniform wojskowy, nie może mieć zarostu.

Harry już wcześniej łamał tę zasadę, ale wielu mówiło o tym, że na ślub się dostosuje. Podobno nawet królowa Elżbieta II mówiła mu, żeby "wreszcie się ogolił". Jak widać nie poskutkowało i książę Sussex pozostał w tej kwestii nieugięty

Inni są zdania, że księcia już nie obowiązują te reguły.

"Już nie służy w wojsku, więc nie obowiązują go zasady dotyczące zarostu. Miał brodę przez cały związek z Meghan Markle, więc byłoby dziwne, gdyby pozbył się jej przed ślubem" - podaje 'Hello!'.

Książę Harry pełnił służbę w armii przez 10 lat. Był nawet na dwóch misjach w Afganistanie, a obecnie ma status generała marynarki morskiej Jej Królewskiej Mości.

Biskup Michael Curry przemawiał podczas ślubu księcia Harry'ego i Meghan Markle Biskup Michael Curry przemawiał podczas ślubu księcia Harry'ego i Meghan Markle Fot. Twitter Sky News

Charyzmatyczny biskup

Na kilkanaście minut podczas ślubu Harry'ego i Meghan show skradł biskup Michael Curry. Zdecydowanie odróżniał się od księży, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Wygłosił bardzo płomienne kazanie, podczas którego mówił nawet o... Facebooku i Instagramie. Biskup nie stronił od żartów, a w kazaniu nawiązał do Martina Luthera Kinga.

- Martin Luther King powiedział kiedyś, że musimy odkryć odkupiającą potęgę miłości. A kiedy nam się to uda, uczynimy ze świata tego świat nowy, bo miłość jest jedyną drogą. W miłości leży siła. Nie wolno jej nie doceniać - powiedział. 

Wszyscy zgromadzeni na ślubie bardzo żywo reagowali na jego słowa. Rodzina królewska momentami nie mogła powstrzymać śmiechu.

Britain Royal Wedding, Meghan Markle, książę Harry Britain Royal Wedding, Meghan Markle, książę Harry Gareth Fuller / AP

Chór gospel

Ślub był pełen nawiązań do amerykańskiego pochodzenia księżnej Meghan. Ubarwieniem ceremonii był występ afroamerykańskiego chóru gospel, który zaśpiewał przebój Bena E. Kinga "Stand by me". Wiele osób mówi, że był to najlepszy moment ceremonii.

Książę Karol, Meghan Markle Książę Karol, Meghan Markle EastNews

Podróż do ołtarza

Tradycyjnie pannę młodą do ołtarza prowadzi ojciec. Inaczej było w tym przypadku, ponieważ, niestety, Thomas Markle nie mógł pojawić się na uroczystości z powodu niedawnej operacji serca. 

Meghan podróż do ołtarza rozpoczęła sama, towarzyszyły jej jedynie ślubny orszak złożony z księżniczki Charlotte i księcia George'a wraz z innymi książęcymi dziećmi. Jest to bezprecedensowe wydarzenie w historii rodziny królewskiej i wyraz feminizmu.

Książę Karol dołączył do niej dopiero w prezbiterium.

Więcej o: